Letný test: zaostrené na tehuľky

Letný test: zaostrené na tehuľky
15.8.2017 v kategórii Tehotenstvo, autor MUDr. Peter Brenišin a PaedDr. Dagmar Baluchová, foto: istockphoto.com

Leto sa prehuplo do svojej druhej polovice. To však nie je dôvod na smútok, práve naopak, treba využiť čas ešte intenzívnejšie. Platí to aj pre tehuľky.

Ak ste si pre množstvo práce, starostlivosť o rodinu, o záhradu (o... doplňte si samy), nenašli čas pre seba a bábo v brušku – teraz je tá chvíľa. Začnite oddychovať s nami, napr. relaxačným testom. A po jeho vyplnení (pokojne aj pri ňom) si zdriemnite alebo si napustite vaňu alebo...

Prvé pohyby bábätka v brušku sa objavujú:

a) u všetkých tehotných rovnako
b) o čosi skôr u viacrodičiek
c) o niečo skôr u prvorodičiek

V tehotenstve sa treba hýbať – primerane a v závislosti od zdravotného stavu. Ktorá pohybová aktivita je z týchto najvhodnejšia?

a) tenis
b) nakupovanie
c) plávanie

Ktorá z uvedených potravín je v tehotenstve najviac riziková?

a) kečup
b) mlieko
c) surové mäso

Chorobou špinavých rúk sa nazýva ochorenie, ktoré sa môže výnimočne objaviť aj u tehotných. Ide o:

a) žltačku (hepatitídu) typu A
b) žltačku (hepatitídu) typu B
c) mononukleózu

Migréna sa ženám v tehotenstve:

a) vyhýba
b) môže sa objaviť, ale nedá sa liečiť
c) môže sa objaviť, ale liečba je komplikovaná

V ktorých týždňoch sa robí ultrazvukové vyšetrenie u tehotných?

a) na začiatku a konci tehotenstva
b) v cca 10., 20. a 30. týždni tehotnosti
c) v rámci každej poradne

Koľko detí sa priemerne narodilo denne v najnavštevovanejšej pôrodnici na Slovensku v roku 2015?

a) 22 novorodencov
b) 32 novorodencov
c) 42 novorodencov

Správne odpovede:
1b, 2c, 3c, 4a, 5c, 6b, 7a

Možno si potrebujete niektorú odpoveď overiť. Tu nájdete odpovede.

Kedy sa objavujú prvé pohyby bábätka v brušku?

Kým si to poviete slovami tvárou v tvár, pretečie ešte veľa vody. Ale už počas tehotenstva dáva bábo najavo, že je tu.

Prvé pohyby bábätka v brušku môžu mamičky cítiť približne v polovici tehotenstva. Skôr sa tak stane u viacrodičiek, ktoré ich môžu pocítiť už okolo 18. týždňa tehotenstva. U prvorodičiek je to zhruba v 20. týždni gravidity. Neznamená to však, že dovtedy sa bábo nehýbe.

Naopak, je aktívne až-až, len je ešte príliš malé, aby to mamička cítila. Aj prvé pohyby môžu byť veľmi jemné, pripomínajú dotyk motýľa či plávanie rybky vo vode.

Postupne bude ich intenzita i sila rásť, no počas dňa budú obdobia, kedy bude bábo menej aktívne, napr. keď bude spať. Intenzita a frekvencia pohybov bába v  brušku zaujíma aj lekára v rámci poradne, preto by si ich každá tehuľka mala dobre všímať.

Prvé pohyby v brušku - v ktorom týždni tehotenstva sa objavujú?

Choroba špinavých rúk: žltačka (hepatitída)

Je infekčné ochorenie, pričom rozlišujeme niekoľko typov. Najčastejšie sa vyskytuje hepatitída A a hepatitída B.

Žltačka typu A sa nazýva aj chorobou špinavých rúk – najlepšou prevenciou je hneď po návšteve toalety dôkladne si umyť ruky, inak môže dôjsť ku kontaminácii potravín, ktorými sa po skonzumovaní prenesie nákaza do tela.

Ochorenie sa nemusí nejako výrazne prejavovať, možno si ho dokonca zameniť s ľahšou chrípkou. Pri podozrení na hepatitídu typu A sa diagnóza určuje na základe laboratórnych vyšetrení.

Poškodenie plodu pri tomto type žltačky nehrozí, ohrozené je „iba“ zdravie matky. Preto možno zvážiť podanie imunoglobulínu tehuľke, ktorá sa dostala do kontaktu s infekciou – ak došlo k akútnej infekcii tesne pred pôrodom, možno podať imunoglobulín aj novorodencovi.

Prečítajte si: Hepatitída typu A si s obľubou vyberá tých najzraniteľnejších – deti

Šport vs. gravidita

Áno, možno ste v teste zaváhali. Nakupovanie je predsa šport športov. J Najmä, keď treba vychytať módne trendy, či nachystať výbavičku pre bábätko. Pre svoje bábo však viac urobíte, keď budete – plávať.

Plávanie je považované za najvhodnejší šport v gravidite. Je to preto, že sa pri ňom precvičuje množstvo najrôznejších svalových skupín a keďže voda nadľahčuje, umožňuje preťaženým častiam tela uvoľniť sa.

V gravidite má však plávanie svoje limity, najmä čo sa týka výberu miesta. Pre tehuľky nie je vhodné v termálnom bazéne, v prírodných nádržiach s pochybným hygienickým štandardom či v preplnených kúpaliskách.

Vhodnejšie je more alebo prírodné jazerá s dokázateľne čistou vodou. Pozor, o tom, či je plávanie vhodné aj pre vás, sa poraďte so svojím gynekológom, ktorý najlepšie pozná váš zdravotný stav.

Môžem cvičiť v tehotenstve "sed a ľah" či plank?

Som tehotná – môžem jesť všetko?

Mnohé tehuľky si myslia, že v tehotenstve môžu jesť všetko a ešte k tomu za dvoch. Opak je však pravdou. V tehotenstve treba byť s výberom jedla ešte opatrnejšia.

Je to aj preto, že niektoré látky môžu ohroziť plod a tiež liečba niektorých infekčných ochorení je v gravidite komplikovaná.

Sú potraviny, ktorým by sa tehuľky mali pre istotu vyhýbať. Ide najmä o údeniny, mäkké a plesnivé syry, výrobky z nepasterizovaného mlieka, niektorých druhov rýb, surového alebo nedostatočne tepelne spracované mäsa (steak, biftek), surových vajec atď. Pozor aj na potraviny, ktoré dráždia žlčník – tiež častý problém tehuliek.

Radí odborníčka: Zdravé stravovanie počas tehotenstva i dojčenia? 6 zásad pestrej stravy.

Štandardne 3 ultrazvuky počas tehotenstva

Počas tehotenstva sú poisťovňou preplácané 3 ultrazvukové vyšetrenia. Zvyčajne ich gynekológ robí v približne 10., 20. a 30. týždni tehotenstva.

Avšak, v prípade zdravotných ťažkostí u mamičky alebo u plodu, či v súkromných ambulanciách sa ich počet môže, za istý poplatok, zvýšiť, najmä ku koncu tehotenstva. Platí to aj pre tzv. 3D či 4D ultrazvuky. Všeobecne sa však časté ultrazvukové vyšetrenia neodporúčajú, pretože môžu ohroziť vývoj plodu.

Ako je to s migrénami počas tehotenstva?

Ženy, ktoré trpeli migrénami pred otehotnením, sa môžu počas gravidity tešiť z toho, že ukrutné bolesti hlavy ustúpia. Neplatí to však vo všetkých prípadoch, u niektorých tehuliek sa, naopak, situácia zhorší.

No zatiaľ čo pred otehotnením sú možnosti, ako „skrotiť“ migrénu väčšie, v gravidite je to problém. Lieky, ktoré možno užívať predtým, napr. antimigreniká, triptany či betablokátory, zväčša nie sú v gravidite vhodné.

Mimoriadne sa môže stať, že lekár tehotnej žene s ťažkými stavmi migrén predpíše najnižšie možné dávky liekov, ktoré neohrozujú plod, prípadne sa pokúsi oddialiť liečbu do 2. alebo 3. trimestra, kedy už ohrozenie tehotenstva nie je také veľké.

Niektorým ženám však môže pomôcť úprava stravovania a režimu. Migrenóznym záchvatom možno tiež predchádzať dostatočným pitným režimom (pozor na prílišnú konzumáciu kávy a kolových nápojov), pravidelným, aspoň 8-hodinovým spánkom, zdravá strava, s obmedzením sladkých a korenistých jedál a svoju úlohu má aj vyhýbanie sa stresu.

Chlapec či dievča? Prezradí to tvar bruška?