Prvá láska, prvá pusa... Aké to je, ak randí vaše dieťa?

Mgr. Jarmila Hýroššová | 30. Dec 2016
Prvá láska, prvá pusa... Aké to je, ak randí vaše dieťa?

Možno ste sa práve oddali spomienkam na vašu prvú lásku, a zatiaľ si vedľa v izbe vaša 14-ročná dcéra hrkúta so svojím prvým priateľom. Ako ten čas letí...

Prvá láska

Pocit prvej lásky premôže skôr či neskôr každého. Byť zaľúbený, chcieť všetko zdieľať s druhým človekom a cítiť motýle v bruchu.

U niekoho sa to udeje skôr, u iného neskôr, ale každého to raz pochytí. A čo je také zvláštne na tom, keď Amor po prvýkrát vystrelí šíp a ten človeka zasiahne? Je to niečo neopísateľné.

Človek lieta v oblakoch, cíti sa ako v nebi a vôbec – všetko je také krásne. Ale v protiklade so skutočnou veľkou láskou prvá láska často nevydrží dlho. V mladom veku sa nechce človek ešte tak pevne pripútať a možno nie je prvá láska vôbec skutočne pevná. O tom však možno polemizovať. Čo však ale nikto nemôže poprieť, je fakt, že spomienky na prvú lásku si uchovávame naveky.

Prečítajte si tiež: Pár užitočných faktov pre rodičov (pred)puberťákov

Aké to vtedy bolo? Akí vzrušení, hanbliví a neohrabaní sme boli. Príliš veľa parfumu, make-upu a prechádzky, držiac sa za ruku. Áno, to boli časy. A potom bác – a všetko je preč. Človek chce umrieť a myslí si, že už nikdy nebude nikoho tak veľmi ľúbiť, kým... kým nepríde ďalšia láska.

Nech má však človek v živote koľkokoľvek partnerov, na toho prvého sa nezabúda. Neskôr sa pýta: Čo je s ním/s ňou teraz? Ako asi vyzerá? Myslí ešte občas na mňa?

Možno ste sa práve oddali spomienkam na vašu prvú lásku, a zatiaľ si vedľa v izbe vaša 14-ročná dcéra hrkúta so svojím prvým priateľom. Ako ten čas letí...

Ako by sa mali správať rodičia počas prvej lásky detí

Raz príde ten čas, kedy si vaše dieťa privedie domov prvého priateľa alebo priateľku. Časový horizont, kedy sa to udeje, je v súčasnosti vo väčšine prípadov posunutý do skoršieho veku, ako si to pamätáte vy z vašej mladosti.

Môže vás zaujímať: Dovolenka s tínedžerom: fikcia alebo bežná prax?

A tak nie je nič nezvyčajné, keď si mládež v trinástich privedie domov prvého priateľa alebo priateľku a v pätnástich alebo šestnástich má prvé sexuálne skúsenosti. Vo všeobecnosti je veľmi dôležité správať sa v takýchto situáciách primerane, aby sme nezranili mladých a ich pocity.

Ak sa pokúsite porozprávať sa s vaším dieťaťom o novej situácii otvorene a nevyhýbate sa pritom ani otázkam sexuálnej roviny, môže to veľmi pozitívne ovplyvniť vašu vzájomnú dôveru. Významné je, aby vaše dieťa bolo informované o primeranej ochrane a všetkom, čo k tomu patrí a aby teda, zodpovedajúc tomu, vedelo prebrať zodpovednosť za svoje vlastné telo.

Ak sa ale dieťaťu pokúsite vzťah zakázať, dosiahnete väčšinou len to, že sa bude so svojím priateľom alebo priateľkou stretávať len tajne.

Pritom vôbec nemusí ísť o prípad, že v súvislosti s prvým priateľom alebo priateľkou hrá dôležitú úlohu sex ako taký. Predovšetkým ak ide o mladšiu vekovú kategóriu, odohráva sa zaľúbenosť na báze hladení a bozkov.

Zaľúbenci si spoločne užívajú čas, cítia sa už ako dospelí, lebo práve v období začínajúcej puberty ide o akúsi módu mať priateľa alebo priateľku. Často tento prvý vzťah skončí tak rýchlo, ako začal. I tak však znamená dôležitú skúsenosť pre dieťa, príp. mladistvého, ktorá posilňuje sebavedomie pri stretávaní sa s ľuďmi opačného pohlavia.

Ak ide o staršiu mládež, mali by ste ako rodičia zachovať predovšetkým diskrétnosť a nemali by ste sa pokúšať miešať sa do záležitostí týkajúcich sa vzťahu.

Aj keď sa vám priateľ alebo priateľka vášho dieťaťa nepáči, mali by ste akceptovať rozhodnutie vášho potomka. V tom tkvie dôležitý krok pri procese odpútania sa od rodičovského domu, ktorý je pre mládež nenahraditeľný. Zrazu prestávate byť vy ako rodičia najdôležitejšími osobami v živote vášho dieťaťa – ide o situáciu, na ktorú si musí zvyknúť veľa mám a otcov. Ak sa ale vyvinie určitá dôvera medzi mladým párom a zvyškom rodiny, môže ísť o celkom peknú situáciu.

Kedy zasiahnuť?

Zásah do vzťahu vášho dieťaťa je za určitých okolností nutný vtedy, ak ide o dieťa mladšie ako štrnásť rokov a priateľ alebo priateľka má viac ako štrnásť, lebo v takomto prípade je sexuálny styk trestný.

Za zváženie stojí i situácia, kedy ide vo vzťahu o veľký vekový rozdiel, napríklad ak má vaša dcéra oveľa staršieho priateľa. Vtedy by ste sa s ňou mali opatrne porozprávať o vzniknutej situácii a pokúsiť sa zistiť, či sa tento priateľ nepokúša len nejakým spôsobom využiť naivitu mladého neskúseného človeka. Vo všeobecnosti sú ale takéto vzťahové konštelácie pomerne zriedkavé.

Ak vzťah medzi mladými po určitom čase skončí, čo je najpravdepodobnejšie vo väčšine prípadov, tvári sa váš syn alebo dcéra akoby nastal koniec sveta. Nezahŕňajte teraz vaše dieťa dobre mienenými radami, ak o ne samo nežiada.

Často sa chce mládež zdôveriť so svojimi starosťami radšej svojim priateľkám alebo priateľom, čo vlastne patrí k normálnemu vývojovému procesu. Napriek tomu je dôležité, že ste dieťaťu aj v týchto preňho ťažkých chvíľach k dispozícii a že jeho problémy beriete vážne.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: