Viete, aká je Trendelenburgova poloha?

Viete, aká je Trendelenburgova poloha?
27.12.2017 v kategórii Tehotenstvo, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

V niektorých prípadoch je tehuľke indikovaný prísny pokoj na lôžku, teda musí čo najviac ležať, s maximálnym obmedzením pohybu a inej námahy. Niekedy však ani to nestačí a musí byť v tzv. Trendelenburgovej polohe. Aká to je?

Aká je Trendelenburgovej poloha?

Ide o polohu, pri ktorej je panva pacienta vyššie ako jeho hlava – pacient leží na naklonenom lôžku, pričom najvyššie sú nohy a najnižšie hlava. Táto poloha sa využíva pri šokových stavoch, určitých poraneniach či pri niektorých typoch operácií, no stretávame sa s ňou aj v súvislosti s tehotenstvom.

Kedy je v tehotenstve nutná Trendelenburgovej poloha?

U budúcich mamičiek je ordinovaná pri hroziacom predčasnom pôrode alebo potrate, keď nepostačuje iba pokoj na lôžku. Cieľom je znížiť tlak maternice na krček a tak zabrániť jeho predčasnému otváraniu.

Nejde práve o najpríjemnejšiu polohu, pretože tlak maternice sa nasmeruje k žalúdku a pľúcam, čo môžu citlivejšie ženy vnímať dosť negatívne. Treba si však uvedomiť, že ak sa raz pôrodná činnosť skutočne rozbehne, je problematické (a v podstate nemožné) ju spomaliť či dokonca zastaviť.

Preto, ak je žene naordinovaný prísny pokoj na lôžku, či ak je na pokyn lekára uložená v Trendelenburgovej polohe, je v záujme ešte nenarodeného dieťatka, aby tieto pokyny dodržiavala.

Ako prežiť TEHOTENSTVO V POHODE
Prečítajte si tiež:

Ako prežiť TEHOTENSTVO V POHODE