MÝTUS: Pohár vína pre zdravie

Michaela Klamová | 27. august 2022
Pohár červeného vína

Niekoľko predošlých štúdií tvrdí, že občasný pohár vína nás zásobí antioxidantami a vďaka miernej konzumácii alkoholu máme menšiu šancu dostať infarkt. Nová štúdia zahŕňajúca viac ako 350 000 osôb však tieto teórie vyvracia.

„To, že nám mierna konzumácia alkoholu môže prospievať, je najväčší mýtus od čias, keď sa tvrdilo, že cigarety nie sú škodlivé,“ tvrdí kardiovaskulárny fyziológ Rudolph Schutte z Univerzity Anglia Ruskin (ext. zdroj štúdia).

Nie, pohár vína vás nezachráni

Poukazuje na to, že doterajšie štúdie na túto tému, sú založené na chybnom spracovaní dát a všetky doteraz odporúčané množstvá pre konzumáciu alkoholu sú spojené s vyšším rizikom vzniku kardiovaskulárnych ochorení.

Pri porovnaní ľahkých konzumentov vína s tými, ktorí na dno pohárika pozerali častejšie, zistili vedci, že víno malo len veľmi nízku ochranu pred vznikom ischemickej choroby srdca a žiadnu pri ostatných kardiovaskulárnych ochoreniach (ext. zdroj štúdia).

Zlé správy čakali aj na miernych konzumentov iných alkoholických nápojov ako piva či tvrdého alkoholu – zvýšené riziko ochorení srdca a ciev sa týkalo aj ich. Nezabúdajme ani na to, že alkohol je celosvetovo jedným z hlavných príčin úmrtí či rozvoja rôznych ochorení.

Zdroj: jamanetwork.com

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: