MYÓMY: ako môžu ovplyvniť TEHOTENSTVO?

MYÓMY: ako môžu ovplyvniť TEHOTENSTVO?
8.11.2017 v kategórii Tehotenstvo, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Myómy sú nezhubné, zato často nepríjemné nádory na tele maternice, ktoré majú občas na svedomí problémy s počatím, inokedy zasa predčasný pôrod alebo opakované potraty.

Čo sú myómy?

Myóm je možné zistiť pri ultrazvukovom vyšetrení počas gynekologického vyšetrenia, no ženu naň môže upozorniť bolestivá či predĺžená menštruácia, veľmi silné krvácanie počas nej, prípadne tesne pred jej nástupom, špinenie alebo krvácanie mimo cyklu, bolesti v krížoch, v podbruší, nutkanie na močenie a ťažkosti so stolicou.

Prečítajte si: Cysta a myóm – čo s nimi?

Ako ovplyvňuje myóm tehotenstvo?

Nevhodne umiestnený nádor dokáže zabrániť vajíčku, aby sa v maternici uhniezdilo. A aj keď sa žene podarí otehotnieť, tehotenstvo s myómom sa vždy považuje za rizikové.

Nádor totiž dokáže rásť aj počas tehotenstva a odčerpávať výživu embryu, prípadne naň tlačiť tak, že mu znemožní ďalší vývoj alebo bráni plodu v správnej polohe.

Dieťatko sa potom uloží šikmo, priečne alebo inak neprirodzene. Vtedy hrozí predčasný pôrod. Ak je však myóm od embrya ďalej, tehotenstvo môže zdarne pokračovať.

Prečítajte si: Čo môže spustiť predčasný pôrod?

Myóm = cisársky rez

Tehotenstvá s myómami sa zvyčajne končia cisárskym rezom. „Cisarák“ sa plánuje aj u žien, ktoré už predtým prekonali operáciu jedného či viacerých myómov. Za priaznivých podmienok však možno aj s myómom v maternici donosiť a porodiť zdravé bábätko.

Cisársky rez – kedy a prečo?