• HAK a endometrioza

    Dobrý deň, lan doktor. Mala by som na Vás pár otázok.
    V marci mi diagnostikovali endometriozu odvtedy užíval HAK. Najskôr Azaliu po ktorej som ale začala krvácať a máji som prešla na Seasonique po ktorej sa to ale nezlepšilo. Neviete prosím čím to môže byť? Prečo krvácanie neustupuje prípadne ako ho zmierniť?

    Druhá otázka sa týka toho, či bude potrebné užívať HAK aj po laparoskopickom zákroku? Cysta je vo veľkosti 36mm.

    Budem veľmi rada za Vaše odpovede a prípadne rady.
    Prajem pekný deň
    Ďakujem

    Dobrý deň,
    antikoncepcia bráni nárastu endometriotických ložísk, pretože v nej sú dominentné tehotenské hormóny, ktoré potláčajú rast buniek sliznice maternice. Je to liek prvej voľby pri endometrioze.
    Nepíšete ako dlho beriete antikoncepciu, pri endometrioze je vhodá taká, ktorá obsahuje gestagón dienogest, ktorý má silné gestagénne účinky.
    Antikoncepciu by ste mali užívať až do doby, kedy budete plánovať tehotenstvo, pretože má veľa benefitov, okrem potlačenia recidívy endometriozy znižuje celkové riziko smrti na rakovinu asi o 13%.