Nič NESTÍHAM! Time Management pre zaneprázdnené matky
Nech sa snažíte, ako sa snažíte, vždy sa počas dňa nájde niečo, čo jednoducho nestihnete urobiť. A keby to bola len jedna vec, vy nestíhate takmer nič. Neskutočne vás to štve. Niežeby ste boli neschopná alebo lenivá, len si neviete správne zadeliť čas a určiť priority. Ani len netušíte, ako veľmi vám rozumiem.
Ak by mi dali rodičia druhé meno, bola by to PROKRASTINÁCIA. A veruže, nedá sa povedať, že by som na tento svoj neduh bola nejak obzvlášť hrdá. Ešte donedávna bol zdrojom mojich najväčších frustrácií. Pripadala som si nemožná, najmä keď na mňa z telefónu vyskakovali selfíčka tých všetkých dokonale upravených mamičiek s popiskami: „navarené, upratané, odcvičené, dieťa sa tíško hrá#I LOVE MATERSKA“. Kde robím chybu? Jasné, polovica z tých fotografií absolútne neodráža realitu, ale aj tak ma neprestal prenasledovať pocit, že by som dokázala stihnúť viac, keby... A ono sa to skutočne dá.
Dieťa sa vie prispôsobiť potrebám rodiča: Nebuďte vlastnému dieťaťu poskokom
Odpojte sa
Áno, ako pravidlo číslo jeden musíte vypnúť mobil, alebo aspoň wifi, a všetky ostatné prístroje v domácnosti, ktoré vás rozptyľujú. Číta sa to ťažko, najmä keď si uvedomíte, že vo víre povinností okolo dieťaťa je browsovanie tým najrýchlejším a najdostupnejším spôsobom, ako sa odreagovať. Problémom je však miera.
Pretože od občasného zavítania na portál MAMA a ja môže razom prejsť k internetovej závislosti, lebo ešte chcete krpcovi kúpiť na e-shope nové odrážadlo, na „koníku“ ste objavili úplne nový zimný overal za polovičnú cenu a kamarátka si od vás pýta recept na svokrinu skvelú bublaninu a potrebuje ho hneď teráááz! Je ťažké odolať, ale keď si potom zrátate čas, ktorý ste strávili s mobilom v ruke, zistíte, že ak by ste si to odpustili, ušetrili by ste možno aj dve hodiny času. A to nie je málo.
Nehovoriac o tom, že pričasté používanie mobilu inak ako na telefonovanie spôsobuje digitálnu demenciu a neuveriteľne vyčerpáva. Skúste na začiatok aspoň párhodinový „smartfón detox“ a uvidíte tú zmenu!
Majte vždy PLÁN
Byť organizovaný funguje absolútne vo všetkých pracovných sférach, aj v pozícii matky. Pre niekoho to môže znieť šialene, ale ak si spíšete zoznam úloh, ktoré treba za deň splniť, získate lepšiu sebakontrolu.
Dôležité je dokázať si určiť rebríček priorít. Na prvom mieste veci, ktoré neznesú odklad – napríklad navariť guľáš, pretože mäso, ktoré ste kúpili, má dátum spotreby dodnes, na druhom tie, bez ktorých sa svet nezrúti, napríklad umyť podlahy, a napokon bonusové aktivity, ktoré nie je nevyhnutné stihnúť ani dnes, ani zajtra, ale ak sa podaria, budete mať skvelý pocit (napríklad upratať špajzu). A nesnažte sa naložiť si na plecia priveľa.
Úloha: kompletne upratať kuchyňu – znie fakt hrôzostrašne. Skúste si povinnosti rozložiť na drobné a ponechať si ako métu dňa povedzme „len“ vyčistenie rúry a chladničky. Aj to poteší. A ozaj, nákupy... Vec, ktorú som ja ocenila najviac, a ešte sa mi podarilo aj parádne ušetriť, bolo naplánovanie jedálnička. Dieťa aj chlap mali celý týždeň pestrú stravu a a ja som na začiatku týždňa presne vedela, čo treba nakúpiť a neplnila som vozík zbytočnosťami. Také jednoduché, také geniálne!
Nedržte sa vždy plánu
Áno, čítate dobre, predsavzatia aj plány sú na to, aby sa občas porušovali. Veď aj mama je len človek. Ak sa vám nepodarí upiecť koláč na zajtrajšiu oslavu do škôlky, svet sa absolútne nezrúti. Aj balíček gumených medvedíkov alebo mafinky z pekárne, ktorú máte po ceste do škôlky, poslúžia. Oslava počká, dôležitý je čas strávený s rodinou a pokoj v duši.
Delegujte
Keď nestíhate, neexistuje nič lepšie, ako delegovať úlohy na ostatných členov rodiny. Samozrejme, manžela netreba hneď vyplašiť kopou bielizne, ktorá po víkendovom praní čaká na vyžehlenie. Pekne pomaly a s mierou. Nároky zvyšujeme postupne, nenápadne. No a čo sa týka detí, tie úlohy milujú. Kúpte im trebárs detský zmetáčik a lopatku a nechajte ich pozametať predizbu, upratať si hračky či ustlať postieľku. To zvládnu už aj trojročné deti. Radosť budú mať všetci. A potom ten ušetrený čas, ajajaaaj!
Hľadajte skratky
Možno ste volili doteraz vždy zložitejšiu, „poctivú“ cestu a snažili sa všetko robiť na sto percent. Je to obdivuhodné, ale ak ste sa dostali do bodu, že vás to zaťažuje, pomôžte si. Nemusíte vždy pripraviť jedlo z čerstvo natrhanej zeleniny a mäsa, za ktorými treba cestovať na vychytenú ekofarmu. Nikto z vašej rodiny neumrie na otravu, ak im z času na čas pripravíte cestoviny s polotovarovou omáčkou.
Je praktické aj zamraziť si hotové jedlá, ktoré ste nestihli spotrebovať, na horšie časy. Úžasným šetričom času v domácnosti je sušička bielizne. Tie, ktoré ju vlastnia, si trhajú vlasy, prečo si ju nezadovážili už skôr. Napríklad ja.
Multitasking „po novom“
Je to celé iba hra!
Rána bývajú najhoršie, však? Keď sa najviac ponáhľate, vaša ratolesť má práve vtedy najviac času a chce sa zabávať. Tak prečo nespraviť hru z odchodu do škôlky? Vymyslite si súťaž, kto bude prvý nachystaný pri dverách alebo kto si ustelie skôr postieľku. No a večer môžete uspávací rituál saturovať tak, že rozprávku na dobrú noc prečítate vášmu krpcovi už počas kúpania. Dve muchy jednou ranou a ani nebudete vedieť ako, a odrazu získate hodinku len a len pre seba.
Môj zlatý, mňa nevytočíš alebo Ako mama vymyslela zlepšovák
Naučte sa povedať NIE!
Super, že váš synček si chce s vami celý deň stavať dráhu, ale keď to zájde tak ďaleko, že nemôžete sami zájsť ani na WC, treba to riešiť. Vysvetľujte, uisťujte svoje dieťa o bezpodmienečnej láske, ktorú k nemu prechovávate, ale nestaňte sa jeho otrokom. Neprospeje to ani jemu, ani vám.