Každý piaty Slovák trpí INTOLERANCIOU LAKTÓZY

redakcia | 26. január 2018
Každý piaty Slovák trpí INTOLERANCIOU LAKTÓZY

Dvadsať percent Slovákov trpí neznášanlivosťou mliečneho cukru a zažíva problémy po konzumácii mlieka.

Intolerancia laktózy

Každý piaty človek na Slovensku trpí intoleranciou laktózy, neznášanlivosťou mliečneho cukru. V praxi to znamená, že po vypití mlieka či konzumácii vybraných mliečnych výrobkov zažíva nadúvanie, hnačky, pociťuje kŕče v bruchu a podobne.

Alergia na kravské mlieko
Prečítajte si tiež:

Alergia na kravské mlieko

„Za najdôležitejšie teraz považujeme informovať ľudí, ktorí problémom trpia. Je ich veľmi veľa a najčastejšie sami nevedia, že ich nepríjemnosti spôsobuje práve mlieko,“ hovorí Rastislav Stolárik, predseda neformálneho združenia Intolerancia laktózy. Snaha informovať má aj ďalší rozmer.

Zabezpečiť, aby ľudia postihnutí intoleranciou laktózy nemuseli svoj problém vysvetľovať v každom reštauračnom zariadení či na návšteve. Musia sa totiž zaujímať o zloženie jedál, aby zistili, či si ich môžu dopriať. Laktóza sa do mnohých hotových potravín či dokonca liekov umelo pridáva.

Už to, že mnohí Slováci konečné odhalia zdroj svojich zdravotných ťažkostí, im uľahčí život. „Pre ľudí je tu našťastie ešte lepšia správa. Dnes už existujú ľahko dostupné a jednoduché riešenia, ako sa s týmto problémom vysporiadať – teda ako si vychutnať mlieko bez sprievodných ťažkostí. Šíriť osvetu v tomto smere berieme ako náš ďalší záväzok,“ dodáva Stolárik.

Intolerancia laktózy je stav, pri ktorom ľudské telo neprodukuje enzým laktáza v dostatočnom množstve. Telo tak nemôže štiepiť láktózu. Ide o zložený mliečny cukor, ktorý v prípade, že sa dostane do hrubého čreva, spôsobuje ľudom ťažkosti — nadúvanie, kŕče či hnačky.

Odhaduje sa, že týmto problém trpí napríklad 50 miliónov Američanov. Informovanosť o probléme v USA je však omnoho vyššia, ako povedzme v Európe. Počet ľudí trpiacich intoleranciou laktózy sa v rôznych regiónoch líši a súvisí s evolúciou, klimatickými podmienkami a ďalšími faktormi.

intolerancia laktozy

TEST: Ako zistiť, či trpíte intoleranciou laktózy?

Existuje viacero spôsobov, ako diagnostikovať intoleranciu laktózy, napr. z analýzy dychu či krvi, dostatočne spoľahlivý test však môžete vykonať aj doma:

Na niekoľko dní vylúčte zo stravy mlieko a mliečne jedlá. Potom (najlepšie počas voľného dňa) vypite 3-4 dcl mlieka na lačný žalúdok. Ak sa u vás do dvoch hodín prejaví niektorý zo symptómov ako hnačky, bolesti brucha, nadúvanie a pod., je veľmi pravdepodobné, že trpíte intoleranciou laktózy.

Intoleranciu laktózy sa nesmie zamieňať s alergiou na mlieko (resp. mliečne bielkoviny), ktorou trpí výrazne nižšie percento populácie a pri prejavoch ktorej treba vyhľadať gastroenteorológa.

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: