Meranie prietokov: O čom a prečo?

Meranie prietokov: O čom a prečo?
23.8.2016 v kategórii Tehotenstvo, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

"A teraz zmeriame prietoky..." Ak túto vetu počuje prvorodička v ordinácii gynekológa, môže ostať poriadne zaskočená...

Meranie prietokov sa robí pomocou ultrazvuku na bruchu gravidnej ženy – lekár namieri sondu na pupočník, aby preveril, ako si placenta plní svoje funkcie.

Čítajte tiež: Vyšetrenia v tehotenstve

Ako je známe, placenta má dôležitú úlohu pri výžive plodu a rastie postupne s ním. Ku koncu tehotenstva môže byť hmotnosť placenty až okolo 500 g a jej rozmery asi 17 x 17 cm, na hrúbku cca 2,5 cm. Samozrejme, vyskytujú sa odchýlky veľkosti placenty, podobne ako existujú odchýlky hmotnosti novorodencov.

Neprehliadnite: Lekár radí: Tehuľka pod drobnohľadom alebo Aké vyšetrenia vás čakajú v tehotenstve?

Placenta je mimoriadne prekrvená, pričom krv v záujme zabezpečenie výživy plodu neustále cirkuluje. Podmienkou je správne fungovanie ciev v placente a v pupočníku – a práve toto je predmetom skúmania pri meraní prietokov.

Zaujme vás: Koľkokrát na ultrazvuk?

Veľký význam nadobúda meranie prietokov od 36. týždňa gravidity, keď placenta dozrieva. Špeciálna pozornosť sa venuje ženám, ktorých tehotenstvo sprevádzajú zdravotné ťažkosti – napr. gestóza, cukrovka, vysoký tlak a pod.

Nevyhovujúce prietoky sú signálom na ukončenie gravidity – a to niekedy aj pred predpokladaným termínom pôrodu, pretože nefungujúca placenta či pupočník nedokážu spoľahlivo zabezpečiť potreby plodu v maternici.