Vlasová starostlivosť od A po Z

Eva Kliská | 17. Sep 2017
Vlasová starostlivosť od A po Z

Umyť, vysušiť a hotovo, starostlivosť o vlasy predsa nie je žiadna veda, to musí zvládnuť každá z nás. Cesta ku krásnym a zdravým vlasom nie je úplne jednoduchá a už vôbec nespočíva iba v umývaní a v pravidelnom strihaní.

Správne umývanie je základ

Umývanie vlasov je pre nás taká rutina, že si často ani neuvedomujeme, akých chýb sa pri tejto činnosti dopúšťame. Ak sa im pokúsime vyhnúť, sme na najlepšej ceste:

Čítajte aj: Tajomstvo krásnych vlasov

  • Ako často si vlasy umývať? – nedá sa jednoznačne povedať ako často, je to veľmi individuálne a záleží od potreby každej/každého z nás.
  • Množstvo šampónu – platí   tu pravidlo menej je niekedy viac a ak sa dĺžkou vlasov nepribližujete k rakúskej cisárovnej Sisi, je zbytočné vytlačiť si také množstvo šampónu, ktoré vám zaplní obe dlane. Použite radšej menšie množstvo, približne vo veľkosti vlašského orecha. Na druhé umytie pokojne použite o čosi menšie množstvo šampónu.
  • Šetrné umývanie – pri trení pokožky hlavy sú nechty tabu, takýmto drastickým spôsobom pokožku zbytočne rozdráždite a navyše tým podporíte tvorbu lupín, preto použite radšej brušká prstov.
  • Teplota vody – ak ste vyznávačkou horúcich kúpeľov, v prípade vlasov na ne budete  musieť zabudnúť. Vlasy sa viac potešia, keď ich opláchnete vlažnejšou vodou, pretože príliš horúca voda poškodzuje korienky a vedie k nadmernej produkcii mazu.
  • Sušenie vlasov – prirodzené schnutie bez použitia fénu je asi najideálnejšie, ale nie vždy možné. Ak máme naponáhlo, vtedy je náš teplovzdušný pomocník nevyhnutný, a či chceme alebo nie, teplému vzduchu sa nevyhneme.

  • Pred fénovaním vlasy jemne vysušte uterákom (prikladaním, nie šúchaním) a ešte vlhké ich dosušte fénom. Vlasy radšej sušte pomaly a postupne s najnižším stupňom fúkania. Najšetrnejšie k vlasom sú fény s ionickým efektom, ktoré vlasom dodajú nádherný lesk. Fén nikdy neprikladajte bližšie ako 20 cm od vlasov, aby ste zabránili ich spáleniu a poškodeniu.
  • Česanie – vlhké vlasy sú náchylnejšie k lámavosti, a preto, ak ich máte po umytí veľmi zamotané, rozmotajte ich najprv prstami a potom rozčešte riedkym hrebeňom alebo kefou.


S česaním  opatrne Určite sa neriaďte pravidlom „vlasy  prečeš aspoň stokrát“, takýmto  štýlom česania by ste si zbytočne  vlasy premasťovali, pretože  neustálym prechádzaním  kefou alebo hrebeňom  po pokožke stimulujete  tvorbu mazu.

krásne vlasy

Zvoľte správnu techniku česania

Najskôr rozčešte konce a potom pokračujte od vrchnej časti opäť ku končekom. Takto postupujte pramienok po pramienku a pri veľmi zamotaných vlasoch si pomôžte prstami. Je to najšetrnejší spôsob, ako vlasy rozčesať bez toho, aby ste ich polámali.

Kefa s prírodnými a hustými štetinkami vlasy nepoškodzuje a navyše sa na ňu lepšie zachytáva prach a nečistoty, ktoré tak z vlasov jednoduchšie odstránime. Úplne nevhodné sú kefy s kovovými alebo umelými štetinkami, ktoré vlasy zbytočne namáhajú a poškodzujú.

Neprehliadnite: Vlasy – koruna krásy alebo 5 krokov k pestovaným vlasom

Na čisté vlasy  s čistou kefou

Aspoň raz do týždňa všetky hrebene a kefy dôkladne očistite od nečistôt vo vlažnej mydlovej vode. Pokiaľ tak neurobíte, všetky zachytené nečistoty na kefe alebo hrebeni si pri česaní roznesiete po celej dĺžke vlasov a čerstvo umyté vlasy si tak v priebehu pár minút znečistíte.

Môže vás zaujímať: Vlasy a tehotenstvo - tipy, triky a rady


Nezabúdajte na to, že len zdravé vlasy môžu byť aj skutočne krásne, a preto nielen vonkajšia starostlivosť, ale aj dostatočná starostlivosť zvnútra nám môže priniesť želané ovocie v podobe nádherných prameňov vlasov. 

Vyvážená strava a dostatočný príjem vody sú osvedčenou metódou, ktorá sa preukázala aj pri vlasoch. Zaraďte do svojho jedálnička veľa šošovice, fazule, rýb, zelenej zeleniny, lososa a vajec. Zdravá strava je dôležitá pre pokožku hlavy i vlasy, ako aj pre zvyšok tela.

Krásne vlasy aj po pôrode
Vlasy robia človeka. Aké sú vlasy bábätka?

česanie vlasov

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: