Silvester s bábätkom v brušku alebo v postieľke...

Mgr. Jarmila Hýroššová | 31. Dec 2019
Silvester s bábätkom v brušku alebo v postieľke...

Poznáte to, koniec roka už klope na dvere a vy sa s ním chcete dôstojne rozlúčiť. S bábätkom v brušku alebo v kolíske sa väčšinou menia i predstavy (nastávajúcich) rodičov o trávení silvestrovského večera.

Ponúkame vám niekoľko tipov na to, ako pripraviť tento večer tak, aby ste si ho užili – či už ako budúci alebo čerství rodičia a nikto pritom o nič neprichádzal.

Silvester s (tehotenským) bruškom

Len preto, že je žena tehotná, automaticky to neznamená, že musí Nový rok privítať v posteli. Práve naopak – namiesto povyrazenia si von môže zorganizovať párty medzi štyrmi stenami. A aký alternatívny program sa ešte budúcim rodičom núka?

Tip č. 1: Pobyt na horách

Pre budúce mamy a otcov je Silvester niečím výnimočným, pretože je to posledný Silvester, ktorý strávia ako pár. Privítate Nový rok vo dvojici v nejakom príjemnom hoteli či apartmáne na horách? Užite si to aj s bruškom. Opatrne, ale šťastne...

Tip č. 2: Wellness popoludnie s večerou

Ak máte počas vianočných dní pocit, že si potrebujete ísť oddýchnuť a zrelaxovať, pohľadajte wellness hotel vhodný i pre tehuľky. Nechajte si rozmaznávať telo i ducha. Na chvíľu zabudnite na varenie a odosobnite sa od bežných uponáhľaných dní.

Okrem návštevy bazéna sa môžete zamerať i na iné služby, ktoré by vám wellness hotel ako budúcej mamičke mohol ponúknuť. Medzi tie patrí napr. pedikúra, kozmetika či masáže pre tehotné. Po príjemne strávenom popoludní si môžete v hoteli dopriať i silvestrovskú večeru. Navyše mnohé hotely mávajú aj svoj vlastný silvestrovský program.

silvester s bruskom

Tip č. 3: Silvester s priateľmi

Máte radšej spoločnosť a cítite sa dostatočne fit na to, aby ste poslednú noc v roku strávili v kruhu ďalších ľudí? Najklasickejší Silvester sa odohráva väčšinou v našich domácnostiach, s kamarátmi, rodinou či susedmi. Základom je chutné jedlo a pitie, príjemná hudba, výzdoba, prskavky a nejaký ten delobuch.

Tradičným večierkom nič nepokazíte, pretože dobrá partia robí zaručene dobrú zábavu. Tip na obmenu – ak chcete svojich hostí milo prekvapiť, zorganizujte pre nich vtipnú tombolu, ktorú odpálite hodinu pred polnocou. Alebo môžete každému zakúpiť jeden žreb a po prípitku si každý pozrie, či sa na neho v novom roku usmiala šťastena.

Tip č. 4: Pri televízore

Elektronické médiá, na čele s televíziami, každý rok urputne bojujú o našu pozornosť. A 31. decembra je tento boj najviditeľnejší. Ak máte radi televízne kabarety, humor a nadsádzku, Silvester môžete pokojne stráviť s vyloženými nohami pred televíznou obrazovkou. Je vysoká pravdepodobnosť, že si v nej nájdete obsah, ktorý vás pobaví a zrelaxuje. Počas sledovania programov sa môžete občerstviť jednohubkami, ktoré ste si spolu s partnerom pripravili ešte pred začiatkom „televízneho večera“. Ak by ste sa náhodou zábavných programov v televízii „obávali“, vytiahnite obľúbené humorné DVD a „telezízaniu“ nič nebráni. A navyše – bez reklamy!

Tip MAMA a ja
Poobede si môžete zájsť na prechádzku sviatočným mestom. Umocnite vianočnú náladu a pozrite si betlehemy a výzdobu v kostoloch. Pokoj, ktorý precítite si môžete preniesť i do nasledujúceho roku...

Tip č. 5: Kultúrne

Ak ste sa rozhodli pre kultivovaný spôsob oslavy posledného dňa v roku, môže vám ho ponúknuť kino s dobre postavenou dramaturgiou večera alebo si môžete vychutnať silvestrovské divadelné predstavenie či muzikál. Záleží len na tom, v akom meste (resp. jeho blízkosti) bývate a aký program je vám v týchto kultúrnych inštitúciách k dispozícii.

Ani na Silvestra alkohol nie?

Dôležitou otázkou okrem spôsobu trávenia Silvestra je vyriešiť aj príjem alkoholu počas silvestrovskej noci. Tehotné ženy by sa mu mali vyhýbať oblúkom. Skúste preto v tomto citlivom období odolať alkoholickým lákadlám a nenechajte sa za žiadnu cenu prehovoriť, že jeden pohárik vám neuškodí. Platiť by to malo aj pre ženy, ktoré sa pokúšajú otehotnieť. V prvých troch týždňoch tehotenstva je totiž plod mimoriadne citlivý.

Silvester s bábätkom

Veľké silvestrovské párty už väčšinou neprichádzajú do úvahy, ak máte malé deti, lebo prinášajú stres pre všetkých zúčastnených. Núka sa tak otázka, ako si môžu rodičia s deťmi pripraviť mimoriadne pekný posledný večer v roku.

Pre cestovaniachtivých rodičov s bábätkom môže byť peknou alternatívou, ako stráviť Silvestra, vycestovať preč z domu. Napríklad do baby-friendly hotela, ktorý sa so svojimi službami a optimálnym komfortom špecializuje práve na rodičov s bábätkami a malými deťmi.

Inou možnosťou je prenajať si spolu s priateľmi chatu s dostatkom miesta a izieb pre všetkých. Služby v kuchyni a pri varení sa dajú rozdeliť a na Silvestra sa dá jedlo včas objednať, ale zväčša chuťovky, čipsy, slané či sladké pečivo nie je problém zabezpečiť, keďže si môžete úlohy rozdeliť.

silvester s bruskom

Tip MAMA a ja
Na chatu si nezabudnite pribaliť aj rôzne spoločenské hry, pexesá, farbičky a papiere... A pridajte sa do veselého zápolenia s deťmi. Garantujeme vám, že vás čaká veľa smiechu a zábavy!

Silvestrovské fotky

Urobte každému členovi rodiny fotku, na ktorej drží v ruke lístok s aktuálnym dátumom (31. december 2014, 2015...). Založte na tieto fotky extra album a dopĺňajte ho rok čo rok. Tak môžete pozorovať, ako sa rokmi bábätko i všetci ostatní členovia rodiny menia. Pekná tradícia, s ktorou nemožno len tak ľahko prestať.

Dôležitý je pokoj a bezpečnosť

U malých bábätiek je dôležité predovšetkým dbať na ich ochranu pred hlukom z petárd či z hlasnej hudby, a to aj z televízie. Najmä hlučné reklamy sú pre detský sluch nápor. Nielen záťaž, ale i nebezpečenstvo môžu pre malé dieťa znamenať laserové efekty a rýchlo blikajúce reklamy v televízore. Nervová sústava malých bábätiek sa ešte len vyvíja a niektoré deti, napríklad predčasne narodené alebo mimoriadne dráždivé, môžu zareagovať veľmi citlivo – kŕčmi, epileptickým záchvatom, či nepokojom.

Pozor aj na obľúbené prskavky!

Obsahujú totiž jedovaté časti a nemali by sa dostať do styku s kožou a so sliznicou. A platí to najmä pre citlivú detskú pokožku. Nebezpečné sú aj vonné sviečky. Podľa odborníkov sú ich výpary totiž tak isto toxické ako dym z cigariet. Úplne by sa im mali vyhnúť tehotné ženy a deti do šiestich mesiacov.

A čo polnočný ohňostroj?

Mnohí rodičia sa obávajú, ako ich bábätká zareagujú na polnočný ohňostroj. Ale to nemusia. Podľa štatistík prespí bujaré a veľmi hlasné silvestrovské oslavy viac ako 90 % všetkých bábätiek a žiaden problém nenastane. Len asi desatina bábätiek či batoliat sa prebudí a neznáme zvuky a záblesky prenikajúce i cez zatiahnuté žalúzie alebo závesy ich môžu (ale nemusia) vyľakať.

Dieťa je hore, čo teraz?

Hlavne žiadnu paniku... Pokúste sa vyhľadať s drobcom čo najpokojnejšie miesto a buďte s ním. V maminom alebo ockovom náručí prekonajú deti všetko zlé oveľa ľahšie. Môžete im ohňostroj cez okno i ukázať, aby vedeli, odkiaľ sa ten rámus vonku berie. Je dosť pravdepodobné, že svetelná show ich zaujme a postupne sa upokoja.

Silvester a Nový rok s deťmi
Prečítajte si tiež:

Silvester a Nový rok s deťmi

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: