• opatovna konizacia krcka maternice

    Dobry den pan doktor,pisem Vam s urcitym casovym odstupom,nakolko som cakala na kompletnu zdravotnu dokumentaciu od vedenia kolposkopickej kliniky.(mozno si spominate,naposledy sme boli vo virtualnom kontakte dna 28.8.2009)Ako som uz minule spominala,v roku 2008 som podstupila prvu kon.krcka maternice.Posta ktora mi bola dorucena v tomto obdobi ma dost prekvapila...umoznila mi precitat si vsetku postu,informacie a spravy,ktore si medzi sebou vymienali gynekologovia a moj obv.lekar.(budem sa snazit popisat co najzrozumitelnejsie informacie,ktore som vycitala,budu viac menej v anglictine a latincine,dufam ze za tento dlhokaaansky mail ma nezastrelite:)Takze: Jul 2008 odobraty prvy ster krc.maternice,potvrdena vzorka CINIII,vyziadana kolposkopia a biopsia.Vysledky v sept.2008:Smear/ster CINIII,Colposcopy CINIII.Makroskopicky popis:LLETZ. A LLETZ biopsia 22x22x10mm.Mikroskopicky popis:Sekcia s LLETZ biopsie ukazala invasive squamos carcinoma rozmerov 1,75mm maximum diametralne,hlbkovo 0,6mm.Invasive malignancy:squamos cell carcinoma.Diagnoza:Cervical cancer stage 1A.Plan:dozorna,opatovna recekcia/vyrez o 3.mesiace.December 08:Makroskopicky popis:Loop/slucka,ocko cervixu o rozmere 19mm x18mm a 8mm hlbka.Mikroskopicky popis:HPV infekcia-Koilocytosis,CIN(cervical intra-epithelial neoplasia) CINIII,CGIN(endocervical epithelium)-Absent,Endocervical,Ectocervical okraj,hrana ciste.Endocervical epithelium na konci kanala-Ano,Invasive malignacy-absent.Zaver:CINII a CINIII kompletne vyrezane,odstranene.Jul 2009:Znenie listu,ktory mi bol doruceny:Mila Laura,ste pod stalym dohladom,nakolko Vase predosle problemy poukazovali velmi skore invazivne karcinogenne bunky na Vasom krcku.Odstranili sme ich sluckovym vyrezom.To bolo pred rokom,kedy sme Vam odstranili trosku viac CIN.Toho casu nebol podnet,navrh na cervical grandular intraepithelial,nakolko sme dufali ze ,,to,, bolo spravne osetrene,ale Vas nedavny ster poukazal opatovne rodiace sa zmeny na hranicnom povrchu jadra,ktore naznacuju mozne intraepithelial neoplasia cervikalneho kanala.Problem je v tom,ze ster nie je dost dobry na to,aby poukazal a identifikoval grandular atypia.Kedze si chceme byt isty a chceme Vas cervix ochranit co najviac od buducich komplikacii,radi by sme vykonali v najblizsom case sluckovy vyrez.Samozrejme,ze sme si plne vedomy Vasho mensieho cervixu a preto potrebujete rovnako,dvakrat tolko,neporusene cervikalne podporne tkanivo,kvoli Vasej ,,porodnej,,buducnosti.Je velmi dolezita rovnovaha zakroku,pretoze nechceme Vas cervix viac poskodit,ale napriek tomu si chceme byt isty,ze nezanedbame skoru grandular neoplasia,ktora by mohla viest k adenocarcinoma.O podrobnosti zakroku,detailoch a Vasich otazkach a suhlasom,ci nesuhlasom budeme diskutovat pri najblizsom osobnom stretnuti....August2009 vykonany zakrok.Sprava September 2009:Nedavno Vam bol vykonany dalsi smear/ster,vzorka flaku, rez,ktory potvrdil mikroskopicky,ze invasive cervix cancer bola kompletne odstranena pri druhom zakroku sluckoveho vyrezu.Kolposkopia identifikovala aceto white epithelium v kanali,avsak perfektne zdravy ectocervix.Na urcenie podstaty a charekteru aceto white epithelium bola odobrana mala biopsia,laboratornu analyzu Vam dorucime co najskor,ako to bude mozne.Sprava Oktober 2009:Mila Laura,sme velmi poteseny,ze vam mozme oznamit,ze vasa biopsia,ktora bola odobrata nepreukazala ziadne abnormality.Podavam k Vasej zdravotnej historii prijatelny posudok,ktory som zhodnotil,je fakt,ze Vase smear/stery,testy,flak,skvrna boli v minulosti negativne.Boli zmeny ktore reprezentovali spiatocne,opatovne zmeny, a to su okolnosti,pre ktore Vas uvidime opat o pol roka.Nadalej ostavate v nasej starostlivosti a ste stale zaradena v cervical screening programme.Oktober 2009,posledna sprava:Terajsia laboratorna sprava vzorky,ktora Vam bola odobrana koncom septembra poukazuje,a potvrdzuje,ze nestabilne bunky boli odstranene z Vasho cervixu. Momentalne nieje dovod strachu a zvysujucich sa obav z Vasej strany,nakolko cervix by mal byt spat v normale.Liecba,zakrok prebehli uspesne,napriek tomu nevahajte obratit sa na nas s hocijakou otazkou ohladom Vasho zdravotneho stavu.Vasa liecba a dozor nad Vami vsak stale pokracuje a o pol roka budete k nam odoslana na vysetrenie,tak ako obvykle.Mily pan Zahumensky,co k tomu dodat?Ako to vidite Vy?Da sa vobec povedat ake mam vyhliadky do buducna?Stale mi v hlave vrta jedina vazna otazka...preco ma lekari stale upokojovali,ze nieje dovod na strach z rakoviny,ked bunky boli karcinogenne...?I ked mam vsetko cierne na bielom,stale si nedokazem urobit taky neutralny, zdravy nadhlad o tom,ako som na tom bola,alebo som,poradite?Vopred Dakujem za Vas urcite drahocenny cas,ktory popri svojej praci venujete aj nam,virtualnym pacientkam.

    Dobrý deň,
    uf, skor ste to mala opísať v angličtine, ale nejako som sa s tým popasoval.
    ¨Mala ste skoré štádium invazívnej rakoviny krčka maternice, kedy je konizácia dostatočným výkonom. Avšak neskor vzniklo podozrenie, že sa rakovina šíri do vnútra krčka a mení sa aj epitel v kanály krčka, čo býva občas zle vidno a cytológia to nezachytí. Preto výkon opakovali s tým, že sa zamerali na vnútro krčka. Našťastie sa tam malígne bunky nepotvrdili a možno predpokladať, že sta vyliečená, určite však je potrebné Vás naďalej veľmi dokladne sledovať.
    Páči sa mi precíznosť a prístup kliniky, je možné, že by ste už inde bola po odstránení maternice.