Svetový deň detí

Zdroj: www.sme.sk | 20. november 2012

Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (VZ OSN) odporučilo v rezolúcii 836 všetkým krajinám, aby zaviedli do svojho kalendára Svetový deň detí.

Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (VZ OSN) odporučilo v rezolúcii 836 všetkým krajinám, aby zaviedli do svojho kalendára Svetový deň detí.

Mal sa stať na svetovej úrovni dňom bratstva a porozumenia detí a aktivity pri príležitosti tohto dňa mali krajiny celého sveta podporovať blaho detí. VZ OSN prijalo 20. novembra 1959 Deklaráciu práv dieťaťa, informuje na svojej internetovej stráne OSN.

O 30 rokov, 20. novembra 1989 schválila OSN Medzinárodnú konvenciu práv dieťaťa. Práve tento termín sa slávi ako Svetový deň detí. Niektoré zdroje uvádzajú aj Medzinárodný deň práv detí. V 54-článkovej konvencii sa konštatuje, že dieťa nie je len krehká bytosť, ktorú treba chrániť, ale aj osoba, ktorá má právo na výchovu, zdravotné zabezpečenie a ochranu bez ohľadu na miesto, kde sa na svete narodilo. V dokumente sa ďalej uvádza, že dieťa má právo zabávať sa, učiť sa a vyjadrovať sa. Konvenciu ratifikovalo 191 zo 193 štátov sveta, len Somálsko a USA tak odmietli urobiť.

V roku 1995-1996 poslanci francúzskeho Národného zhromaždenia rozhodli o tom, že z 20. novembra bude "Svetový deň na obranu a podporu práv dieťaťa", alebo "Univerzálny deň práv dieťaťa". Rezort diplomacie v Paríži v tom zmysle vyvíjal aktivity na pôde OSN. Francúzske ministerstvo zahraničných vecí sa zameralo na termín 20. novembra, ako na deň prijatia Deklarácie práv dieťaťa z 20. novembra 1989.

Pri príležitosti summitu Milénia v septembri 2000 v New Yorku vyše 150 prezidentov, premiérov a monarchov z členských štátov OSN sa dohodlo na ôsmich cieľoch Milénia pre rozvoj, ktoré zahŕňajú mnohé oblasti: od odstránenie extrémnej chudoby cez zastavenie šírenia ochorenia AIDS a prenosu vírusu HIV až po základné vzdelanie pre všetkých do roku 2015. Šesť cieľov je priamo venovaných deťom s tým, aby sa ich situácia zlepšila.

Svetový deň detí je zároveň príležitosťou uvedomiť si, že na mnohých miestach sveta sú deti vystavené rôznym formám nespravodlivosti.

Milióny detí na svete sú zbavené detstva len preto, lebo žijú v chudobe. Tá ich pripravuje o možnosť prežiť, vyvíjať sa. Vojnové konflikty ich pripravujú o rodičov, ničia im zdravie, narúšajú školskú dochádzku, v niektorých krajinách ich verbujú ako bojovníkov do ozbrojených skupín.

Podľa štatistík každé tri sekundy skoná vo svete jedno dieťa, 121 miliónov detí nechodieva do školy a 310 miliónom detí sa nedostáva zdravotnícka starostlivosť.

Popri OSN a UNICEF sa o blaho detí na svete usilujú aj iné inštitúcie a mnohé mimovládne organizácie, napríklad: Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov, Medzinárodná organizácia práce, Save the Children, Children Now, Human Rights Watch a ďalšie.

Viac informácií na stránkach: www.un.org, www.unicef.org, www.who.sk, www.wikipedia.org, www.assemblee-nationale.fr


Čítajte viac TU.

ZDROJ: www.sme.sk

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: