Tetánia & tehotenstvo

MUDr. Peter Brenišin | 22. apríl 2021
Tetánia a tehotenstvo

Žiaľ, tetánia sa dotýka aj tehotenstva – môže byť príčinou zvýšeného výskytu potratov, zvyšuje sa krvný tlak, môže sa objaviť eklampsia. V období dojčenia zasa môže súvisieť so zníženou tvorbou materského mlieka.

Tehotenstvo kladie na organizmus tehotnej ženy zvýšené nároky, ktoré väčšina žien zvláda pri správnej životospráve a dostatočne pestrej strave viac-menej bez problémov.

Keď chýbajú v tehotenstve minerály

V tomto období sa vo zvýšenej miere môžu spotrebovávať vitamíny aj minerály. Na ich nedostatok môže reagovať nielen tehuľka, ale aj plod. A práve pri nedostatku vápnika či horčíka sa môže aj v tomto období objaviť tetánia.

Zvýšenému riziku výskytu tetanického syndrómu sú vystavené ženy, u ktorých sa tetánia (ext zdroj tetánia) objavila už pred otehotnením či ženy, ktoré sú aj v tomto citlivom období vystavené neustálemu stresu. Na tieto skutočnosti treba svojho lekára upozorniť – v takom prípade bude lekár častejšie sledovať obsah potrebných látok v krvi.

TETÁNIA: Príznaky a liečba
Prečítajte si tiež:

TETÁNIA: Príznaky a liečba

 

Tetánia môže v tehotenstve spôsobiť ťažkosti

Tetánia môže totiž v tehotenstve viesť k spontánnym potratom a spája sa s ňou aj zvýšený krvný tlak, čo môže viesť k eklampsii (kŕče, ktoré môžu ohroziť tehuľku aj plod). Ak sa tetánia objaví v tehotenstve po prvýkrát, musí tehuľka absolvovať celý kolotoč vyšetrení, aby sa zistila príčina. 

Určite sa neodporúča, aby si na základe predchádzajúcich riadkov tehuľka sama „naordinovala“ akékoľvek lieky ani výživové doplnky – lekár musí citlivo zvážiť, ktoré z nich sú pre budúcu mamičku vhodné.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: