Napite sa NA ZDRAVIE! Týmito šťavami porazíte aj jarnú únavu!

Napite sa NA ZDRAVIE! Týmito šťavami porazíte aj jarnú únavu!
27.4.2017 v kategórii Tehotenstvo, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Nie je nič lepšie, ako sa v čase jarnej únavy „naštartovať“ vitamínmi. Nebojte sa, nenavádzame vás na nič zlé, len vám chceme ponúknuť návod, ako sa aj v tehotenstve udržať svieža a fit. Odpoveďou sú ŠŤAVY!

V tehotenstve je pitný režim veľmi dôležitý

Všetci okolo vás môžu byť unavení, či chorí, vy sa však musíte držať, chránite totiž nielen seba, ale i bábätko. Popri zdravom stravovaní nezabúdajte ani na pitný režim.

Tehuľkám sa odporúča denne vypiť 2 až 3 litre tekutín. Neplatí to však pre ženy, ktorým opúchajú nohy, alebo majú ťažkosti s obličkami (im poradí lekár).

Ideálnymi nápojmi sú čerstvé zeleninové a ovocné šťavy, ktoré priaznivo pôsobia na zdravie.


Ak je to možné, pripravte si ich sama pomocou odšťavovača. Takto pripravená šťava je bohatým zdrojom vitamínov a živín. Na rozdiel od kúpených produktov, ktoré pasterizovaním a pridaním É-čok strácajú potrebné živiny. 

Ktorú šťavu si dopriať?

Jablková – posilňuje imunitný systém, podporuje trávenie, má prečisťujúce účinky. 

Cviklová – ideálna pre tých, ktorí trpia chudokrvnosťou (nedostatkom červených krviniek). Látky v cviklovej šťave podporujú ich tvorbu. Je tiež bohatá na vlákninu, priaznivo pôsobí na stav pokožky.   

Mrkvová – posilňuje imunitu, pôsobí pri migrénach a žalúdočných ťažkostiach. Je bohatým zdrojom betakaroténu, ktorý sa v tele mení na vitamín A (extravysoké dávky tohto vitamínu sú pre tehuľky nebezpečné, no 1 – 2 poháre mrkvovej šťavy denne rozhodne neuškodia). 

Hroznová – bohatý zdroj antioxidantov, podporuje obranyschopnosť, znižuje cholesterol. Hroznový cukor postupne uvoľňuje energiu.

Citrusová – chytá vás nádcha? Extradávky vitamínu C v citrusoch „zaútočia“ proti baktériám a vírusom a sú účinné aj pri liečbe zápalov.

Ríbezľová a brusnicová – taktiež bohaté na „Céčko“, osvedčili sa aj pri obličkových ťažkostiach, brusnicová i pri problémoch s močovými cestami.

Slivková – na časté bežné pitie sa veľmi nehodí, pretože jej účinok je výrazne laxatívny. Ak však máte problém so zápchou, vyskúšajte ju. 

Pitný režim tehuľky by však nemali tvoriť iba šťavy. Striedajte ich pitie s bylinkovými čajmi (vhodnými pre tehotné), nesýtenými minerálkami alebo radšej čistou vodou. Po káve a kolových nápojoch siahajte minimálne (po alkohole vôbec). 

Prečítajte si: Vhodný pitný režim dojčiacej ženy ale pozor na prehrešky!


 

Prečítajte si: Ste tehotná? Zamilujte si vodu...