Diagnóza: Histamínová intolerancia

z vašich listov | 30. august 2017
Diagnóza: Histamínová intolerancia

Ako ovplyvní život celej rodiny diagnóza Histamínovej intolerancie? Ako si na obmedzenia zvykne dieťa, ktoré si rado vychutnáva každé jedlo? Prečítajte si príbeh našej čitateľky Katky.

Ťažkosti, ktoré sprevádzali moju dcéru, spadali pod viaceré choroby. Keď nám však lekárka oznámila tú „pravú“, vôbec sme netušili, o čom je reč. Dnes už viac ako dôverne poznáme „tajomnú neznámu“ s názvom Histamínová intolerancia.

Prečítate si ajHistamínová intolerancia alebo jedlo ako(ne)priateľ

Bolesti hlavy a únava sú signály

„Všetko sa to začalo pádom... Nika mala 4,5 roka"

Ako inak, v štýle „šikovnosť, neopúšťaj ma“, rovno na tvár. Najprv sa nič nedialo, ale po pár dňoch jej napuchlo celé líce a museli sme riešiť zápal okostnice. Nakoniec jej zub vytrhli. O pár dní, či až týždňov sa pridružili bolesti hlavy a zvracanie. Skončili sme v nemocnici na pozorovaní.

V prepúšťacej správe bola ako dôvod bolestí hlavy uvedená – migréna (keďže aj ja ňou trpím). Nika dostala lieky, ale záchvaty mávala každý týždeň. Nemyslím tým záchvaty typu: „Bolí ma hlava, mám migrénu.“ Vždy to prišlo z minúty na minútu.

Migréna trápi aj deti - ako ju zvládnuť?

histamínová intolerancia

Bolesť hlavy, zvracanie a následne spánok od vyčerpania, niekedy aj 24-hodinový. Pani učiteľka v škole by mohla o tom rozprávať, ako mi telefonovávala, že Nika zaspala na lavici, lebo ju bolí hlavička, aby som si po ňu prišla... A tak s migrénami bojujeme až dodnes. Ale...

„Keď mala Nika 8 rokov, rozhodli sme ísť na alergológiu“

Začali sme chodiť k alergiologičke. Keď sme jej porozprávali, aké problémy má Nika – silné migrény, žihľavku, kašeľ, upchatý nos aj po liekoch na alergiu, búšenie srdca a často až závrate, že si musela sadnúť vonku na chodník..., tak jej hneď urobila snáď všetky možné vyšetrenia.

Popri rôznych alergiách sme sa dopátrali aj k chorobe s názvom histamínová intolerancia (v skratke HIT).  Pani doktorka nám hneď vysvetlila, o čo ide, dala nám brožúru na preštudovanie, ozrejmila prísnu diétu a predpísala lieky na upokojenie stavu. A tak sme začali bojovať s touto, pre mnohých ľudí, ale aj lekárov, neznámou, „hypochondrickou“ chorobou.

Čo je to Histamínová intolerancia?

„O histamínovej intolerancii som si naštudovala všetko, čo sa len dalo.“

Histamínová intolerancia je metabolické ochorenie, kedy sa v tele netvorí dostatočné množstvo metabolických enzýmov, najmä DiAminoOxidázy (DAO) – enzýmu, ktorý dokáže histamín rozložiť.

Neprehliadnite: Alergia vs. intolerancia

Jednoducho povedané, ak človeku chýba DAOenzým, toxíny sa mu z čreva dostanú do krvného obehu a cez neho do jednotlivých orgánov v tele a spôsobujú „šarapatu“. Najznámejší z týchto enzýmov je histamín, preto aj toto ochorenie dostalo názov histamínová intolerancia.

Uf, pre mňa laičku to bolo vysoko odborné... Veľmi mi však pomohla diskusná skupina na jednom mamičkovskom portáli, kde sme si vymieňali skúsenosti o tejto chorobe a hlavne morálne sa podporovali.

HIT je vlastne ochorenie, ktoré sa správa podobne ako napr. potravinová intolerancia. Ale v tomto prípade je intolerancia na histamín, ktorý sa nachádza takmer vo všetkých potravinách a u každého človeka sa prejavuje inak. A tak aj nízko histamínová diéta musí byť individuálna. Niekomu škodia kvasnice, inému mäso, ďalšiemu len jeden druh mäsa, či kyslá kapusta alebo dokonca acidofilné mlieka, jogurty či syry. Ale často sú to aj všetky potraviny spolu. Sú to potraviny s vysokým obsahom histamínu.

Pri Histamínovej intolerancii je nutná diéta

„Začiatok diéty bol pre celú našu rodinu najťažší.“

Syn jedol čokoládu, aj ona chcela... A tak nastal čas vysvetľovania a „bojovania“. Niku sme pre začiatok odhlásili z obedov v škole, keďže nebolo možné jej zariadiť v školskej jedálni vhodnú diétu.

Počas tohto obdobia sme doma testovali jedlá, ktoré sú „zakázané“ a hľadali pre ňu diétu. Bolo to najťažšie obdobie. Zistili sme napr., že keď zje jeden keksík či pár kúskov z čokolády, je jej „celkom“ dobre. Ale keď zjedla celú čokoládu, po pár hodinách už mala migrénu či žihľavku. A ona teda bez sladkostí nedokáže žiť...

Lieky zdravotná poisťovňa neuhrádza

„Môže jesť donekonečna a stále je hladná"

Nevedela si zvyknúť, že musí pred každým jedlom užiť tabletku a chvíľu čakať, kým začne jesť.

Samozrejme, lieky, ktoré Nika potrebuje, nie sú hradené zdravotnou poisťovňou. Sú zaradené do skupiny výživových doplnkov, a tak si ich musíme hradiť sami – každý mesiac asi 40 €.

Mnoho rodín to odradí od ich kúpy, no nám sa veľmi osvedčili. Čo sa týka preplácania diétnych potravín, neskúšali sme žiadať o to. Viem, že diabetici či celiatici majú nárok, keď si podajú žiadosť, ale naša diagnóza je taká neznáma, že som to na príslušnom úrade vôbec neskúšala.

Bolo ťažké aj pre nás rodičov doslova zakázať vlastnému dieťaťu jesť, či stále upozorňovať: „Čakaj!“ No naučili sme sa predvídať. Keď začína byť Nika hladná, dostane ovocie či zeleninu (surovú). A kým zaúčinkuje tabletka, tak chrumká mrkvu či jabĺčko. Aj dnes dostáva do školy surovú zeleninu či ovocie. Obsahuje dosť ovocného cukru a tak nahrádza sčasti sladkosti.

„Spravili sme si tabuľku s potravinami, ktoré sú vhodné pri histamínovej intolerancii.“

A asi o 2 mesiace už znova začala chodiť do školskej jedálne. Veľmi rýchlo pochopila, že jej je lepšie, keď poctivo dodržiava diétu. Každý týždeň si pozrieme jedálny lístok a dohodneme sa, čo môže obedovať, a čo nie.


Nízko histamínová diéta je náročná na individuálnosť, aj na množstvo potravín, ktoré človek nemôže jesť. No dá sa s ňou žiť, dokonca plnohodnotne. Aj dieťa pochopí a naučí sa, že keď zje zakázanú rajčinu či kyslú uhorku a býva mu po nej zle, tak ju radšej nebude jesť. Len to treba deťom stále vysvetľovať, učiť ich aj na ich vlastných chybách. Začiatky sú najťažšie, ale časom sa celá rodina dostane do zabehnutých koľají a začne sa stravovať spolu s dieťaťom zdravo – diétne. A v každom prípade, dieťaťu treba nájsť náhradu za sladkosti či malinovky, aby nesiahalo po nezdravých potravinách najmä v škole, keď nie je pod dohľadom rodičov.

Diéta a sebadisciplína sú pri Histamínovej intolerancii nutné

„Do pol roka poctivého diétovania sa Nikin zdravotný stav upravil tak, že sme mohli vysadiť lieky.“

Podstatne sa jej znížili migrény, najmä ich intenzita, ktoré jej dokonca narúšali školskú dochádzku. Najťažšie sme však vysvetľovali babkám či prababkám, že má prísnu diétu a nemôže jesť to či ono, čo jej priniesli či navarili.

Neprehliadnite: Vhodné potraviny pri nízkohistamínovej diéte

Dnes už berie lieky len príležitostne. Snaží sa dodržiavať diétu sama. Vysvetľujeme jej, že je strojcom svojho zdravia ona sama. Ako sa bude starať o svoje telo, tak jej to ono vráti späť. Ak spraví nejaký prehrešok voči diéte, vie, čo ju môže čakať.

Diagnóza je celoživotná, preto sa musela naučiť starať sa o svoje zdravie sama. Nie vždy s ňou budeme, aby sme jej pripomínali, čo môže, a čo nie.

Naučila som Niku čítať informácie na obale o potravine (čo všetko obsahuje, najmä E-čka). No stále je to pre ňu ťažké nejesť či dokonca nepiť to, čo ostatní spolužiaci. Má väčšie obmedzenia ako celiatici či diabetici. Ale bojujeme a život je hneď krajší, keď vidím, že dcérka je na tom lepšie a netrpí.

Malá škola rodičovstva: Alergie u najmenších
Alergia na roztoče: dodržiavajte TIETO zásady a máte ju pod kontrolou!

histamínová intolerancia

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: