Skutočný príbeh: Zdvojená maternica a tehotenstvo?

Redakcia | 9. Mar 2018
zdvojená maternica, dvojitá maternica, tehotenstvo, potraty, dvojitý krčok

Aj s takým niečím ako je dvojitá maternica sa dá otehotnieť a bábätko úspešne donosiť...

Keď mala Gabika 18 rokov, mávala nepravidelnú menštruáciu - raz za dva týždne, takže sa vybrala ku svojmu gynekológovi. Lekár zistil, že má pravdepodobne zdvojený krčok maternice. Nevedel presne ako to vyzerá a diagnostikoval to ako vývojovú chybu. Gabiku poslali na laparoskopiu, nakoľko bez nej nemohli potvrdiť, o čo ide. Vyšetrenie preukázalo, že maternica je síce jedna, ale má tvar srdca a nie hrušky, ako je jej bežný tvar. Vyšetrením sa nezistilo, či je predelená alebo nie.

Po vyšetrení laparoskopiou dostala Gabika záchvat slepého čreva a hneď na druhý deň jej ho odstránili. Maternicu operovať zatiaľ nechceli. Gynekológ sa vyjadril, že až keď Gabika niekoľkokrát potratí, potom ju môžu operovať. Zvláštne konštatovanie, no Gabika to vo veku 18 rokov ani veľmi neriešila... Skôr jej mama ju posielala na vyšetrenie k inému lekárovi.

V 23 rokoch sa presťahovala do Bratislavy. Našla si nového gynekológa, MUDr. Ľubomíra Divékyho, CSc., a ten ju po vyšetreniach pozval do nemocnice na röntgen s kontrastnou látkou, aby videl tvar maternice. Vyšetrenie bolo veľmi bolestivé.

Ukázalo však, že Gabika má polovičnú maternicu a iba jeden vaječník, čo sa vôbec nezhodovalo s predchádzajúcou laparoskopiou.

Bolestivá menštruácia: prečo?
Prečítajte si tiež:

Bolestivá menštruácia: prečo?

MUDr. Divéky pozval Gabiku na ďalšie vyšetrenie, hysteroskopiu. Je to tzv. endoskopická metóda, ktorá umožňuje vizualizovať kanál krčka maternice a predovšetkým dutinu maternice.

Hysteroskopia zistila dvojitú maternicu a dva krčky – predelená pošva, inak povedané aj septum.

Doktor konštatoval, že operácia nie je nutná, Gabika otehotnieť môže, ale tehotenstvo bude od začiatku rizikové, Gabiku bude nutné sledovať a ukončené musí byť sekciou. Inak nemala žiaden problém, iba tampóny nemohla používať. Ako sa sama smiala, musel by byť dvojitý.

V 31 rokoch sa Gabika odsťahovala do Londýna, kde ju čakal jej priateľ. V Londýne išla na cytológiu. V Anglicku tento zákrok vykonáva iba sestrička, no nevedela si rady, tak zavolala pani doktorku. Po vyšetrení bolo zistené, že má ľavý krčok menší. Gabika následne otehotnela. Vajíčko sa zahniezdilo v pravej maternici, no neprežilo. Po roku otehotnela znovu, znovu v pravej maternici a znovu spontánny potrat. V Anglicku sa však vyšetrenie na určenie dôvodu potratu robí až po treťom spontánnom potrate.

Na tretí raz otehotnela Gabika v ľavej maternici a... nepotratila. Je to náhoda? Bola pravá maternica slabšia ako ľavá, alebo to bola náhoda? Toto už Gabika neriešila, bola šťastná, že sa jej podarilo otehotnieť. Jej gynekologička podľa štatistík predpokladala predčasný pôrod a zvýšenú možnosť potratu počas celej gravidity. Potrat hrozil z dôvodu, že Gabika mala príliš krátky krčok maternice.

Najväčšie riziko bolo, že maternica sa nebude rozťahovať a teda plod by nemohol rásť. Na Slovensku by Gabika bola na rizikovom, v Anglicku nie. Gynekologička jej síce môže dať PN, ale nemala by ju zaplatenú. Po 28. týždni tehotenstva musela Gabika chodiť každý druhý týždeň na ultrazvuk, či sa neskracuje krčok.

Gabika sa bála aj dýchať, aby bábo vydržalo až do konca. V 38. týždni bábätko kleslo až dole, ale všetko bolo v poriadku. Malý Aidan sa narodil sekciou, s mierami 44cm a 2400g a obaja boli úplne v poriadku. Gabika, Shane i Aidan si zvykajú na nový život.

 

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: