KAŠEĽ: takto proti nemu môžete zabojovať!

Andrea Mániková | 13. november 2017
KAŠEĽ: takto proti nemu môžete zabojovať!

Cez deň vyrušuje, vyčerpáva, prináša neželanú pozornosť, a v noci zase nedovolí spať... A pritom sa v skutočnosti organizmus iba snaží očistiť od neželaných votrelcov – vírusov, baktérií... Niekedy môže byť kašeľ príznakom astmy, či vo výnimočných prípadoch i vdýchnutého cudzieho telesa.

Prečo kašleme?

Kašeľ ako obranný mechanizmus sám osebe nie je samostatným ochorením, ale iba príznakom. Ak sa podráždia dýchacie cesty, medzi ktoré patrí hrtan, priedušnica, priedušky a pľúca, organizmus sa cudzorodých látok snaží zbaviť.

Slizničné protilátky IgA majú za úlohu chrániť sliznicu, ak sú znížené, vplyv vírusov či baktérií má väčšiu šancu vyvolať ochorenie horných dýchacích ciest.

Osídlenie slizníc vírusmi či baktériami môže viesť ku vzniku nádchy, zväčšeniu nosnej mandle, angíne, zápalu prinosových dutín, kašľu, laryngitíde, zápalom stredného ucha, zápalu priedušnice, a ich neustálemu opakovaniu.

Štatisticky sú najčastejšími vyvolávateľmi infekcií horných dýchacích ciest jednoznačne vírusy. Existuje široká paleta vírusov, ktoré sú vyvolávateľmi ochorení horných ciest dýchacích, ako sú napríklad adenovírusy, rinovírusy, chrípkové vírusy..., ale aj ich sérotypy, čo znamená, že jeden typ vírusu môže mať niekoľko variantov.

Vírusové infekcie sú typické pri bezprostrednom kontakte ľudí, šíria sa napr. formou kvapôčkovej infekcie. Na miestach s vyššou koncentráciou ľudí je aj cirkulácia vírusov pomerne vysoká, a preto aj šanca získať vírusovú infekciu väčšia.

Prečítajte si: Astma bronchiale (priedušková astma)

2 varianty kašľa

  • Kašeľ môže byť neproduktívny, suchý, zvyčajne sa objavuje v počiatočných štádiách akútnych zápalov dýchacích ciest, pri bronchiálnej astme, inhalácii dráždivých plynov – napr. cigaretového, prachu, ale aj pri dýchaní priveľmi horúceho, či naopak, veľmi studeného vzduchu.
  • Produktívny kašeľ alebo vlhký kašeľ s typickým vykašliavaním hlienového sekrétu, pri zápaloch horných ciest dýchacích suchý kašeľ má tendenciu pozvoľna prechádzať do kašľa s vykašliavaním.

4 zet pri liečbe kašľa

Podstatné je vedieť rozpoznať, o aký druh kašľa ide, a podľa toho nasadiť liečbu.
Lieky proti kašľu sa podávajú s cieľom:

  • znížiť frekvenciu kašľa až do jeho úplného ústupu
  • zvlhčiť neproduktívny kašeľ
  • zlepšiť uvoľňovanie hlienov a uľahčiť vykašliavanie
  • začať liečiť alergiu, ktorá je príčinou kašľa

Čierny kašeľ

Čo pomáha pri kašli - expektoranciá – antitusiká?

Expektoranciá – sú symptomatické liečivá, ktoré uľahčujú vykašliavanie hustého hlienu. Sú to látky buď prírodného pôvodu, alebo syntetické.

Do tejto skupiny patria mukolytiká, ktoré väzký hlien (lepkavý, hustý hlien) rozpúšťajú a tak uľahčujú jeho vykašľanie.

Používajú sa najmä na liečbu akútnych (náhle vzniknutých) aj chronických (dlhodobých) ochorení dolných a horných dýchacích ciest, vyvolaných poruchami tvorby hlienu, jeho sťaženým transportom a vylučovaním, ako napr. zápaly priedušiek, priedušková astma, zápaly vedľajších nosných dutín, zápaly hrtanu a hltanu... Dôležité je vedieť, že sa nesmú kombinovať s antitusikami!

Antitusiká – sú látky, ktoré tlmivo pôsobia na centrum pre kašeľ alebo periférnym mechanizmom znižujú impulzy idúce k tomuto centru. Podávajú sa perorálne (cez ústa) a spoľahlivo účinkujú, ak sa užívajú v pravidelných terapeutických dávkach. Rozdeľujeme ich na antitusiká kodeínového a nekodeínového typu.

Dôležitá podpora liečby pri kašli

V jesenných mesiacoch sa začína vykurovacia sezóna, miestnosti bývajú prekúrené a suchý vzduch nerobí namáhanej sliznici dobre.

Ak máte v miestnosti priveľmi suchý vzduch a cítite, že vám to nerobí dobre, snažte sa ho zvlhčovať. Účinné sú zvlhčovače, ak ich však nemáte, pomôcť si môžete veľmi jednoducho – rozvešajte plienky, plachty namočené vo vode, do ktorej ste vmiešali za hrsť morskej soli. Samozrejme, nezabudnite na vetranie – krátko –intenzívne – a najmä pravidelne.

Prečítajte si: Je to „iba“ kašeľ?

Viete, že...

  • Kašeľ môže vzniknúť bez príčiny vniknutia cudzorodých látok, teda z vlastnej vôle?
  • U malých detí môže viesť až k zvracaniu, najmä ak je silný a trvá dlho?
  • Infekčné ochorenie – čierny kašeľ, je typický charakteristickými záchvatmi krátkeho, rýchleho kašľa, na konci ktorého sa dieťa nahlas nadýchne, čo pripomína zakikiríkanie.

Nekašlite na kašeľ! Tipy a babské rady, ktoré musíte vedieť!

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: