Popôrodná depresia alebo popôrodné blues postihujú nejednu mamu
Radosť, šťastie a naplnenie – takéto pocity prežíva po narodení svojho dieťatka takmer každá žena. Skutočne iba takmer, niektoré ženy musia totiž popri 24-hodinovej starostlivosti o bábätko, o seba i o rodinu bojovať s úplne opačnými pocitmi – strachom, obavami zo zlyhania, čiernymi myšlienkami. Aj taká môže byť popôrodná depresia...
- popôrodné blues (nazývané aj popôrodná skleslosť),
- popôrodná (postnatálna) depresia,
- popôrodné psychózy.
Popôrodné blues
- ťažký a komplikovaný pôrod,
- nízky vek rodičky,
- zlý zdravotný stav dieťaťa po narodení,
- neskorý nástup laktácie,
- zlé sociálne prostredie, z ktorého matka pochádza atď.
Popôrodné psychózy
Popôrodné blues prešlo do popôrodnej depresie....
Popôrodná depresia
Ako sa popôrodná depresia prejavuje?
MUDr. Brenišin dopĺňa: „Žena sa môže dostať do veľmi vážneho psychického stavu, keď má pocit nadmernej únavy, neprimerane u nej stúpajú obavy, že sa o svoje dieťa nedokáže postarať, že je neschopná matka a pod. Toto rozpoloženie môže – ak by sa neliečilo – vyústiť až do stavu, keď je schopná ublížiť dieťatku alebo sebe, prípadne obom. Dnes už je, našťastie, široká verejnosť o tomto ochorení dostatočne informovaná, takže ak sa u čerstvej rodičky objaví, nepovažuje sa to za čosi mimoriadne a mamičky zvyčajne bez odporu podstúpia liečbu. Začína sa zastavením laktácie – potom sa už zvyčajne stav rodičky veľmi rýchlo normalizuje.“
Popôrodná depresia vyžaduje komplexnú liečbu, ktorá zahŕňa režimové opatrenia, psychoterapiu a v indikovaných prípadoch aj farmakoterapiu. Vyžaduje intenzívnejší terapeutický zásah.
Hlavné príznaky depresie - na rozdiel od blues sú intenzívnejšie a trvajú dlhšie, sú:
- pocity viny až apatia
- neprekonateľná únava
- poruchy spánku a desivé sny
- odmietanie dieťaťa (aj jeho dojčenie)
- sebapodceňovanie
- nechuť na sex atď.