Psychologička radí: ako odchod mamy na dlhší čas ovplyvní deti a rodinu?
V článku Keď mama nie je doma sme sa venovali konkrétnym prípadom, kedy mamy opustili na nejaký čas domácnosť a rodinu.
Do akej miery je odchod mamy na dlhší čas prínosom, alebo problémom pre rodinu?
Prečítajte si: Keď mama nie je doma
Mne sa páči , že v tomto ohľade dochádza k zmene, že sú páry, kde obaja dbajú na svoje vzájomné dobro, a že sa aj rovnoprávnosť realizuje. Lebo pre mňa sú uvedené príbehy jedným z ozajstných príkladov partnerskej rovnoprávnosti.
Prínosy i obete toho, že sa mamina vydá do sveta, si každá rodinná jednotka musí zvážiť sama. Je samozrejme úplne iné, ak mama chodí na kratšie služobné cesty aj viackrát do roka a je iné vycestovať, napr. na mesiac – dva a dlhšie. Je iné náhle odísť od dieťatka, ktoré je na maminu extra naviazané a je iné ísť preč od detí, ktorým sa to už dá vysvetliť.
Jediné kritérium je to, že deti rodičov potrebujú a zároveň vedia akceptovať aj ich dlhšiu neprítomnosť. Ak to vieme primerane vysvetliť, vieme z toho primerane získať. Dôležité je, že túto životnú výzvu či situáciu obaja partneri príjmu, stotožnia sa s ňou a fungujú ako tím.
Napokon, individuálne naplnenie býva zdrojom energie, ktorý si potom nesieme späť do rodiny a takto z neho vlastne majú možnosť čerpať všetci jej členovia.
Čím partneri z psychologického hľadiska prechádzajú?
Prečítajte si: Krehké vzťahy na diaľku