Nebezpečný ULTRAZVUK?

Petra Hladká | 14. Feb 2020
Nebezpečný ULTRAZVUK?

Nahliadnuť v priamom prenose na zázrak, ktorý sa odohráva v tele ženy počas deviatich mesiacov tehotenstva, je jedným z najsilnejších momentov v jej živote. Ultrazvuk je súčasťou tehotenských poradní a pre lekárov je neprekonateľným pomocníkom pri overovaní, či je v brušku matky všetko v poriadku. Aj tu však platí, že nie je ultrazvuk ako ultrazvuk. Niekedy môže plodu dokonca aj uškodiť.

Čo je to ultrazvuk?

Ľudské ucho je schopné počuť zvuky v rozsahu 20 Hz až 20 Khz. Keď to preložíme do zrozumiteľnej reči, ide o počet kmitov za sekundu, teda od 20 kmitov až po 20 000 kmitov za sekundu. Zvuk pod hodnotou 20 Hz definujeme ako infrazvuk a v prípade zvuku nad 20 000 Hz hovoríme o ultrazvuku.

A možno si to ani neuvedomujeme, akými rôznymi typmi ultrazvukov nás počas tehotenstva vyšetrujú. 2D, 3D, 4D, doppler – kto sa v tom má vyznať? A vôbec, koľko ultrazvukových vyšetrení v gravidite by sme mali absolvovať? 

„V tehotenstve sú aktuálne odporúčané štyri USG vyšetrenia. Najskôr je to na začiatku, keď má žena pozitívny tehotenský test. Následne je to medzi 11. až 14. gestačným týždňom.  Morfologický ultrazvuk v 20. týždni a tzv. prietoky v 30. týždni. V období, keď tehotná žena chodí na monitory do nemocnice, kde bude rodiť, sa realizuje posledné USG vyšetrenie. Samozrejme, platí to pre fyziologické tehotenstvo,“ približuje gynekológ MUDr. Milan Matta, PhD.

Ak má žena rizikové tehotenstvo, je pravdepodobné, že podstúpi viacero ultrazvukových vyšetrení. Lekár sleduje vnútromaternicový vývoj plodu a dokáže odhaliť prípadné abnormality. Práve ich včasné zachytenie dáva v mnohých prípadoch matke aj dieťatku šancu na ich odstránenie či liečbu.

Ultrazvukové vyšetrenie nebolí

Aj keď ultrazvuk patrí medzi najbezpečnejšie zobrazovacie metódy (v porovnaní s RTG či CT), stále musíme myslieť na fakt, že ide o mechanickú energiu, ktorá môže mať pri neadekvátnom používaní negatívny vplyv. „Zo všetkých zobrazovacích metód, ktoré v gynekológii bežne používame, je najmenej zaťažujúce vyšetrenie v tzv. B móde, čo je dvojrozmerný obraz v reálnom čase – teda klasický 2D ultrazvuk,“ vysvetľuje lekár. 

Celý článok nájdete vo februárovom čísle časopisu MAMA a ja, ktorý si môžete kúpiť v stánkoch alebo v supermarketoch Kaufland, Billa, Tesco, Coop Jednota. 

časopis Mama a ja 

Dočítate sa v ňom aj:

 • Paradoxy ultrazvuku: Mnohí gynekológovia majú vo svojich ambulanciách staršie ultrazvuky. Kvalitou zobrazenia sa tým moderným vyrovnajú asi len ťažko, no podľa lekára tu dochádza k zaujímavému paradoxu.
 • Aký je rozdiel medzi 2D, 3D a 4D ultrazvukom a kedy ich použiť?
 • Je alebo nie je ultrazvuk nebezpečný?

Vo februárovom čísle nájdete aj tieto články:

 • Ako otehotnieť čo najrýchlejšie?
 • Bojím sa pôrodu
 • Som dosť dobrá mama?
 • Chcem rodiť s dulou
 • Prvé kúpanie
 • Výživa: Alkohol, fajčenie vs. Tehotenstvo
 • Dojčenské recepty
 • Batoľa: nechcem a nebudem!
 • Jazva ako spomienka na pôrod (cisársky aj prirodzený)

Ak sa vás nechce časopis každý mesiac hľadať v stánkoch, môžete si ho predplatiť alebo prihlásiť sa do Klubu MAMA a ja PREMIUM, kde v rámci členstva získate okrem časopisu aj množstvo ďalších výhod.

https://mamaaja.sk/objednavka/casopis/mama-a-ja

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: