Ohýbaj ma mamko

23.11.2010 v kategórii Mama, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Pre všetkých, ktorí sa chcú dozvedieť, aké to bolo byť dieťaťom pred sto rokmi, pripravilo Slovenské národné múzeum zaujímavý výstavný projekt nazvaný Ohýbaj ma mamko.

Martin 23. novembra 2010 – Pre všetkých, ktorí sa chcú dozvedieť, aké to bolo byť dieťaťom pred sto rokmi, pripravilo Slovenské  národné múzeum zaujímavý výstavný projekt nazvaný Ohýbaj ma mamko. Výstava prezentujúca zbierky 8 múzeí dokumentujúcich kultúru národnostných menšín doplnené o exponáty Slovenského národného múzea v Martine bude pre verejnosť sprístupnená od 24. novembra 2010 do 31. júla 2011 v Slovenskom národnom múzeu v Martine. 

Posteľ s kútnou plachtou, prvý kúpeľ dieťaťa, bohaté ukážky detského odevu, hier a hračiek – to je len výber z viac ako 200 exponátov, ktoré čakajú návštevníkov Slovenského národného múzea v Martine. Výstava je koncipovaná chronologicky od narodenia dieťaťa, cez jeho začleňovanie do rodinného i širšieho spoločenstva, jeho prvé kroky, hračky, hry a vzdelávanie až do času, kedy dospieva a je pripravené založiť si novú rodinu.

Moderná inštalácia výstavy vedie návštevníka prostredníctvom exponátov, veľkého množstva fotografií i textov najvýznamnejším obdobím v živote človeka, kedy je formovaný výchovou, školou i bezprostredným okolím. Nezabúda ani na najmladšieho návštevníka, ktorému umožňuje nielen vidieť, ale aj vyskúšať si hry a hračky, s ktorými sa hrávali ich starí rodičia. Detskému návštevníkovi je určený aj osobitný sprievodca s ukážkami folklóru jednotlivých na výstave zastúpených etník.

Výstavný projekt, ktorý autorsky pripravili pracovníci Slovenského národného múzea je výsledkom spolupráce spolu 9 múzeí – Slovenského národného múzea v Martine a 8 múzeí dokumentujúcich v rámci Slovenského národného múzea kultúru jednotlivých národnostných menšín žijúcich na území Slovenska – Múzeum židovskej kultúry, Múzeum kultúry karpatských Nemcov, Múzeum kultúry Maďarov, Múzeum kultúry Čechov na Slovensku,  Múzeum kultúry Chorvátov na Slovensku, Múzeum ukrajinskej kultúry, Múzeum rusínskej kultúry a Múzeum kultúry Rómov na Slovensku.
 
Autorom výtvarno-priestorového riešenia je Mgr. Art. Dušan Veverka, autorkou grafiky je Linda Kurucová – Marčeková. 
 
Výstava je prioritným projektom Slovenského národného múzea. Je otvorená denne okrem pondelka od 9.00 do 17.00 v Slovenskom národnom múzeu v Martine na malej hore 2 do 31. júla 2011.

Názov výstavy: Ohýbaj ma mamko
Miesto: Slovenské národné múzeum v Martine
Trvanie: 24. 11. 2010 – 31. 7. 2011
Organizátori: Slovenské národné múzeum v Martine.
Autori: Hana Zelinová a kolektív
Na scenári spolupracovali: Alžbeta Gazdíková, Eva Pančuhová, Nadežda Varcholová, Jozef Varchol, Rastislav Fiľo, Viera Kamenická, Gabriela Hederová, Silvia Siposová, Oľga Glosiková, Tatiana Siekliková
Výtvarno-priestorové riešenie: Dušan Veverka
Grafika: Linda Kurucová – Marčeková
Detský sprievodca k výstave: Hana Zelinová – Elena Zahradníková a kolektív

Výstava zo zbierok:
Slovenské národné múzeum:

 • Múzeum kultúry karpatských Nemcov
 • Múzeum židovskej kultúry
 • Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku
 • Múzeum chorvátskej kultúry
 • Múzeum ukrajinskej kultúry
 • Múzeum rusínskej kultúry
 • Múzeum kultúry Čechov na Slovensku
 • Múzeum kultúry Rómov na Slovensku
 • Muzeum romské kultury Brno, Česká republika
 • Gemersko – malohontské múzeum, Rimavská Sobota
 • Múzeum školstva a pedagogiky

Súkromní majitelia: Viera Kamenická, Jozef Kövary, FS Turček

Generálny partner SNM: Poštová banka, a.s.
Mediálni partneri: TASR, Slovenský rozhlas, vl media, zoznam.sk, Pamiatky a múzeá, Slovakia Online, Historické revue, Muzeum.sk, Guest, Rengl, Kam do mesta

S finančnou podporou Ministerstva kultúry a cestovného ruchu SR

Otvorené: 9.00 – 17.00 h denne okrem pondelka