To, čo sa deje na Ukrajine, zmenilo môj pohľad na materstvo

Mariah Maddox, spracovala Marika Koscelníková | 3. marec 2022
Matkám na Ukrajine

Počas týchto dní a nocí držím svoje dieťa bližšie, čo je privilégium, ktoré vzbudzuje aj pocity viny, keďže viem, že mnohé matky práve teraz nemajú to potešenie.

Ako tu sedím a čítam správy o dianí na Ukrajine, tep sa mi zrýchľuje. Na dlaniach sa mi zbiera pot a do očí tisnú slzy. Ďalšia nešťastná udalosť sa odohráva v našom svete. 

Vidím obrazy matiek a detí, ktoré utekajú z rozbitej krajiny. Rodiny sú vykorenené a oddelené, neisté, či a kedy sa ešte uvidia. Vidím rodičov, ktorí nasadzujú svoje životy, aby bojovali za prítomný okamih a budúcnosť svojich detí. Som ohromená realitou toho všetkého. 

Uchránim ťa, dieťa?

Prirodzeným inštinktom matky je chrániť svoje deti pred duševnou, fyzickou a emocionálnou ujmou. Strávite mesiace čakaním na svoje milé dieťa s vedomím, že jedného dňa bude musieť čeliť svetu. A tento svet vie byť chladný, krutý a priam vyčerpávajúci. A možno sa vám ich nepodarí vždy uchrániť pred tým, čo prináša, no vašim záväzkom je chrániť ich. Vždy.

Matkám na Ukrajine

V takýchto chvíľach sa pre mňa ako matku život dostáva do inej perspektívy a som si istá, že nie som sama. Zrazu rozliate mlieko nie je niečo, čo by si zaslúžilo moje slzy. Nedostatok spánku nie je niečo, prečo by som sa mala rúcať. Hádať sa s manželom kvôli nepodstatným veciam nie je hodné môjho času. Nie, keď existujú oveľa väčšie starosti, ktorým čelia matky na celom svete.

Obavy, či budú bezpečným prístavom pre svoje deti, keď im svet nedáva žiadnu ochranu. Obavy z toho, či svojim deťom ukážu silu, keď sa chcú len zrútiť a plakať.

Držím ťa pevne, dieťa

Takže v týchto časoch držím svoje dieťa bližšie, čo je privilégium. Práve teraz využívam príležitosť zastaviť sa a zasypať svojho drobca láskou. Nájdem si chvíľku, aby som vyjadrila svoju podporu ľuďom, ktorí strácajú domov, aj keď mám pocit, že je to len malé zrnko nádeje. 

Matka na Ukrajine

Neviem si predstaviť, aké ťažké je materstvo uprostred udalosti, ktorá zmení život, ako vojna. Ale stojím pri tebe. Neviem si predstaviť ten strach alebo úzkosť, ktorá ti musí bežať hlavou. Ale stojím pri tebe. Neviem si predstaviť tú váhu odlúčenia od dieťaťa alebo manžela. Ale stojím pri tebe. A súcitím s tebou. A dokonca aj v časoch, keď je tvoja sila jedinou vecou, ktorá ťa ženie ísť, chápem tvoju potrebu byť aj v tejto chvíli slabá a zúfalá, mama.

Svet je ťažký a dáva ti niesť všetky svoje bremená. Ale matky na celom svete si uvedomujú vašu bolesť, váš strach, váš nepokoj. A stojíme pri vás.

-Mariah Maddox-

Zdroj:www.mother.ly

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: