Predsavzatia v novom roku: TOTO NIE!

Mgr. Zuzana Paprskárová | 17. január 2018
novoročné predsavzatia, priania, plán, rodina, toto nemusím!, žena, matka, upratovanie

Zvyčajne si dávame na Nový rok záväzky a predsavzatia, ktoré sa chystáme splniť. Väčšinou sa tak deje rok čo rok a väčšinou je to s identickými predsavzatiami. V čom je háčik?

Budem, MUSÍM – to nie je dobrý začiatok. Neradi totiž robíme to, čo musíme. Priečime sa príkazom, hoci vlastným.

Viete, že oveľa efektívnejšie je povedať si, čo robiť v novom roku nebudete a NEMUSÍTE?

Ponúkam vám môj zoznam

Nebudem upratovať v detskej izbe! NEMUSÍM!

Moje deti sú už dosť veľké na to, aby to zvládli samy. Koľko času a energie tým v novom roku ušetrím sa nedá spočítať. Nie, toto robiť naozaj nemusím!

Nebudem sa večer napchávať!

Pre silnejšie povahy odporúčam nejesť už po 18. hodine večer. Ja si to nechám až na neskôr. Verte, že toto sa dá splniť ľahko. Je to len o zvyku a nastavení. Po pár dňoch zistíte, že na tom nič nie je, budete lepšie spať, budete sa cítiť lepšie a zaručene to pocítite aj na hmotnosti. Núti vás do toho niečo alebo niekto, musíte to? NIE!

Nebudem vynechávať raňajky

Prečo vlastne neraňajkujem, keď viem, že je to základ dňa? Čudné. Spravím si z toho rituál!

Nebudem stále ONLINE!

Ako to, že mi toto nenapadlo skôr? Nie, nemusím byť stále online. Nie, nemusím ihneď odpovedať na správy, chaty, emaily, sms, neprijaté hovory.

Je vaša mama zvyknutá klásť vám v priemere každú hodinu otázku, čo práve robíte? Kontrolovať každý váš krok? Ste zvyknutá okamžite reagovať? Píše vám kamarátka, ktorá sa nudí v robote, 150 správ cez deň? Toto všetko stopnite. Naučte mamu aj kamarátku, že nemôžete a nechcete reagovať okamžite. Zvyknú si.

Nebudem odoberať  newslettre!

Bombardujú vás každý deň maily s akciami, výpredajmi, novinkami, výhodnými ponukami? Zahlcuje vám to zbytočne mailovú schránku, zdržuje vás to pri práci a, v konečnom dôsledku, stojí vás to kopu peňazí! Priznajme si, že práve „vďaka“ takýmto správam sa dáme nalákať na akcie, ktoré by sme si inak nikdy nevšimli. 70-percentné zľavy sú vždy lákadlom.

Odhláste sa teda z odoberania  newsletterov z e-shopov. Stačí na to jeden klik a váš život bude ihneď pokojnejší.

Nebudem sa hrať na matku roka

Nemusím absolvovať každý tréning môjho syna, nemusím moju dcéru dve hodiny sledovať pri tancovaní. Tento „medzičas“ treba využiť efektívnejšie. Spravím si z neho čas pre seba! Juch!

Nebudem kričať na deti

Ja nemusím. Prečo? Prečo vlastne stále postupne zvyšujem hlas? Pravdepodobne zo zvyku. To treba stopnúť. V skutočnosti sa  mi predsa nechce kričať.

Nebudem robiť mojej rodine slúžku

Nebudem ďalej rozmaznávať svoje deti, nebudem im servírovať naaranžované taniere rovno pod nos a spratávať po nich zo stola. Nemusím v priebehu stotiny sekundy reagovať na krik z detskej „mamííí, my sme hladnííí!“

Ale sa mi uľavilo! Prečo som to vlastne robila? Veď to vôbec NEMUSÍM! Milujem svoje deti, ale odtiaľ potiaľ.

Nebudem sa vláčiť s nákupnými taškami

Už si nechcem viac trénovať chrbát nosením ťažkých tašiek. Chodiť domov s vyplazeným jazykom, keď pán manžel má auto, naozaj nemusím. Moja kvalita života sa už len týmto zistením zvýšila!

Nemusím byť stále doma!

Toto konštatovanie na záver mi pohladilo dušu. Čas venovať sa 24 hodín svojej rodine je za mnou. Mám nárok na day off. Večer pre seba, kino s kamoškami, povyrazenie po obchodoch. Tento pocit slobody si nedajte v žiadnom prípade vziať!

Na záver si kontrolujem svoj zoznam prianí a zisťujem, že som vynechala cvičenie a chudnutie! Veď to je predsa povinná súčasť novoročných predsavzatí! Hm... NEMUSÍM!

 

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: