Obezita a tehotenstvo - týka sa aj vás?

redakcia MAMA a ja | 15. február 2017
Obezita a tehotenstvo - týka sa aj vás?

Ak sa tento problém týka aj vás, teda máte nadváhu či obezitu a obávate sa, ako vaša nadváha môže ovplyvniť zdravie vášho budúceho dieťatka, snažte sa byť čo najviac aktívnou ešte pred naplánovaním tehotenstva, starajte sa o seba a upravte si životosprávu.

V súčasnej dobe sa obezita stáva takmer bežným javom veľkej časti populácie. Podľa americkej štúdie sa odhadom dotýka až 1/3 žien v reproduktívnom veku. Počas prenatálneho obdobia však úpravu jedálnička konzultuje už s vaším lekárom – to je základ pre docielenie zdravého tehotenstva a bezpečný pôrod pre vás i vaše dieťatko.  

Nástrojom na klasifikovanie hmotnosti je BMI (Body Mass Index), ktorý sa vypočíta pomocou výšky a hmotnosti a jednotlivé merania sú rozdelené do kategórií: normálna hmotnosť, nadváha a obezita.

Napríklad, pre ženu s priemernou výškou 164 cm, hmotnosť v rozpätí 48,9 – 66 kg zodpovedá normálnej hmotnosti, od 66,1 – 79 kg sa považuje za nadváhu a žena vážiaca viac ako 79 kg je už obézna.

Prečítajte si: S nadváhou to aj pri pôrode ide ťažšie

Čo hrozí ženám s nadváhou či obezitou počas tehotenstva?

Ženy s nadváhou či obezitou počas tehotenstva môžu byť vo zvýšenom riziku, 6 – 10 % hrozí cukrovka, 13 – 19 % ohrozuje vysoký tlak krvi.

Ak je vám počas tehotenstva diagnostikovaná tehotenská cukrovka, dôležité je kontrolovať si hladinu cukru po prebudení aj po jedlách a ak lekár neurčí inak, aplikovať si inzulín. Pri každej návšteve poradne je žena monitorovaná kontrolovaním hladiny cukru a lekár pozorne sleduje symptómy, ktoré ženu môžu trápiť.

Ak sa počas tehotenstva objaví vysoký krvný tlak, liečba môže siahať od jednoduchých opatrení až po vyvolanie predčasného pôrodu vo veľmi vážnych prípadoch. Takéto ženy môžu mať dokonca i zvýšený predpoklad pôrodu cisárskym rezom (z rozličných dôvodov).

Prečítajte si: Jedlo a vitamíny na ceste k dieťaťu: 10 pravidiel, ako schudnúť

Nadváha alebo obezita matky ohrozuje aj plod

Vyššia hmotnosť matky môže potenciálne ohroziť plod predčasným pôrodom, vysokou hmotnosťou pri narodení, indukciou i miernym rizikom vzniku defektov počas pôrodu. Tehotenstvo  ruka v ruke s obezitou, cukrovkou a vysokým krvným tlakom dokonca mierne zvyšuje hrozbu narodenia sa mŕtveho plodu.

Prečítajte si: Abeceda vitamínov pre tehotnú

Preto pre všetky tehotné mamičky (nielen tie obézne) sa odporúča podrobné usg vyšetrenie medzi 18. – 20. týždňom tehotenstva. V prípade potreby je možné sonografické vyšetrenie kedykoľvek zopakovať pre kontrolu rastu plodu, resp. či sa má bábätko dobre v danom trimestri. 

Koľko pribrať počas tehotenstva?

Vzorový návod pre ideálne udržanie si hmotnosti v tehotenstve je:

  • od 11,34 – 15,88 kg pre ženy s normálnou hmotnosťou,
  • 6,8 – 11,34 kg pre ženy s nadváhou 
  • 4,99 – 9,07 kg pre obézne ženy

Dôležité pre všetky tehotné ženy je to, aby nevynechávali jedlo pre akékoľvek dosiahnutie individuálnych cieľov a všetky kroky konzultovali s lekárom, pretože vyvážená strava je jedným z predpokladov zdravého tehotenstva.

Ak máte pochybnosti v súvislosti s vaším jedálničkom, pýtajte si odporučenie k nutričnému špecialistovi, ktorý, okrem iného, vám môže odporučiť pravidelné a primerané cvičenie v dňoch, keď sa cítite dobre a v podstate vám ušije plán cvičenia na mieru.

Na záver

Hoci obézne a ženy s nadváhou môžu byť vo vyššom riziku tehotenských komplikácií, s pozornou, a najmä dôslednou starostlivosťou, včasne vykonanými testami, pravidelnými poradňami a monitorovaním plodu môžu dosiahnuť zdravé tehotenstvo aj bezproblémový pôrod.

Prečítajte si: 

Lekár radí: Tehuľka pod drobnohľadom alebo Aké vyšetrenia vás čakajú v tehotenstve?

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: