Genitálny herpes v tehotenstve

Redakcia | 4. december 2020
Genitálny herpes

Je to komplikácia, ale dá sa prekonať.

Keď sa povie „herpes“, zvyčajne si predstavíme nepríjemný pľuzgier niekde na perách alebo v nose. Bolí to viac než dosť, no ešte nepríjemnejší je herpes v oblasti genitálií, keďže okrem bolestivých pľuzgierov ho môžu sprevádzať horúčka, bolesti hlavy a svalov, dokonca aj opuchy lymfatických uzlín.

Vírus v tele ostáva i po vymiznutí príznakov a kedykoľvek sa môže opäť prejaviť.

Nebezpečný herpes

Z hľadiska tehotenstva a pôrodu ide o nebezpečnejšiu formu ako „obyčajný“ herpes na tvári, keďže niekedy môže byť príčinou potratu. Našťastie, počas tehotenstva vo väčšine prípadov infikovanie plodu nehrozí.

Ak sú však lézie prítomné v čase pôrodu, môže sa ochorenie preniesť na novorodenca a spôsobiť uňho závažné ochorenie. V takom prípade sa volí pôrod cisárskym rezom, aby novorodenec neprišiel do kontaktu s pľuzgierikmi.

Spontánny pôrod je možný, ak žena ochorenie prekonala v minulosti a v čase pôrodu je bez príznakov ochorenia. Taktiež herpes na perách alebo v nose nepredstavuje pre plod žiadne ohrozenie – môže sa však vyskytnúť ako sprievodný jav pri inom ochorení (nachladnutie), po pobyte na slnku, ak sa žena cíti vyčerpaná či prekonala stres.  Stačí viac oddychu, eliminovať stres, upraviť životosprávu, viac dbať na správne zloženie stravy. 

Mastičkám s antivirotickou látkou sa včas počas gravidity radšej vyhnite.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: