Správať sa zodpovedne nie je šírením paniky: Koronavírus - Slovensko má ďalšie potvrdené prípady ochorenia

Marika Koscelníková/UVZSR | 9. Mar 2020
Správať sa zodpovedne nie je šírením paniky: Koronavírus - Slovensko má ďalšie potvrdené prípady ochorenia

Buďme disciplinovaní, prosím.

Nezodpovedný prístup mnohých ľudí, ktorí sa vrátili zo zahraničia a túto skutočnosť zamlčali, prípadne nerešpektovali odporúčania, je zarážajúci. 

Lekári sú znepokojení správaním pacientov, ktorí zamlčujú skutočnosti a tým ohrozujú ostatných. Nielen personál v nemocniciach ale aj svoje okolie. Naozaj si neuvedomujú, že aj  nezodpovedné správanie spôsobilo, že koronavírus nie je pod kontrolou? 

Buďte disciplinovaní a počúvajte všetky rady

Situáciu v Taliansku  pripisujú mnohí práve nedisciplinovanosti ľudí -  túto situáciu popisuje aj stránka Áno Miláno (FB): 

„Dnes ( 8.3.2020)bohužiaľ, pribudlo ďalších 1145 nových prípadov, Taliani neposlúchajú nariadenia, v meste sú ľudia v baroch, svahy plné lyžiarov, takisto pri mori v Ligurii sami Milánčan. Vláda sa večer rozhodla vyhlásiť celú Lombardiu za červenú zónu+ďalších 10 miest severu až po región Marche. To znamená, že nikto nesmie opustiť ani vojsť, okrem urgentných pracovných či rodinných dôvodov (a to bude problém, lebo Taliani toto nedodržia). Už teraz sa rozbehli tí, ktorí sú z iných regiónov, na hlavnú stanicu, kupujú lístky a odchádzajú vlakom do svojich domovov mimo región. Prosím Vás, buďte disciplinovaní a počúvajte všetky rady. Ide o našich rodičov, starých rodičov, ľudí s oslabenou imunitou."

Ministerstvo zdravotníctva SR „apeluje na rodičov, pokiaľ sa ich deti vrátili z oblastí, kde sa koronavírus objavil, aby sami zvážili ich 14-dňovú domácu izoláciu“. 

COVID-19 na  Slovensku

Slovensko má ďalšie pozitívne prípady ochorenia COVID-19. Na Slovensku je tak potvrdených spolu 30 prípadov.  Je vyhlásený mimoriadny stav.   

PRAKTICKÉ INFORMÁCIE v súvislosti s COVID-19:

 • umývať si ruky často mydlom a teplou vodou, najmenej pod dobru 20 sekúnd. Ak nie je k dispozícii mydlo a voda, treba použiť dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu,
 • očí, nosa i úst sa nedotýkajte neumytými rukami,
 • zakrývať si nos a ústa pri kašľaní a kýchaní jednorazovou papierovou vreckovkou a následne ju zahoďte do koša,
 • vyhýbať sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky nádchy alebo chrípky,
 • dodržiavať vzdialenosť najmenej jeden meter medzi vami a kýmkoľvek kto kašle alebo kýcha,
 • zvážiť účasť na hromadných podujatiach, respektíve oblastí s vysokou koncentráciou ľudí,
 • v domácnosti dbajte na zvýšenú dezinfekciu povrchov,
 • nosenie ochranného rúška a respirátora má význam u chorej osoby s respiračným ochorením alebo u zdravej osoby, ktorá sa zdržuje v blízkosti človeka s respiračným ochorením,
 • ak ste chorý, zostaňte doma a telefonicky kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí ďalší postup liečby.

Odporúčania pre cestovateľov po návrate na Slovensko:

 • kontrolujte svoj zdravotný stav počas inkubačného času – 14 dní po návrate,
 • dbajte na dôkladnú hygienu rúk, zvýšenú dezinfekciu povrchov v domácnosti, kašlite a kýchajte do papierových vreckoviek, ktoré potom zahodíte do koša. Ak sa dá, obmedzte návštevy priestorov s vyšším počtom ľudí,
 • ak ste bez príznakov, a napriek tomu máte podozrenie na nákazu novým koronavírusom, môžete z vlastného rozhodnutia podstúpiť domácu izoláciu po dobu 14 dní,
 • ak sa u vás počas 14 dní objavia príznaky ako kašeľ, horúčka, sťažené dýchanie, bolesť hrdla, hlavy, kĺbov, zostaňte doma a telefonicky kontaktujte lekára, lekársku pohotovostnú službu alebo operátora KOS ZZS a informujte ich o svojom pobyte v rizikovej oblasti.
ZDROJ: UVZSR

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: