Vlasy robia človeka. Aké sú vlasy bábätka?

Vlasy robia človeka. Aké sú vlasy bábätka?
25.10.2016 v kategórii Infošky, autor Hana Hoffmannová, foto: istockphoto.com

Už bábätko pri narodení má pod pokožkou hlavy dva až päť miliónov vlasových vačkov (ak chcete folikulov, alebo ľudovo povedané korienkov). Počas života z nich vyrastajú rôzne druhy vlasov. Nazývajú sa postupne lanugo, velusové vlasy, intermediárne vlasy a terminálne vlasy.

Nie sú vlasy ako vlasy

Lanugo

sú tenké, mäkké vlasy bez drene a bez pigmentu. Nachádzajú sa len na tele nenarodených detí. Zárodok sa začína pokrývať lanugom približne štyri až päť mesiacov po počatí. V ôsmom mesiaci lanugo pokrýva takmer celé telíčko (okrem dlaní a prstov, chodidiel, pier, očných viečok, prsných bradaviek a pohlavia).

Pokiaľ sa dieťatko narodí predčasne v tomto čase, je jemnučko chlpaté. Pred pôrodom lanugo postupne opadáva do plodovej vody a jeho zvyšky spolu so sekrétom mazových žliaz tvoria belavý maz (vernix caseosa), ktorým je pokryté práve narodené bábätko. 

Velusové (tzv. detské) vlasy

nahrádzajú lanugo a väčšina detí sa s nimi narodí. Sú jemné, bez drene, pigment obsahujú len niekedy (preto sú mnohé deti po narodení svetlovlasé) a dlhé bývajú len do 2 centimetrov.

Intermediárne vlasy

sú medzistupňom medzi vlasmi velusovými a terminálnymi. Najčastejšie ich nachádzame vo vlasovej pokrývke detí približne od 1 do 10 rokov.

Terminálne vlasy,

ktoré pokrývajú hlavu v dospelosti, sú už úplne formované. Sú dlhšie, hrubšie a sýto pigmentované. Medzi 9. až 12. rokom (ešte pred pubertou) sa vplyvom hormónov na dospelé (terminálne) vlasy menia doterajšie detské (velusové) a prechodné (intermediárne) vlasy. Pred týmto obdobím sú terminálne vlasy len na obočí a riasach. 

Katka: „Po niekoľkých mesiacoch začali Agátke vlásky vypadávať a rednúť. Najviac to bolo vidieť na záhlaví, kde sa hlavička dotýkala matraca. Tam mala úplnú lysinku a na plachte som nachádzala množstvo vláskov. Vyzeralo to čudne a musím sa priznať, že mi bolo jej hrivy trochu ľúto. Dúfala som, že je to len prechodná záležitosť. Teraz už našťastie dcérke vlasy zase rastú a ja sa pomaly začínam tešiť, že nakúpim sponky a budeme skúšať prvé účesy.“

Ako a kedy sa vlasy bábätku menia?

Vlas sa netvorí vo vačku stále, ale striedajú sa obdobia rastu, pokoja a odumierania. Len v prvých mesiacoch života je rast vlasov synchronizovaný a rastú všetky naraz. Potom, zvyčajne medzi 4. až 7. mesiacom života, sa rast zastaví a všetky vypadajú. Až ku koncu prvého roku začínajú rásť prechodné vlasy, porast hlavy začína hustnúť a stabilizuje sa.

Niektoré deti sa narodia s hustou hrivou a do pol roka nemajú na hlavičke nič. U iných prebieha vypadávanie velusových vlasov tak, že si to ani nevšimneme. Pôvodná farba vlasov sa môže pri výmene zmeniť, a to veľmi radikálne – zo svetlovlasého s rovnými vlasmi sa v priebehu pol roka môže stať tmavovlasý, kučeravý chlapec alebo naopak. 

Ako umývať a sušiť vlasy bábätku?

Každý vlas tesne pod povrchom pokožky má vývod mazovej žliazky. Úlohou mazu je pokrývať vlas tenkým filmom tak, aby bol dobre hydratovaný a zároveň zvonku vodu odpudzoval. Maz dokonca obsahuje protibakteriálne a protiplesňové ingrediencie. Príroda to asi vymyslela dobre, ale my ľudia sme v tomto smere trochu nevďační a mastné vlasy považujeme prinajmenšom za neestetické. 

Detské vlasy sa v porovnaní s dospelými takmer nemastia, napriek tomu by sme im mali venovať pozornosť. Hlavičku určite nie je potrebné umývať šampónom každý deň. Stačí podľa potreby raz za 7 – 14 dní. Medzitým vlásky oplachujte len čistou vodou. 

Mokré vlasy sú zraniteľnejšie ako suché, preto by sme sa k nim mali správať čo najšetrnejšie. Nesušte deťom vlasy fénom, len jemným prikladaním osušky. Dieťa nedávajte spať s mokrými vlasmi a ani mu na ne nedávajte čiapku.

Prečítajte si: Vypadávanie vlasov po pôrode

Čo možno o vlasoch neviete

 • Na 1 cm² pokožky hlavy rastie 180 – 320 vlasov.
 • Najviac vlasov mávajú svetlovlasí ľudia – približne 120 000, ľudia s čiernymi či hnedými vlasmi majú vlasovú pokrývku tvorenú priemerne 100 000 vlasmi a najmenej vlasov majú ryšaví – približne 80 000.
 • Počet vlasových vačkov je daný už od narodenia, počas života ďalšie vačky nevznikajú.
 • Vlasy rastú tlakom bunkového delenia rovnako ako výhonky kvetín.
 • Každý deň vlasy narastú o 0,2 až 0,5 milimetra – za rok teda približne o 16 – 17 centimetrov.
 • Maximálna dĺžka, do akej je schopný vlas vyrásť, je daná geneticky. Len vzácne prekročí maximálnu dĺžku jedného metra.
 • Rast vlasov sa nedá urýchliť ani spomaliť.
 • Porast hlavy sa obnoví približne po štyroch až šiestich rokoch.
 • Priemerná hrúbka vlasu je 42 – 95 mikrometra.
 • Ženské vlasy sú silnejšie ako mužské.
 • Najrozšírenejšia farba je čierna, najmenej častá je ryšavá.
 • Farba vlasu závisí od množstva, charakteru a rozmiestnenia pigmentu – melanínu. Jeho kombináciou sa vytvárajú rôzne farebné odtiene.
 • Každý zdravý vlas unesie až 100 g, kým sa pretrhne. Všetky vlasy na hlave by utiahli až 10 automobilov. K pretrhnutiu jedného vlasu musíme vynaložiť dvojnásobok sily ako je potrebné vynaložiť na pretrhnutie rovnako silného kovového vlákna.
 • Ku každému vlasu prilieha drobnučký sval, ktorý sa chladom či pri strachu zmršťuje, a preto nám niekedy „vstávajú vlasy dupkom“.
Prečítajte si: Vlasy – koruna krásy alebo 5 krokov k pestovaným vlasom