Rotavírusová infekcia

Redakcia | 1. december 2018
Rotavírusová infekcia

Ohrozujú najzraniteľnejšie dojčatá a malé deti vracaním, ťažkými hnačkami, dehydratáciou, ba až rozvratom vnútorného prostredia, najmenším hrozia aj hospitalizáciou a infúziami. Cielená liečba neexistuje, no infekcii aj nemocnici sa dá bezbolestne vyhnúť. Najčastejšiu vírusovú infekciu majú na svedomí zákerné rotavírusy.

MUDr. Andrea Hervayová z ambulancie pre deti a dorast MEDPED, s. r. o., v Senci upozorňuje na rotavírusy:

„Rotavírusy sú najčastejšou vírusovou infekciou, ktorá vyvoláva profúzne hnačky a ohrozuje už aj dojčatá a malé deti.

V tomto veku vyvoláva naozaj závažné a ťažké hnačky. Väčšie deti a dospelí môžu ochorieť tiež, ale priebeh choroby ani zďaleka nie je taký alarmujúci a závažný. Dokážu sa viac brániť invázii vírusov ako maličké deti.“

Čo sú a ako sa prejavujú rotavírusy?

Vlastná skúsenosť mamy − lekárky

„Zažila som ju v priamom prenose hneď dvakrát na vlastných deťoch – dvojičkách Lukáškovi a Matúškovi. Infekcia udrela ako blesk z jasného neba – chlapci mali o mesiac oslavovať svoje druhé narodeniny.

Namiesto toho k nám zavítali rotavírusy a udreli plnou silou! Začalo to hnačkami, zvracaním, apatiou, až sme nakoniec skončili na infekčnej klinike a infúziách.

Plánovanie oslavy vystriedal boj s rotavírusovou infekciou a dlhý čas rekonvalescencie,“ spomína si na nepríjemné stretnutie s chorobou.

„Najprv začal zvracať Lukáško, odmietal tekutiny, pridala sa hnačka. Drobcovi som okamžite naordinovala diétu a protihnačkový režim.

Nepomohlo, jeho stav sa začal dramaticky zhoršovať, malému telíčku chýbali tekutiny. Nabralo to rýchly spád – smer nemocnica – infekčné oddelenie.

A to som netušila, že o 2 hodiny manžel prinesie doslova na rukách úpenlivo vracajúceho Matúška. Zvracanie, hnačky a dehydratácia neboli jedinými príznakmi, a aby toho nebolo málo, pridala sa vysoká
horúčka, ktorá sužovala mojich drobcov.

Zažiť taký veľký strach neprajem žiadnej mame. Chvíle, keď som nevedela, čo robiť skôr – prebaliť, utíšiť či prezliecť?“

Čím je dieťa menšie, tým je priebeh rotavírusového ochorenia horší

Výsledky laboratórnych vyšetrení potvrdili akútnu rotavírusovú gastroenteritídu. V tom čase ešte možnosť prevencie očkovaním nebola k dispozícii. Moje dvojičky mali takmer dva roky a očkovanie je ideálne realizovať do 6. mesiacov života dieťaťa.

Proti rotavírusom sa dá očkovať

Našťastie už rodičia majú kľúč, ktorým dokážu zatvoriť dvere nemocničnej izby – očkovanie. Dnes je nielen štatisticky, ale priamo praxou overené, že rotavírusovú hnačku prekoná každé dieťa do 5 rokov.

Ak nie je zaočkované proti tejto infekcii, prebieha veľmi intenzívne. Ak je dieťatko zaočkované a dostane ju, spravidla prebieha v miernej forme.

Platí pravidlo: čím je dieťa menšie, tým je priebeh ochorenia horší. Sú známe naozaj vážne prípady dehydratácie, kedy môže ísť aj o život.

Rotavírusy dokážu tenké črevo zaťažiť, sploštia črevné klky, cez ktoré sa vstrebávajú dôležité látky, nevstrebáva sa napr. železo, prechodne prichádza k intolerancii mlieka...,“ upozorňuje MUDr. Hervayová.

Hnačka (diarea)
Prečítajte si tiež:

Hnačka (diarea)

Liečba a prevencia rotavírusovej infekcie

Ak dieťa prekoná rotavírusovú infekciu, ďalšie stretnutie s rotavírusom zvládne lepšie. Dlhodobo a úplne naše deti ochráni len očkovanie.

Na diagnostiku stačí bežná vzorka zo stolice, kde sa stanovuje dôkaz antigénu rotavírusu v stolici. Liečba spočíva v dostatočnom prívode tekutín, či už infúziami alebo príjmom cez ústa.

Čo by mali rodičia o rotavírusovej infekcii určite vedieť?

  • Rotavírus je veľmi odolný vírus a ochorenia spôsobuje počas celého roka, no chladnejšie počasie predstavuje vhodnejšie podmienky pre jeho množenie a prenos.
  • Prenáša sa špinavými rukami, ale aj vzduchom.
  • Je vysoko odolný voči čistiacim prostriedkom, prežíva dlho, preto sa dá nakaziť úplne všade. Drží sa na hračkách, kľučkách, nábytku... aj niekoľko dní.
  • Vírus je taký odolný, že prežije aj podmienky vonkajšieho prostredia, aj kyslé prostredie žalúdka.
  • Inkubačný čas prepuknutia infekcie je pár hodín. Potom nastanú gastroenterologické ťažkosti v zmysle zvracania, hnačiek, až dehydratácie.
  • Zrada je v tom, že pre rotavírus neplatí pravidlo čistoty. Ide o invazívny vírus, ktorý takmer nepozná bezpečnostné opatrenia zo strany matky, alebo nemocničného personálu.
  • Diagnostika je možná dôkazom vírusov v stolici.
  • Cielená liečba neexistuje, zmierňujeme iba príznaky ochorenia. Dieťa potrebuje pokoj na lôžku, prísnu diétu a maximálnu možnú rehydratáciu.
  • Každé dieťa do 5 rokov určite stretne rotavírus. U malých detí môže infekcia prebiehať naozaj závažne, v častých prípadoch je spojená s dehydratáciou, vyžadujúcou hospitalizáciu. V tomto smere sú najviac ohrozené deti v 1. roku života.
  • Rotavírus poškodzuje tenké črevo, kde prebieha hlavné vstrebávanie dôležitých látok. Z toho plynú potom intolerancie laktózy, poruchy vstrebávania železa a iných dôležitých látok.
  • Zotavenie z rotavírusovej infekcie môže prebiehať aj niekoľko týždňov.
  • Jedinou účinnou prevenciou je očkovanie. Vtedy je dieťa chránené pred závažnou rotavírusovou hnačkou vyžadujúcou hospitalizáciu.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: