Slovensko stíchlo: Ostávam DOMA

Marika Koscelníková | 13. marec 2020
Slovensko stíchlo: Ostávam DOMA

Nehrajme hru "nič sa nedeje".

Je zarážajúce, že ešte aj v súčasnej situácií sa nájdu hlasy, ktoré spochybňujú "paniku" okolo koronavírusu. 

COVID - 19 

Že ľudia, ktorí sa vracajú na Slovensko zo zahraničia, nikde nenahlásia svoj príchod a ignorujú nariadenia.
Je smutné, že v obchodných centrách nájdete rodiny s deťmi na kávičke v kaviarni s detským kútikom.
Pani, ktorá sa s rodinou ešte predvčerom kúpala v Bešeňovej sa vyjadrila - " Veď dobre bolo, málo ľudí, nie hlava na hlave, ako vždy..."

Keď sme na Slovensku ešte COVID -19 nemali a jarné prázdniny boli za dverami, hádajte koľkí ich strávili v Taliansku napriek tomu, že tam už koronavírus svoje obete mal? Údaje hovoria o počte 8000 Bratislavčanov, len Bratislavčanov....čo nás ešte čaká? 

Keď som vedome odmietla stretnutie s rodinou, ktorá prišla z vysoko rizikovej oblasti, bola som označená za ovcu a panikárku. Dolce vita!   

Mimoriadna situácia si vyžaduje disciplínu

Na Slovensku je mimoriadna situácia (zatiaľ), v susedných Čechách už núdzový stav. Ešte stále nestačí? Virológovia upozorňujú na kritický víkend, ktorý je pred nami. Bolo odobraných množstvo vzoriek a čakáme výsledky. Rátať treba so všetkým. 

Vidíme, počujeme a podvedome vieme, že na COVID - 19 nie sme pripravení. Chýba materiál, personál, vybavenie...Tak prečo zbytočne riskujeme svoje a verejné zdravie? 

Nestačia odporúčania? Budú platiť zákazy a pokuty

Kto však odkontroluje tisícky Slovákov, ktorí sa aj dnes vracajú zo zahraničia domov? Vieme dobre, aké kapacity na to máme. Vieme dobre, ako sme pripravení, keď na druhej strane krízovej linky je človek, ktorý vám nevie zodpovedať na otázky. Prosím, buďme zodpovednejší my sami. 

Ostaňme doma. 
Nosme rúško a rukavice.

Dobre sa stravujme a snažme sa využiť tento čas tak, aby bol prínosný pre rodinu. Ak sme zdraví. Lebo táto hodnota vyskočila zrazu pri všetkých kariérnych postupoch a masírovaní ega ako tá najdôležitejšia.

Mamy, ochráňme svoje rodiny a pokiaľ sa dá nedávajme deti starkým, ktorí patria k ohrozenej skupine. Je to ťažké, lebo práca, povinnosti, ponorka? Je, ale treba vydržať a každý deň bez choroby brať ako dar. 

Slovensko stíchlo. Svet sa spomalil. Prijmime to a vydržme.  
       

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: