Je to „iba“ kašeľ?
Asi nikoho neprekvapí, ak povieme, že kašeľ patrí medzi najčastejšie pohnútky, kvôli ktorým vyhľadávame v zimnom období lekára. Postihuje ľudí bez ohľadu veku, avšak najohrozenejšou skupinou sú deti do 10 rokov. Príčiny, ktoré ho môžu spúšťať, vám môžu vyraziť dych...
O kašli ste určite veľa počuli, čítali a pravdepodobne ste si ho už aj odžili na vlastnej koži. Predstavuje obranný reflex organizmu a je dôležitý. Prečo?
Kašeľ je obranný reflex organizmu
Organizmus sa pomocou neho snaží odstrániť z dýchacích ciest nahromadený hlien. Tento hlien chráni sliznicu dýchacích ciest pred nečistotami, choroboplodnými zárodkami, podieľa sa na zvlhčovaní, ochladzovaní alebo otepľovaní vdychovaného vzduchu. Niekedy sa však kašeľ stane neovládateľným...
TOTO vyskúšajte: Sirup na kašeľ a bolesť hrdla
Ako sa podľa charakteru kašeľ rozdeľuje?
- suchý – je neproduktívny, dráždivý, môže vznikať v ktorejkoľvek časti dýchacích ciest.
- vlhký – je produktívny, hlienovitý, môže sa objaviť po suchom kašli, ale tiež nemusí.
Podľa trvania môže byť kašeľ akútny a chronický.
Čo kašeľ spôsobuje?
Dôvodov je veľa. O niektorých nám porozprávali pediatričky MUDr. Marta Špániková a MUDr. Lilija Burianová.
„Keby sme zhrnuli príčiny kašľa, dostali by sme sa od najbanálnejších, akými môžu byť škrabanie v krku, podráždenie studeným vzduchom či nepríjemným zápachom až po závažné ochorenia, akými je vdýchnutie cudzieho telesa, zápal dýchacích ciest, tuberkulóza alebo aj nádorové ochorenie v oblasti hrudníka či mozgu,“ poznamenáva MUDr. Špániková a pokračuje:
„Kašeľ môžeme rozoberať z rôznych uhlov pohľadu. Napríklad podľa pôvodu pri angíne alebo viróze je zdroj v prekrvení sliznice v hrdle a priedušnici, ale dôvodom môže byť aj gastroezofageálna refluxová choroba žalúdka a pažeráka, či ochorenie srdca s jeho zlyhávaním vedúcim k opuchu pľúc.
Nočný KAŠEĽ u detí: Ako ho utlmiť prírodnými prostriedkami?
Podráždením centra pre kašeľ v mozgu pri ochorení prebiehajúcom v tejto oblasti môže byť kašeľ príznakom aj bez ochorenia dýchacích ciest. Najčastejšie je však kašeľ naozaj príznakom ochorenia dýchacích ciest, od nosa, prínosových dutín, cez priedušky až po pľúca.“
Kašeľ ako príznak alergie
Niektorí rodičia uvažujú nad tým, či dlhotrvajúci kašeľ u ich dieťaťa nemôže byť príznakom nejakej alergie. Jednoznačne vylúčiť to nemožno, ale ako poznamenávajú p. doktorky:
„Kašeľ nie je hlavným príznakom alergie. Dá sa povedať, že sa objaví vtedy, keď dôjde ku komplikácii alergie. Tou môže byť napr. akútne ochorenie dýchacích ciest alebo komplikácia u alergického pacienta, ktorou je aj priedušková astma.“
Kašeľ a plesne, chlamýdie i streptokoky
Ak sa pomocou vyšetrovacích metód diagnostikuje u pacienta s kašľom pleseň alebo niektoré mikróby (napr. pnemocysta ako vyvolávateľ ochorenia pľúc), je potrebné myslieť na to, že pacient trpí nejakým závažným celkovým ochorením s výraznou poruchou imunitného systému.
U detí však tieto ochorenia nie sú časté. Iné je to v prípade baktérií streptococcus pnemoniae, ktoré môžu viesť až k zápalom pľúc. „Takíto pacienti ochorejú náhle, z plného zdravia bez toho, aby trpeli základným chronickým ochorením,“ konštatuje MUDr. Špániková.
Kašeľ môže mať veľa príčin
Príčin, ktoré môžu stáť za kašľom, je skutočne veľa a niektoré by laikovi ani nenapadli. Ako svorne upozorňujú odborníčky, často môže kašeľ súvisieť aj s vekom dieťaťa a spôsobom jeho života... Objasňuje MUDr. Burianová:
„U starších školských detí a adolescentov, hlavne ak aktívne športujú a pohybujú sa po tréningoch v spoločných šatniach, kde je vlhko a teplo, vidíme ako vyvolávateľa ochorenia chlamýdie a mykoplazmy.
Aj preto je dôležité pri anamnéze myslieť naozaj na všetko. V poslednom čase býva tiež ako príčina dlhotrvajúceho kašľa odhalená bordetella pertussis.
V takom prípade ide o závažnú diagnózu – čierny kašeľ. Toto ochorenie je liečiteľné, avšak môže byť nebezpečné pre dieťa v dojčenskom veku, žijúce v spoločnej domácnosti s pacientom, najmä ak nebolo proti tomuto ochoreniu zaočkované.“
Čierny kašeľ: skutočná HROZBA!
Vznik kašľa môže ovplyvňovať tiež životné prostredie
Na vznik a vývoj kašľa môže mať tiež vplyv životné prostredie. Preto skôr než liekmi je potrebné ovplyvňovať kašeľ aj režimovými opatreniami v domácnosti.
„Dôležité je dôsledné vetranie, zvlhčovanie vzduchu, odstránenie škodlivín (niekedy dráždi aj rozvešaná bielizeň vypláchaná v avivážnom prostriedku),“ upozorňuje MUDr. Burianová.
„V domácnosti, kde žijú deti, by sa nemalo fajčiť. Fajčenie, hoci len v jednej miestnosti alebo v malých bytoch aj na balkóne, negatívne ovplyvňuje životné prostredie v byte a vidíme, že deti z takýchto domácností častejšie kašľú, kašeľ u nich trvá dlhšie a ťažko sa ovplyvňuje liekmi.“
Netreba zabudnúť ani na možnosť, keď je kašeľ podmienený psychogénne. Čo to znamená? „Býva to pri rôznej záťaži organizmu dieťaťa, napr. problémy v rodine (úmrtie, rozvod, narodenie súrodenca, hádky...), v škole i mimo nej (šikanovanie, strach z neúspechu, zlé známky, drogová závislosť...).
Takýto kašeľ býva charakteristický tým, že dieťa kašle iba cez deň, v noci nie.“ Pri týchto dôvodoch však lieky proti kašľu veľmi nepomôžu a na mieste je skôr rozhovor s dieťaťom o jeho ťažkostiach, prípadne aj vyhľadanie odbornej pomoci.
Kedy ísť s kašľom k lekárovi?
Túto otázku si kladú rodičia malých detí často. Je kašeľ, ktorý sužuje ich dieťa, už natoľko závažný, že si vyžaduje lekárske vyšetrenie? Alebo vyčkať a skúšať dostupné prípravky, či osvedčené recepty starých mám...?
MUDr. Špániková konštatuje: „Vyhľadať pediatra kvôli kašľu dieťaťa je nutné čo najskôr u novorodencov a dojčiat do veku 3 mesiacov. Taktiež vtedy (bez ohľadu na vek), ak kašeľ vznikne náhle, napr. pri jedle alebo ak malo dieťa v ústach malý predmet, napr. žuvačku či cukrík.
Na margo toho si dovolím poznamenať, že dieťa by nikdy nemalo mať nič v ústach pri cestovaní autom či iným dopravným prostriedkom!
Ak je kašeľ, ktorý sa objavil zo dňa na deň, spojený s horúčkou a vyčerpanosťou dieťaťa, je to tiež dôvod na vyšetrenie. Samozrejme, aj pri dobrom celkovom stave dieťaťa je potrebné vyšetrenie, keď kašeľ trvá viac ako týždeň či 10 dní.“
Nekašlite na kašeľ! Tipy a babské rady, ktoré musíte vedieť!
Ako správne lieči kašeľ?
Názory na liečbu kašľa sú rôzne, a to nielen medzi laickou verejnosťou, ale niekedy aj medzi lekármi. Avšak kašeľ často pacienta vyčerpáva, preto je potrebné ho ovplyvňovať. Suchý kašeľ by sa mal tlmiť, naopak, na vlhký produktívny by sa mali podávať lieky podporujúce rozpúšťanie hlienu a vykašliavanie.
„Liečba kašľa má vychádzať z diagnostiky, ktorá odhalí príčinu. Niekedy je to možné rýchlo, inokedy to trvá dlhšie. Liečbou kašľa v žiadnom prípade nie je podávanie antibiotík! Tie sú na mieste len vtedy, ak vyšetrenia potvrdia, že kašeľ je príznakom bakteriálneho ochorenia.
Ak sú jeho príčinou vírusy, antibiotiká sú voči nim neúčinné, a preto zväčša nie je potrebné ich užívať. Čo sa týka liekov na tlmenie kašľa a liekov, ktoré podporujú vykašliavanie hlienu, nie je správne ich kombinovať. Je to nelogický postup,“ poznamenáva MUDr. Špániková.
Pri výbere voľnopredajných liekov je dobré siahnuť po porade s lekárom po takých, ktoré majú minimálne vedľajšie účinky (ideálne sú prípravky na bylinnej báze), deti nemajú s ich užívaním ťažkosti a sú pre ich vek a hmotnosť vhodné.
Zabrániť kašľu možno aj dôsledným a správnym čistením nošteka. Často býva totiž príčinou ťažkostí dieťaťa zväčšená nosná mandľa. Ak sa to u dieťaťa potvrdí, nie je dôvod obávať sa riešenia tohto problému malým operačným zákrokom, ktorý sa v súčasnosti vykonáva v rámci jednodňovej chirurgie.
Kašeľ má zvyčajne dlhodobý priebeh
Poznáme to všetci, keď sa kašeľ objaví, zvyčajne neustúpi raz-dva. Jeho diagnostika a liečba si skutočne vyžaduje svoj čas. Pri diagnózach spojených s ochoreniami dýchacích ciest a obzvlášť u detí to môže byť niekedy veľmi náročné – čo sa týka dĺžky liečby, spolupráce malého pacienta, ako aj stavu jeho imunity.
„Mojou skúsenosťou je, že kašeľ, ktorý trvá dlho, ustúpi, znova sa vráti, pričom zväčša sa vyskytuje v jeseni alebo zimných mesiacoch a súvisí aj so zvýšeným zahlienením (soplíky), nepredstavuje závažné ochorenie.
Ale kašeľ, ktorý vznikne náhle, je spojený s horúčkou a dieťa je unavené, má bolesti bruška a nechutenstvo, zbystrí moju pozornosť a musím vylúčiť závažné ochorenie, zväčša zápal pľúc...,“ konštatuje na záver MUDr. Špániková.