Možno nechudnete, pretože jete málo

nutriadapt | 6. Mar 2020
Možno nechudnete, pretože jete málo

Zaručených rád, ako schudnúť, je plný internet.

Tú najjednoduchšiu radu vám povie každý samozvaný odborník na výživu: „Jedz menej!" Lenže, aj keď budete jesť menej, kíl sa vo finále nemusíte zbaviť. Možno totiž nechudnete práve preto, že jete málo.

Keď sú v hlavnej úlohe mikronutrienty

Môžete prijať dostatok kalórií a necítiť hlad, no vaše telo nedostane to, čo potrebuje. Výsledok? Diéta nebude fungovať tak, ako od nej očakávate, prípadne začnete priberať tuk a strácať svalovú hmotu...
Niektorí ľudia jedia naozaj málo, ich hmotnosť však neklesá a jesť ešte menej by pre nich znamenalo prakticky nejesť vôbec. 

Opačným prípadom sú neodolateľné chute, najčastejšie na sladké. Tie vám potom bránia vo vašom snažení. Je to podobné, ako keď vynecháte obed a keď prídete večer domov najradšej by ste vyjedli celú chladničku. Z dlhodobého hľadiska to potom vyzerá tak, že v priebehu dňa máte tendenciu neustále niečo zobať. Niekoho vám to pripomína? Keď sa neovládnete, môže byť váš celkový denný energetický príjem nečakane vysoký. Počíta sa totiž každý hlt.

Napríklad, keď si dáte jeden štvorček čokolády, jednu sušienku, jeden chlebíček a dvakrát kávu s mliekom len s troškou cukru, hneď ste na 1 800 kJ, čo je hodnota zodpovedajúca jednému hlavnému jedlu. A najedení pritom nebudete. Ak by ste si miesto toho dali nutrične vyvážený kvalitný obed, urobili by ste lepšie. Na druhej strane, keď sa poriadne nenajete a chute ovládnete, nebudete mať dostatok živín. Z dlhodobého pohľadu nie je možné sa stále obmedzovať. Raz to vzdáte a zlyháte.
Spoznať nielen správne množstvo, ale aj správne zloženie jedla je v mnohých prípadoch náročné. Musíte sa totiž naučiť počúvať svoje telo. Áno, naozaj svoje telo a nie výkriky hormonálnej nerovnováhy, ktorá v mnohých prípadoch nastáva ako dôsledok nevhodného stravovania. Ideálne je začať konzultáciou u odborníka na výživu.

Po prečítaní jedného článku ste síce o niečo múdrejší, ale predsa len na veľa situácií pripravený nebudete. Navyše veľa informácií z časopisov alebo internetu je protichodných a orientovať sa v nich je nadľudský výkon.
  
Veľa mýtov už bolo vyvrátených, no mnoho ďalších sa objavilo:

  • Medzi najtypickejší, dnes už vyvrátený mýtus, patrili vajíčka a ich vplyv na hladinu cholesterolu. Už vieme, že sa ich báť nemusíme. Vajcia síce obsahujú vysoké množstvo cholesterolu, ale množstvo cholesterolu v krvi je jeho príjmom z potravy ovplyvnené minimálne. A navyše bolo preukázané, že vajcia zvyšujú hladinu HDL cholesterolu, teda toho prospešného.
  • Niekto stále rieši, či je vhodné konzumovať potraviny obsahujúce lepok či laktózu. Odpoveď je áno, ak nemáte diagnostikovanú niektorú z chorôb, ktoré konzumáciu týchto potravín neodporúčajú. Medzi ne patrí napríklad celiakia, alergia na lepok alebo laktózová intolerancia.
  • Či sa oplatí priplatiť si za nálepku BIO záleží na konkrétnej potravine a nemožno povedať, že všetky BIO potraviny sú zdravé a pre každého vhodné.
  • Na vhodnosti používania kokosového oleja sa síce ešte nie všetci odborníci zhodli, no vieme, že ak to s ním nebudeme preháňať, tak nie je nutné sa ho báť.
Ing. Veronika Hanáková, hlavná výživová poradkyňa NUTRIADAPT počas svojej práce vyvrátila množstvo mýtov, s ktorými klienti prišli. Na základe individuálne zvolených diagnostík pomohla klientom odhaliť príčiny, prečo sa im nepodarilo schudnúť a pomohla im zmeniť ich životný štýl. V skutočnosti do poradní príde pomerne málo ľudí s tým, že jedia veľa a stačí im len obmedziť príjem energie.

Nekonečné jojo efekty

„Stále častejšie za nami do výživových poradní prichádzajú klienti, ktorí naopak vyskúšali už množstvo diét, prakticky nejedia a napriek tomu nechudnú. A keď áno, tak s následným jojo efektom. Diéty sa totiž nedajú držať dlhodobo. Po nejakej dobe vám totiž každá diéta začne liezť krkom,“ hovorí Ing. Veronika Hanáková: „Množstvo jedál, ktoré by vám chutili a zároveň zapadali do pravidiel takejto diéty, sa postupom času zužuje a vy už proste neviete, čo máte jesť. Pritom zdravé stravovanie k žiadnym takýmto problémom viesť nemusí.

Stačí len pochopiť význam potravín a nebáť sa objavovať nové. Potom to už bude jednoduchšie a rovnako aj vymýšľať jedlá bude hračka. Práve z toho dôvodu sú skvelé pravidelné konzultácie so špecialistom, ktorý vás na túto cestu pomôže nasmerovať a udržať na nej.“ 

nechudnete

Nie je kilo ako kilo

Keď začnete strácať hmotnosť, je dôležité uvedomiť si, že kilo tuku je niečo úplne iné ako kilo svalov. Zhodiť kilo svalov je jednoduché. Stačí nejesť dostatok bielkovín a necvičiť. Lenže to je presne to, čo nechcete. Svalová hmota je veľmi cenná a pomáha aj pri chudnutí, pretože pre svoju funkciu spotrebováva viac energie.

Zhodiť kilo tuku už tak jednoduché ale nie je. Či chudnete z tuku, svalov alebo vody vám pomôžu zistiť pomocou profesionálneho prístroja certifikovaného pre použitie v zdravotníctve v ktorejkoľvek poradni NUTRIADAPT. „Realita sa často veľmi líši od predstáv klientov,“ hovorí Ing. Veronika Hanáková.

Ďalším nemilým prekvapením môže byť aj obyčajný pohľad do zrkadla. Skrátka, ak chcete schudnúť a vyzerať dobre, nestačí riešiť len číslo na váhe. Veď si predstavte stokilového kulturistu a stokilového pána so zaguľateným bruchom. Hmotnosť je stále rovnaká, ale len množstvo tuku v tele ukáže pravdu. Preto číslo na váhe nie je všetko a správna výživa spolu s pohybovou aktivitou sú pre úspešné chudnutie dôležité.

Ak všetko funguje podľa plánu a mení sa hmotnosť, menia sa aj nutričné nároky vášho tela. Po čase tak môže dôjsť k ustáleniu ručičky na váhe. V tomto momente je dobré znovu rozobrať jedálniček a prispôsobiť ho vášmu novému fyzickému ja. Najlepšie je porovnať zloženie tela a zmenu jedálnička vykonávať opäť po odbornej konzultácii. Tie posledné kilá k maximálnej spokojnosti totiž niekedy paradoxne stoja najviac práce. Za ten výsledok to predsa stojí.

Zaujíma Vás zloženie Vášho tela?
Prípadne ako by mal vyzerať Váš ideálny jedálniček?
Stačí vyhľadať odborníka a v spolupráci s ním zostaviť individualizovaný stravovací plán, napríklad v ktorejkoľvek z 22 poradí NUTRIADAPT na Slovensku.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: