Odborník radí: Priberanie v tehotenstve

Redakcia | 23. jún 2023
Priberanie v tehotenstve

Ako sa stravovať v tehotenstve a udržať si váhu, ktorá neohrozí ani dieťatko ani vás?

Vaša otázka:

Som v treťom mesiaci tehotenstva a už som pribrala 6 kg. Bojím sa, čo bude ďalej, lebo už teraz pri výške 165 cm vážim 88 kg. Snažím sa, ale neviem si poradiť so stravou, hlavne teraz, keď som tehotná.... Čo mám robiť? Ako sa mám stravovať? Koľko by som mala pri mojej východiskovej váhe 82 kg dokopy pribrať?

Priberanie v tehotenstve

Na vašu otázku odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

Musím Vás pochváliť, že sa zaoberáte aj touto stránkou tehotnosti. V minulosti sme sa často obávali nedostatočného priberania ako známky poruchy rastu plodu, teraz sa skôr obávame nadmerného nárastu hmotnosti, pretože nadmerný nárast váhy zvyšuje riziko niektorých komplikácii, ako je tehotenská cukrovka a neskorá preeklampsia. Okrem toho deti z takýchto tehotností majú celoživotne vyššie riziko poruchy metabolizmu a obezity.

Preto sa odporúča sledovať si kalorický príjem a predovšetkým je veľmi vhodný aj pohyb. Ten sa zdá dokonca úplna základným opatrením pri prevencii tehotenskej cukrovky. Žiaľ, mnoho gynekológov úplne zbytočne dáva aj zdravé tehotné na PN, čím sa zníži podstatne pohyb, k tomu si žena nestráži príjem a užíva aj niektoré vitamíny podporujúce chuť do jedla a priberanie plodu.

Je možnosť aj konzultácie výživových poradcov, napríklad na sú Planeat (www.planeat.sk) alebo Nutriadapt (www.nutriadapt.sk). Napríklad v Planeat majú poistenci Dôvery zľavu 25 % na ich receptáre.

Gynekológ a pôrodník Jozef Záhumenský je odborným poradcom a spolupracovníkom Klubu MAMA a ja v rámci Gynekologicko-pôrodníckej poradne. Registrované členky mu môžu klásť otázky na našom webe. Máte aj vy problém, s ktorým potrebujete poradiť? Pošlite svoju otázku do poradne a naši odborníci sa vám budú snažiť pomôcť svojim názorom a odporúčaním. PORAĎTE SA TU 

Priberanie v tehotenstve: Upravte si stravovacie návyky

 • Jedzte 5- až 7-krát denne menšie porcie.
 • Jedzte veľa bielkovín, sacharidov, menej tukov (ako ideálny tuk sa odporúča jedna lyžica olivového oleja v zeleninovom šaláte).
 • Ideálne zloženie dennej porcie potravín by malo byť pre zjednodušenie približne v pomere: 40 % sacharidov, 40 % zeleniny a ovocia, 20 % mliečnych výrobkov, hydiny, mäsa, strukovín a vajec.
 • Jedzte racionálne, vyhýbajte sa soleným, tučným, údeným, príliš koreneným a sladkým jedlám.
 • Jedzte veľa ovocia a zeleniny (polovicu každého hlavného jedla by mala tvoriť zelenina, príp. ovocie).
 • Našej bežnej strave chýba hlavne: železo, vápnik, jód, B1 (thiamín), B6, kyselina listová, B2 (riboflavín), preto dbajte na ich zvýšený príjem.
 • Nejedzte za dvoch.
 • Neslaďte si čaj, kávu, jedzte minimum sladkostí (jednoduché rafinované cukry okrem energie neobsahujú žiadne vitamíny, vlákniny a premieňajú sa v našom tele priamo na tuk, ktorý sa potom ukladá v stehnách, zadku, panve a prsiach).
 • Ak chcete sladiť, použite radšej trošku medu alebo hroznového cukru.
 • Pite veľa tekutín, hlavne bezbublinkovej stolovej vody, vyhýbajte sa sladeným a bublinkovým nápojom, minerálkam, káve a alkoholu. Denne vám 2,5 až 3 litre vody, ak ich budete od rána prijímať pravidelne v menších dávkach, pomôžu v boji s priveľkým hladom.
 • Snažte sa o udržanie prijateľnej váhy. Od začiatku tehotenstva si strážte svoju hmotnosť, zapisujte si týždeň po týždni, koľko priberiete.
 • Snažte sa viesť príjemný život bez stresu, čo najplnší a najkvalitnejší.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: