Odborník odpovedá: Diabetes 1. typu a tehotenstvo - čo je potrebné vedieť

Redakcia | 26. september 2023
Odborník odpovedá: Diabetes 1. typu a tehotenstvo - čo je potrebné vedieť

Naša čitateľka – diabetička sa pýta v gynekologickej poradni Prof. MUDr. Jozefa Záhumenského, ako jej plánované tehotenstvo môže ovplyvniť cukrovka.

Ako môj diabetes ovplyvní tehotenstvo?

Dobrý deň, som pacientka s diabetom 1. typu a zvažujem možnosť otehotnenia. Rada by som sa dozvedela viac informácií o tom, ako môj diabetes môže ovplyvniť tehotenstvo, ako môžem zabezpečiť bezpečné a zdravé tehotenstvo pre mňa aj pre bábätko, a aké kroky by som mala podniknúť pred otehotnením a počas tehotenstva. Ďakujem.

Diabetička by nikdy nemala otehotnieť neplánovane

Na vašu otázku odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.:

Veľmi dobrá otázka. Diabetička by nikdy nemala otehotnieť neplánovane, pretože zdravie plodu závisí práve na dobrej kompenzácii ochorenia. O svojich plánoch informujte Vášho diabetológa, ktorý vám vyšetrí hladinu glykozylovaného hemoglobínu a zhodnotí dlhodobú kompenzáciu. Prípadne vám upraví dávkovanie inzulínov. Podľa dlžky trvania ochorenia je vhodné aj vyšetrenie funkcie obličiek a stav ciev (očné pozadie). V tehotnosti sa odporúča aj ultrazvukové vyšetrenie so zameraním na stav srdcovocievneho systému plodu. Ak je diabetička dobre sledovaná, má výrazne veľkú šancu, že tehotenstvo dopadne priaznivo. 

Pokiaľ mám správne informácie, poisťovňa Dôvera má linku pre zdravie, kde sa podrobnejšie zaoberá cukrovkou a možnosťami jej liečby. 
Gynekológ a pôrodník Jozef Záhumenský je odborným poradcom a spolupracovníkom Klubu MAMA a ja v rámci Gynekologicko-pôrodníckej poradne. Registrované členky mu môžu klásť otázky na našom webe. Máte aj vy problém, s ktorým potrebujete poradiť? Pošlite svoju otázku do poradne a naši odborníci sa vám budú snažiť pomôcť svojim názorom a odporúčaním. PORAĎTE SA TUDiabetes 1. typu a tehotenstvo: Čo je potrebné vedieť

Mnoho žien s diabetom 1. typu úspešne prechádza tehotenstvom a rodí zdravé deti. Avšak pri príprave na tehotenstvo a počas neho je potrebné venovať zvýšenú pozornosť kontrole hladiny cukru v krvi a všeobecnej starostlivosti o zdravie.

1. Pred otehotnením:

  • Kontrola hladiny cukru: Uistite sa, že máte dobre kontrolovanú hladinu cukru v krvi. Optimálna kontrola glykémie pred otehotnením môže pomôcť znížiť riziko vrodených vývojových chýb u vášho dieťaťa.
  • Konzultácia s endokrinológom: Váš lekár, ktorý monitoruje váš diabetes, môže vám poskytnúť špecifické odporúčania týkajúce sa liečby a monitorovania cukru v krvi počas tehotenstva.
  • Revízia liekov: Niektoré lieky, ktoré sa bežne predpisujú diabetikom, nemusia byť v tehotenstve bezpečné. Konzultujte  so svojím lekárom o všetkých liekoch, ktoré užívate.

2. Počas tehotenstva:

  • Častejšie monitorovanie: Telesné zmeny počas tehotenstva môžu ovplyvniť hladinu cukru v krvi, takže budete potrebovať častejšie monitorovanie a možné úpravy liečby.
  • Výživa a strava: Strava môže významne ovplyvniť váš diabetes. Možno budete potrebovať upraviť svoj jedálniček s pomocou dietológa.
  • Prenatálna starostlivosť: Pravidelné návštevy gynekológa a monitorovanie rastu a vývoja dieťaťa sú kľúčové.

3. Po pôrode:

  • Dojčenie: Dojčenie môže pomôcť regulovať hladinu cukru v krvi po pôrode. Konzultujte s lekárom o tom, ako môže dojčenie ovplyvniť váš diabetes.
  • Návrat k liečbe: Po pôrode budete možno potrebovať prispôsobiť svoju liečbu diabetu, aby ste zabezpečili optimálnu kontrolu glykémie.
Záverom, tehotenstvo pri diabete 1. typu môže byť výzvou, ale s dobrým plánovaním a odbornou starostlivosťou môžete mať zdravé tehotenstvo a zdravé dieťa. Dôležité je úzko spolupracovať so svojimi lekármi a sledovať všetky ich odporúčania.

Život bez cukru: Diabetes
Prečítajte si tiež:

Život bez cukru: Diabetes

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: