Diskusie

Vytvoriť diskusiu

Bútľavá vŕba

anonym, 07.03.2010 11:55

Ako odučiť dieťa biť sa?

Ahojte žienky, potrebovala by som od vás poradiť. Mám dcérku, ktorá má 27 mesiacov a môj problém spočíva v tom, že v poslednej dobe, keď zbadá dieťa, ktoré je približne v jej veku alebo o čosi mladšie, hneď  ho chce sácať, v bližšom kontakte vo vyhranených situáciách (napr. keď si dieťa požičia jej hračku a ona mu to nechce dovoliť, ťahá za vlasy). Takto sa začala správať odvtedy, čo ju jej sesternica v rovnakom veku začala bez príčiny sácať a tiež kamarátkine deti jej hračky vytrhávali z rúk, bili sa atď, takže zrejme nadobudla dojem, že je lepšie začať prvá a ukázať im hneď od začiatku "kto tu je pánom", lebo inak jej aj tak druhé dieťa potom ublíži, ak to neurobí už ona ešte predtým. Dohováranie a vysvetľovanie nepomáha, telesné tresty veľmi neuznávam. Ako ju odnaučiť biť sa? Poraďte prosím. :*-(  Do starších detí si nedovolí a pekne sa s nimi hrá.

 • anonym
  07.03.2010, 12:07

  je to normálna fáza vo vývoji dieťaťa a treba ju nechať, nech z toho vyrastie. Pravdepodobne to okukala a telesné tresty určite nie su vhodné, iba by si myslela, že biť sa je úplne normálne a povolené (ked može mamina, možem aj ja).

  skor treba predchádzať kritickým situáciám a odviesť jej pozornosť. Teda ešte skor, ako sa začne cápať s nou začni komunikovať - "aha, ide kamarátka, požičiame jej túto hračku, dobre? Budete sa spolu pekne hrať."  Ak sa bíje, kludným hlasom ju upozorni, že sa hráte spolu s dievčatkom a že ak neprestane, pojdete domov. V prípade, že sa napriek tomu bije, preruš hru a chod s nou preč. Ona časom príde na to, že ked sa bije, znamená to, že sa nebude sa môcť hrať.

  Uvedom si, že má právo nepožičať hračku, ak nechce. Iné dieťa by sa malo opýtať a poprosiť o hračku

  Je vo veku, kedy dieťa ešte partnera na hranie vlastne ani nepotrebuje. Deti v tomto veku si velmi chránia svoje veci a hraju sa vedla seba, nie spolu. Kamaráta na hranie potrebuju až tak od 3 rokov vyššie, dokonca aj neskor. Moje deti to tiež robili, že mali obdobie, ked sa bili o hračky, prestalo to s nástupom do školky.

 • anonym
  10.03.2010, 17:36

  Poprosím ešte ďalšie názory. Alebo súhlasíte s predchádzajúcim názorom? Autorka témy.

 • anonym
  10.03.2010, 20:36

  suhlasim s predoslym nazorom, bez vyhrad.

 • anonym
  10.03.2010, 21:56

  tiez suhlasim, ja som tiez vysvetlovala, ze pozicat je pekne, ale ked dcera nechcela, nechala som to tak alebo ked ine dieta velmi chcelo nasu hracku, povedala som im, nech si ich vymenia.
  netrap sa, je to ok

 • anonym
  11.03.2010, 08:13

  aj ja s príspevkom a radou súhlasím.ja som to tiež tak riešila,ked syn začal byť agresívny,išiel na lavičku si sedieť a mohol len sledovať,ako sa deti hrajú.ked sa upokojil,mohol sa hrať dalej.ak sa to zopakoval napr.tretíkrát išli sme domov.samozrejme pred posledným upozornením som ho upozornila,že ak ho budem musieť ešte raz potrestať,tak to bude tým,že ideme domov.a potom už stačilo len zasiahnuť v prípade,že som videla,že ide do tuhého,som mu oznámila,že ak sa nezačne správať slušne,tak pôjde za trest sedieť na lavičku (sa mi smiali kamošky,či sme na hokeji ;-)  ),sa hned upokojil.a zabralo to.potom už stačilo vždy len slovné upozornenie a prestalo to.a je fakt,že dieťa nemusí požičať každú hračku.aj my sme to riešili tým,že si vymenia.ale nie vždy to zabralo.proste niekedy hračku nepožičia.ale takisto ani vždy hračku nedostane od iného dieťaťa,to sa tiež musí naučiť.postupne to prejde,neboj,chce to len trpezlivosť,vysvetľovanie..................

 • anonym
  11.03.2010, 11:29

  Ja si myslim, ze vobec nie je tragedia, ked dieta hracku nechce pozicat. Vy poziciavate svoje veci bez rozmyslu kazdemu koho na ulici stretnete? Poziciate im mobil, kabelku, naramok...?
  Ja svoje deti respektujem, ak pozicat nechcu, poviem ok, ak nechces, nemusis, ty o tom rozhodujes. No ked potom ani jemu nechcu druhi pozicat, tak pochopi a rozmysli si to. Velmi casto pozicia na vymenu.
  Naucme sa respektovat nase deti aj ked su malicke, nech sa ucia vlastnou skusenostou, nie preto, ze my sme to povedali ci prikazali.

 • anonym
  01.04.2010, 11:17

  taky problem nemame, ale keby bol, asi by som sa spytala odbornika, skus napr. www.detskypsycholog.sk

+ -
Príspevkov: 7