Problémy s trávením: Zdravie na tanieri
V lete chceme ochutnávať, spoznávať nové jedlá aj ingrediencie, skúšať nepoznané. S dovolenkami sa nám spájajú aj netradičné jedlá a kombinácie. Nie vždy však to, čo na prvý pohľad vyzerá lákavo, ulahodí aj nášmu žalúdku. Ako si teda dopriať, ale zároveň neuškodiť svojmu tráveniu?
Zdravá strava?
Oproti generáciám našich predkov sa naše stravovanie výrazne zmenilo. Typická moderná strava obsahuje obrovské množstvá rafinovaných sacharidov, nasýtených tukov a potravinárskych prísad, čo sa výraznou mierou podpisuje pod to, že gastroenterologické ambulancie navštevujú čoraz mladší ľudia, a to s vážnymi problémami. Mnohé spracované potraviny vyzerajú zaujímavo, hýria farbami i chuťami, ale koľko je za tým chémie, pri ich kúpe asi veľmi neriešime.
Ak teda chcete zlepšiť svoje trávenie a nechcete mať s ním trápenie, začnite práve tým – čítajte etikety na potravinách a vyberajte si potraviny podľa zloženia. Pozor na umelé sladidlá – často po nich siahame v snahe schudnúť, je však dokázané, že môžu zvýšiť počet škodlivých baktérií v čreve. Vyberajte si potraviny s nízkym obsahom potravinových prísad, transmastných kyselín a umelých sladidiel.
Pozor! Toto umelé sladidlo poškodzuje našu DNA
Zdravie na tanieri
Orechy, semená, ale i ryby
Pred chorobami zažívacieho ústrojenstva vás môže ochrániť strava s vysokým obsahom živín.
Uprednostňujte jedlo s omega-3 mastnými kyselinami, ktoré okrem mnohých ďalších benefitov napomôžu dobrému vstrebávania živín z jedla a redukujú zápalové procesy. Tie ovplyvňujú nielen náš tráviaci trakt, ale podpisujú sa aj na kvalite pokožky, vlasov, nechtov a sú pôvodcom viacerých civilizačných ochorení. Omega-3 mastné kyseliny nájdete najmä v orechoch, semenách (napr. ľanové, chia...), ale i v rybách, ako sú sardinky, losos, či makrela.
Strava v tehotenstve: Vyskladajte si svoje denné menu z týchto potravín
Vláknina, vláknina a opäť vláknina
Bez nej to nepôjde. Staré známe „5 porcií ovocia a zeleniny denne“ stále platí. Nielen kvôli množstvu potrebných vitamínov a minerálov, ktoré z ovocia a zeleniny absorbujeme, ale najmä kvoli vláknine. Rozpustná i nerozpustná vláknina je nevyhnutná pre dobré trávenie. Ak máte problém so zápchou, začnite práve s vlákninou. Je súčasťou otrúb, strukovín, orechov, semien atď.
Probiotiká & prebiotiká
Alfa a omega pre dobré trávenie. Prebiotiká sú potravou pre zdravé črevné baktérie. Prebiotiká obsahujú mnohé druhy ovocia, zeleniny a obilnín. Probiotiká pôsobia na črevnú mikroflóru a upravujú nerovnováha črevných baktérií. Mali by ste po nich siahnuť nielen po antibiotickej liečbe, ale aj pri akýchkoľvek tráviacich ťažkostiach (napr. pri hnačke, plynatosti, nadúvaní), ale aj pri zníženej obranyschopnosti a potrebe stimulovať imunitu. Probiotiká nájdete v jogurtoch, bryndzi, kefíre, kvasenej kapuste, fermentovanej zelenine atď. Niekedy ich však telu nestačí dodávať zo stravy a je nutné siahnuť po probiotických výživových doplnkoch.
Ste v strese? Skúste psychobiotické stravovanie
Stravovacie návyky
Ak chcete zmeniť svoje stravovacie návyky, zbavte sa svojich zlozvykov. Či už je to priveľa kávy či cigariet, alkohol, sladkosti, konzumácia jedla viac ako 5-krát denne, nočné vyjedanie chladničky, stres. Naopak, začnite sa viac hýbať, vymeňte auto za bicykel, schody za výťah, gauč za prechádzky v prírode. Leto je na to priam ideálne.
Dbajte aj na správny pitný režim, ideálne, ak je to čistá voda, bylinkové čaje či smoothies. Minerálne vody obmieňajte, kolové a energetické nápoje radšej vynechajte. Zriedená strava sa ľahšie, lepšie a rýchlejšie trávi a ak máte sedavé zamestnenanie + nedostatočný pitný režim, nečudujte sa, že vaše trávenie nefunguje.
Pitný režim - jednoduché pravidlo
Držte sa jednoduchého pravidla: na 15 kg svojej telesnej hmotnosti by ste mali vypiť cca 0,5 l vody. Ešte jednoduchšie pravidlo hovorí, že od chvíle, keď vstanete, až po spánok by ste mali vypiť každú hodinu 1 pohár vody. V horúčavách aj viac.
Pri týchto zmenách, ktoré by sa mali postupne stať vaším novým životným štýlom, výsledky rýchlo zbadáte nielen na vašej hmotnosti, ale aj na zmene veľkosti oblečenia a najmä na lepšom zdravotnom stave. Staré známe, že zdravie začína v črevách, dnes už nikto nevyvráti...
Voda je dôležitá: Pijú jej vaše deti dosť?
Bylinky na trávenie? Áno!
Výbornými pomocníkmi pri pokazenom žalúdku a odľahčenom trávení sú mnohé zeleninové druhy ako cvikla, baklažán, cesnak, zázvor, mrkva ap. Ak chcete ich chuť a účinok ešte zvýrazniť, nezabudnite pridať bylinky. Na podporu trávenia sú vhodné napríklad mäta, bazalka, tymian a určite pomôžu aj čaje z rumančeka, repíka či žihľavy.
Inšpirujte sa našimi receptami na ľahké šaláty, ktoré sú v lete ideálne
Brokolicový šalát s brusnicami
Suroviny:
- 1 brokolica
- 1 mrkva
- 1 jablko
- 1/3 šálky sušených brusníc alebo hrozienok
Dresing:
- 125 g bieleho jogurtu
- 4 ČL jablkového octu (možno nahradiť citrónom)
- 1 ČL cukru (možno nahradiť medom alebo javorovým sirupom)
Postup:
Z jogurtu, cukru a octu, prípadne citrónu vymiešame dresing. Ružičky brokolice, ktoré sme predtým krátko povarili v osolenej vode, zmiešame s kúskami jabĺk, nastrúhanou mrkvou a brusnicami. Zmiešame s dresingom a necháme odležať v chladničke aspoň 1 hodinu.
Šalát z cvikly s hruškou
Suroviny:
- 1 veľká alebo 2 stredné cvikly
- 2 hrušky
- čerstvý šalát
- parmezán alebo kozí syr
- vlašské orechy
Medová zálievka:
- 4 PL olivového oleja
- 1 PL octu alebo citrónovej šťavy
- 1 roztlačený strúčik cesnaku
- 2 ČL medu
- 1 ČL horčice
- soľ podľa chuti
Postup:
Cviklu uvaríme v šupke. Necháme trochu vychladnúť, ošúpeme a nakrájame na polmesiačiky. Hrušky nakrájame tiež na polmesiačiky a spolu s cviklou uložíme na natrhané šalátové listy. Na panvici si nasucho orestujeme hrsť vlašských orechov a posypeme nimi šalát. Na vrch môžeme nastrúhať trochu parmezánu alebo nadrobiť kozí syr, ktorý sa tiež skvele hodí k tejto kombinácii. Polejeme medovou zálievkou a podávame.