ŠKODA odporúča: Jazdite bezpečne aj v zime

Redakcia | 25. november 2010

Odborníci ŠKODA AUTO preto pripravili pre motoristov odporúčania a tipy, ako včas a správne pripraviť automobil na zimu.

Mnoho slovenských motoristov každoročne podcení prípravu vozidla na zimnú sezónu a odkladá prezutie pneumatík na poslednú chvíľu. Odborníci ŠKODA AUTO preto pripravili pre motoristov odporúčania a tipy, ako včas a správne pripraviť automobil na zimu. Včasným prezutím vozidla na kvalitné zimné pneumatiky tak môžu ovplyvniť bezpečnosť jazdy a predísť zbytočným nepríjemnostiam na cestách. 

„Veľa slovenských vodičov každý rok podcení význam včasného prezutia zimných pneumatík a čaká, kým napadne prvý sneh. Jazda s nesprávnymi pneumatikami má pritom výrazný vplyv na bezpečnosť. Preto vodičom ponúkame užitočné rady, ako sa pripraviť na jazdu na zimných cestách. Prípadným komplikáciám sa môžu vyhnúť aj včasnou návštevou autorizovaných servisov, ktoré garantujú odbornú prehliadku automobilu a ponúkajú široký výber originálnych diskov a kvalitných zimných pneumatík,“ hovorí Robert Baumgartner, konateľ ŠKODA AUTO Slovensko.

Zimné pneumatiky sú súčasťou povinnej zimnej výbavy. Na Slovensku zákon stanovuje povinné používanie zimných pneumatík od 15. novembra do 31. marca, pokiaľ je na vozovke súvislá snehová alebo ľadová vrstva. Za porušenie hrozí pokuta až do výšky 60 € alebo dokonca zákaz jazdy. Vodiči sa môžu vyhnúť prípadným nepríjemnostiam na ceste aj včasnou návštevou autorizovaných servisov, ktoré zaručujú odborný prístup podľa najnovších smerníc a pokynov výrobcu a zároveň ponúkajú široký výber originálnych diskov a zimných pneumatík. Kvalitné zimné pneumatiky sú zárukou maximálnej bezpečnosti pri dodržiavaní základných zásad jazdy na klzkej vozovke. 

Pred jazdou na zimných cestách
Vodičom odporúčame namontovať pneumatiky včas pred začiatkom zimy, už v priebehu októbra, a nechať ich na vozidle až do konca marca. Zimné pneumatiky musia byť na všetkých nápravách. Nové pneumatiky je nutné zabehnúť, pretože optimálne vlastnosti získavajú asi po 300 km. Rovnako dôležitá je kontrola prípadného poškodenia, ako aj vyváženie použitých zimných pneumatík pred opätovným namontovaním a následná kontrola tlaku v nových či použitých pneumatikách niekoľkokrát počas zimy.

Prečo zimné pneumatiky a kedy ich prezuť 
Zmes zimných pneumatík je mäkšia ako pri letných, a tým si zachováva oveľa lepšiu priľnavosť k vozovke aj pri teplotách pod +7 °C. Jazda na zimných pneumatikách je nutná, keďže priemerná teplota v zime dosahuje +3 °C a brzdná dráha pri zimných pneumatikách je podstatne kratšia.

Použitie zimných pneumatík sa odporúča pri klesnutí teplôt pod +7 °C. Podľa dlhodobých meraní Slovenského hydrometeorologického ústavu klesá priemerná teplota na celom území Slovenska pod +7 °C od začiatku novembra do konca marca. Zimné pneumatiky zvyšujú pri teplotách pod +7 °C bezpečnosť, pretože majú oproti letným pneumatikám väčšiu adhéziu na snehu a ľade a vyššiu adhéziu aj na suchej a studenej vozovke. Ďalej udržujú lepšiu stabilitu pri prejazde zákrutami a majú podstatne kratšiu brzdnú dráhu.

Sledujte hĺbku dezénu
Podľa rozsiahlych výskumov nemeckých organizácií TŰV a Dekra je príčinou takmer každej druhej dopravnej nehody nedostatočná hĺbka dezénu pneumatík. Minimálna hĺbka dezénu 1,6 mm, ktorú u nás stanovuje  legislatíva, je podľa skúseností príliš nízka. Nová pneumatika pre osobné vozidlá má obvykle hĺbku dezénu cca 8 mm. Jazdné vlastnosti pneumatiky sa  zhoršujú v priamej úmere k znižujúcej sa hĺbke dezénu. Ak teda vodiči jazdia s pneumatikami s hĺbkou dezénu na zákonnej hranici 1,6 mm, používajú     z 80 % opotrebovanú pneumatiku. Tomu zodpovedajú aj zhoršené jazdné vlastnosti a znížená bezpečnosť hlavne pri jazde na mokrej vozovke.

Pokiaľ je hĺbka dezénu pri zimných pneumatikách nižšia ako štyri milimetre, odporúčame motoristom zakúpiť celú novú sadu pneumatík. V prípade, že hĺbka dezénu na zimných pneumatikách klesne pod túto hranicu, záber a brzdný výkon na snehu sa výrazne zhoršia.

V zime je riziko nehody 6x vyššie!
Často stačí len jediný deň s prvým snehom, aby spôsobil dopravný chaos a každý nesprávne obutý automobil sa stáva neovládateľný a nebezpečný. Štatistiky dokazujú, že 55 % všetkých dopravných nehôd sa stane na zimných vozovkách. Škoda preto odporúča dodržiavať pravidlo štyroch:

• používajte zimné pneumatiky na všetkých 4 kolesách
• používajte zimné pneumatiky s minimálnou hĺbkou dezénu 4 mm
• používajte zimné pneumatiky na vozidle po dobu najmenej 4 zimných mesiacov
• používajte zimné pneumatiky najdlhšie 4 sezóny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: