Jesť či nejesť pred pôrodom?

pôrod, piť, jesť, infúzia, zvracanie
13.12.2017 v kategórii Tehotenstvo, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Pôrod sa niekedy natiahne, hlavne u prvorodičky, aj na niekoľko hodín. Mnoho žien sa s ohľadom na žalúdočné ťažkosti, ktoré u nich počas tehotenstva pretrvávajú, obáva, že tak dlho bez prísunu jedla asi nevydržia.

V skutočnosti väčšina žien počas pôrodu hlad vôbec alebo takmer vôbec nepociťuje, pretože sa sústredí skôr na úplne iné pocity. Jesť pred pôrodom sa neodporúča hlavne preto, že niekedy je nutné pôrod ukončiť cisárskym rezom. Keďže niektorí ľudia majú po anestézii žalúdočné ťažkosti, hrozí v takom prípade riziko vdýchnutia vyvráteného obsahu žalúdka, čo by mohlo mať vážne, v niektorých prípadoch až fatálne následky.

S prijímaním tekutín je to trochu iné – keďže tekutiny prechádzajú zo žalúdka do čriev podstatne rýchlejšie než potrava. Vo väčšine pôrodníc umožnia rodičke pitie vody alebo čaju. V takom prípade je lepšie napiť sa viackrát po dúškoch, ako naraz vypiť veľké množstvo tekutín, čo by žene mohlo spôsobiť pocit diskomfortu alebo by dokonca mohla zvracať.

Z pohľadu lekára je veľmi dôležité, aby nedošlo k dehydratácii pacientky. Preto, ak je to nutné, môžu byť rodičke tekutiny podané aj vo forme infúzie.

pôrod, pitie, jesť počas pôrodu, infúzia, dehydratácia