Zuzana Haasová: Marína je nádej, ktorú som nikdy nestratila

Marika Koscelníková | 8. september 2022
Zuzana Haasová o dcére Maríne
foto: IG

Šťastie, ktoré Zuzka prežíva je nádejou pre mnohé ženy, ktoré ju strácali. Narodenie Maríny bolo pre mnohých veľkým prekvapením, Zuzana a Viliam si svoj poklad strážili. Prečo?

Len pred pár dňami sa Zuzana stala mamou Maríny. 

Ako sa cítite po pôrode, Zuzka?

Viem iba, že som veľmi šťastná. Cisársky rez býva bolestivý, samozrejme, po operácii som sa nedokázala hýbať, čo ma dosť hnevalo, lebo som chcela utekať za Marínou dve hodiny po pôrode, ale s úsmevom mi to zatrhli (takto som letela aj za Romi v minulosti...).  Som teraz veľmi šťastná, ale ja som celkovo šťastný človek. 

O vašom tehotenstve vedel málokto...   

Ak je pre vás niečo veľmi dôležité a hodnotné, nechcete, aby o tom ľudia vedeli. Mohli by vám to zničiť, poškodiť, nejakým spôsobom znehodnotiť. Ja som chcela ochrániť to, čo je pre mňa moja najväčšia hodnota a to bol život, ktorý vo mne rástol. Chránila som toto svoje tajomstvo, tento najväčší poklad najmä pred médiami a aj pred ľuďmi. Ja som sa aj obliekala tak, že nikto netušil, že som tehotná. Nikto si to nevšimol, ani na premiére, kde boli aj médiá, ale nikto neodhalil moje bruško. Nechcela som byť celé tehotenstvo pripomienkovaná za to, čo sa stalo v minulosti. Len som chránila svoj najvzácnejší poklad a podarilo sa mi to. 

Zuzana Haasová o dcére Maríne

Aký bol váš pôrod, Zuzka? 

Pôrod bol samozrejme brutálny - operačný. Rezalo sa, kecalo sa, vtipkovalo, krvácalo sa, smialo sa, rozprávalo sa, narodilo sa bábätko, zošívalo sa.... :) Mojich lekárov, moje Zuzky, poznám už pol storočia a počas pôrodu sme sa vo veľkom rozprávali, vtipkovali  a môj manžel, ktorý nemohol ísť na operáciu, spravil veľkú vec. Na chodbe počas cisárskeho rezu hral na husliach, pôrodné asistentky otvorili také malé okienko, aby som ho lepšie počula. To bolo pre mňa veľmi jedinečné a nikdy som to nezažila. Viliam hral vlastne aj Maríne, bol to jediný kontakt, ktorý s ňou počas pôrodu mal.

Úžasne  nám to obom pomohlo. Viliam jej hrával, keď som bola ešte tehotná, takže poznala husle, poznala jeho hlas. Bol to nezabudnuteľný cisársky rez. Maríne momentálne dokonca púšťajú nahrávku jej ocinka, ako Viliam hrá na husliach a ona prestane plakať. Spievam jej, keď za ňou chodíme (je v inkubátore) a rada počúva, utíši sa. To, čo bábätko vníma v brušku, si pamätá.

Nádherné meno pre dcéru, bol to jednoznačný výber? 

Marína je meno, ktoré má v sebe húževnatosť a lásku, Marína je zázrak.  Je to nádej, ktorú som nikdy nestratila. Čo je úžasné, ženy túžiace po bábätku mi píšu, že narodenie našej Maríny im dodalo veľa nádeje, že aj ony môžu. Že môžu veriť a dúfať v to svoje bábätko, že idú do toho znova. Meno vyberal manžel, mal na výber dve a  veľmi sa teším, že je to práve Marína. 

Ako ste zvládali tehotenstvo po zdravotnej a psychickej stránke? Prešli ste si náročným časom pred Marínou...

Najlepšie je ovplyvňovať myšlienky, treba ich doslova odfúknuť preč. Ja som ako myšlienkový vojak, nenechám sa stiahnuť strachom. Ale samozrejme, počas tehotenstva som mala aj pochybnosti na základe predchádzajúcich skúseností, ale nepripúšťala som si túto možnosť. Chceli sme mať bábätko, zdravé bábätko a podaril sa nám zázrak. To, čo bolo v minulosti, bolo náročné. Dve detičky, ktoré sa mi narodili vo ôsmom mesiaci s nie šťastným koncom... Narodením dcéry však táto minulosť išla do hmly. Nikdy na nich nezabudnem, ale  Marína je teraz a tu. Začíname žiť prítomnosť. 

Boli ste pod drobnohľadom lekárov celé tehotenstvo. Potom, čo ste prežili, je náročné „opustiť“ hlavu a dúfať len v to dobré, čo vám pomáhalo?  

Pre mňa je dôležitý život. Vždy sú prekážky, ale treba ich prekonávať. Naučila som sa to časom a to je dobré. Keď sa deti rodia do „lepších matiek“, pripravených rodičov, vyrastú z nich úžasní ľudia. Zmenou by mali prejsť ženy už pred pôrodom, nie až potom,  keď sa im narodí dieťa. Podporovali ma aj  lekári, ak by oni spochybňovali moje tehotenstvo, nebolo by to dobré....  Zuzky, Janky, Silvie, DrBr., Juraj a všetky sestričky, ktoré sa starajú o mňa a o Marínu v inkubátore a ešte sa starali v minulosti aj o Romi, nikdy nespochybňovali moje rozhodnutie mať dieťa a stáli pri mne. Veľkú rolu zohrával Viliam, on bol so mnou vlastne tehotný, bolo to úžasné tehotenstvo s Viliamom. 

Zuzana Haasová o dcére Maríne

Aký je teraz váš režim s bábätkom? Marína je v inkubátore, máte možnosť byť s ňou? 

Áno, chodíme za ňou, nosíme jej mliečko tak, ako nám okolnosti dovolia. Krok za krokom ideme vpred, klokankujeme a všetko to zvládame Marína, ja aj Viliam pozitívne. 

Zuzke a celej jej rodine želáme veľa zdravia a pokoja. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: