SÚ dnešné deti INÉ? Žijeme v dobe kultu dieťaťa. Prečo sa bojíme byť „normálnymi“ rodičmi?

Redakcia | 3. Feb 2020
SÚ dnešné deti INÉ? Žijeme v dobe kultu dieťaťa. Prečo sa bojíme byť „normálnymi“ rodičmi?

Všetci sa ako rodičia snažíme robiť veci najlepšie, ako vieme. Vychovávať tak, aby z detí vyrástli slušní ľudia. Každý z nás má svoju predstavu o tom, aké by to dieťa malo byť, aké vlastnosti v ňom chceme podporiť, aký talent z neho vydolovať. A možno sa práve tým – čo chceme mať z dieťaťa – príliš veľa zaoberáme a niečo podstatné nám uniká...Už ste čítali februárovú Mama a ja?

Vyžadujú si dnes deti naozaj viac pozornosti ako v minulosti? 

Ako to vidí psychologička Lenka Kleskeňová z CPPPaP v Žiline? „Môže sa nám zdať, že deti chcú viac pozornosti, viac sa im treba venovať, viac potrebujú byť kontrolované... Ich správanie však vychádza vždy len z toho, čo prežívajú.  Stále prichádzajú na svet s tými istými potrebami. Úloha rodiča ostáva aj dnes nemenná. Má previesť dieťa jednotlivými vekovými obdobiami a primerane napĺňať jeho potreby. To je celé. A tu je práve problém, pretože to vôbec nie je jednoduché. V porovnaní s minulosťou sa musíme vyrovnávať s omnoho väčšími nárokmi, sme pod väčším tlakom a zažívame viac stresu. Ostáva nám málo času  na vnímanie seba a budovanie vzťahov, dokonca aj tých s našimi deťmi.“

Kde robíme ako rodičia najväčšie chyby pri výchove?

Vo februárovej Mama a ja, ktorá je už v predaji, si môžete prečítať aj skúsenosti dvoch učiteliek z materských škôl. 

Chcete si objednať predplatné? Môžete tak urobiť TU
Využite skvelú príležitosť stať sa členom Premium Klubu Mama a ja a získajte ročné predplatné a kopec ďalších skvelých výhod.  

 

Mama a ja časopis

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: