Šťastné a silné deti rastú z našich slov, objatí a dotykov
Predstavte si štvormesačné dieťa. Ešte nerozumie svetu okolo, jeho mozog sa len začína učiť, ako spracovávať zvuky, vône, dotyky. Ale jedno vie už teraz – keď ho držíte v náručí a rozprávate naň jemným hlasom, cíti sa bezpečne. Tento zážitok formuje jeho mozog na najhlbšej úrovni.
Objímanie, kontakt koža na kožu a prívetivá komunikácia doslova "tvarujú" detský mozog. V prvých rokoch života dieťaťa sa stavajú základy, nepodceňte tento výnimočný čas. Nejde o to, aby ste mu zabezpečili dokonalé detstvo. Skôr dieťaťu poskytnite seba. Práve cez vás a vaše vzájomné spojenie dávate dieťaťu signál, že svet je bezpečný a má v ňom svoje dôležité miesto. Toto puto medzi vami je obojstranne liečivé. V tejto dynamike zohráva dôležitú úlohu oxytocín – tzv. hormón lásky.
Deti by sa rodiča nemali báť, ale mali by ho rešpektovať
Oxytocín: Hormón, ktorý spája
Oxytocín zohráva kľúčovú úlohu pri vytváraní jedinečného spojenia medzi matkou a dieťaťom. Už počas prvých 24 hodín po pôrode sa u ženy prirodzene aktivuje inštinkt starostlivosti o novorodenca. Oxytocín je chemická látka, ktorú naše telo uvoľňuje počas objatia, dojčenia alebo dokonca aj pri očnom kontakte. Pri každom blízkom kontakte rodič-dieťa sa v mozgu aktivujú obvody spájané s dôverou a emocionálnym bezpečím. Tento proces nie je jednosmerný – dieťa sa cíti dobre, ale rovnako tak aj jeho rodičia. Dotyk nie je len fyzickým prejavom lásky, ale doslova vyrovnáva cestu pre lepšie zvládanie stresu v budúcich rokoch. Okrem emocionálneho efektu dávame dieťaťu signál: svet je bezpečný. A to sa zapisuje priamo do jeho nervových spojov.
Prvé mesiace s bábätkom: Bude to krásne, ale aj veľmi náročné
Komunikácia
Rozprávate sa so svojím bábätkom, hoci vie odpovedať len náznakom úsmevu alebo grimasou? Je to jedna z najdôležitejších vecí, ktoré môžete pre jeho mozog urobiť. U detí, ktoré sú vystavené aktívnej komunikácii, sa rozvíja jazykové centrum rýchlejšie. Nielenže lepšie rozumejú slovám, ale ich mozog doslova "trénuje" svoju schopnosť spracovávať informácie. Nemusíte sa snažiť o dokonalé vety alebo komplikované rozhovory. Jednoduché opakovanie slov, názvov vecí a reakcia na "odpoveď" dieťaťa sú postačujúce. Pomenúvajte veci okolo seba, to, čo držíte v rukách, čo práve robíte. Vedci nazývajú tento proces "slovný ping-pong" – vy poviete slovo, dieťa odpovie zvukom alebo pohybom a vy na neho reagujete.
Dotyk lieči aj traumy z minulosti
Nielen deti majú z láskavého dotyku prospech. Rodičia, ktorí trpia stresom alebo traumou z minulosti, si cez kontakt so svojimi deťmi postupne "liečia" vlastné nervové systémy. Matky, ktoré prešli obdobím popôrodnej depresie, uvádzali výrazné zlepšenie svojho duševného zdravia po tom, čo začali venovať viac času fyzickému kontaktu a vedomej hre so svojimi bábätkami. Telo na telo, vôňa detských vláskov, hladkanie jemnej pokožky na nožičke dieťatka, jemnulinká masáž... To všetko prehlbuje puto a vytvára niečo jedinečné. Niečo, čo si dieťatko odnesie v srdci a v mozgu ako teplú spomienku. Je to ten základ, na ktorom neskôr môže stavať a ktorý ho podrží.
Český psychológ Marek Herman: Prvých 6 rokov je vo výchove NAJDÔLEŽITEJŠÍCH
Všetky tieto poznatky vedú k jednému záveru: blízky kontakt a komunikácia s deťmi nie sú len "milou aktivitou" na vyplnenie času. Je to investícia do ich schopnosti zvládnuť stres, budovať si zdravé vzťahy a šťastný život. A čo je najlepšie? Tento typ starostlivosti nepotrebuje žiadne drahé vybavenie alebo špeciálne kurzy. Stačí, keď budete prítomní.
Prvých niekoľko rokov života dieťaťa je obdobie, ktoré sa už nikdy nezopakuje. Tak si ho vychutnajme – s rukami na ramenách našich detí a slovami, ktoré ich učia, že svet je bezpečný a plný lásky.