Milujem svoje deti nad všetko na svete ale nechcem byť obetavou martýrkou

MK | 13. máj 2022
Milujem svoje deti nad všetko na svete ale nechcem byť obetavou martýrkou

Ak neobetujeme – svoj čas, telo, ciele, potreby, vzťahy – máme pocit, že nie sme dosť dobrou mamou. Ako čerstvá mamička som bojovala s dojčením. Verila som, že to je to, čo znamená byť matkou – obetovať svoje vlastné potreby, zdravie, telo, emócie, to všetko, až kým nevyschnete na kosť – pre dobro vášho dieťaťa.

Rozprávame sa o všetkých veciach, ktorých sa mamy vzdávajú, o ťažkostiach, ktoré znášame, o prekážkach, ktoré prekonávame. A je to pravda. Mamy sú úžasné a veľa obetujú. Ale viete, o čom nehovoríme dosť? O radostiach materstva.

Ak neobetujeme – svoj čas, telo, ciele, potreby, vzťahy – máme pocit, že nie sme dosť dobrou mamou. Ako čerstvá mamička som bojovala s dojčením. Verila som, že to je to, čo znamená byť matkou – obetovať svoje vlastné potreby, zdravie, telo, emócie, to všetko, až kým nevyschnete na kosť – pre dobro vášho dieťaťa. 

Nemusím obetovať seba, aby moje dieťa bolo šťastné

Ale  - a priznávam to úplne otvorene - hneď ako som prestala dojčiť, stala sa úžasná vec: našla som viac pokoja a môj syn tiež. Kŕmenie sa stalo niečím príjemným a pokojným na rozdiel od neustálych problémov, ktoré som s dojčením prežívala. Dnes je syn v puberte a všetko to kŕmenie umelým mliekom mu ani trochu neuškodilo. 

Mali by sme si uvedomiť, že neexistuje žiadna odmena za neustále kladenie svojich potrieb na posledné miesto. Viete čo? Naša obeta a vlastné utrpenie našim deťom nepomáhajú.

Pred niekoľkými rokmi som napísala článok do Washington Post (ext. zdroj článok WP): „Nechcem, aby ma moje deti považovali za nejakého obetavého mučeníka; Chcem, aby vedeli, že som ich milovala celým svojím srdcom a že sú súčasťou rodiny – ako aj väčšej komunity – čo znamená, že ich potreby nemôžu byť vždy na prvom mieste.“

Bezpodmienečná láska neznamená nemilovať seba

Moje deti sú teraz v tínedžerskom a predtínedžerskom veku a verím tomu ešte viac ako kedykoľvek predtým. Keď zistia svoje miesto vo svete, chcem, aby vedeli, že sú výnimoční a úžasní – rovnako ako všetci ostatní.

Chcem, aby vedeli, že sú bezpodmienečne milovaní, ale bezpodmienečná láska neznamená nemilovať seba. 

Nájsť radosť a potešenie z materstva vyzerá pre každého inak. Ale začína to zbavením sa tohto univerzálneho prístupu k tomu, čo znamená byť „dobrou matkou“ (t. j. postaviť sa na posledné miesto). Ak chceme vychovať deti, ktoré sú súcitné, nezávislé a rešpektujúce ostatných, nemôžeme stále uprednostňovať obete materstva pred radosťami z materstva.

Vyhárame...

Z prieskumu (ext. zdroj prieskum) Motherly’s State of Motherhood z roku 2022 vyplynulo, že 49 % mamičiek sa cítia vyhorené „často“ alebo „vždy“ a 66 % mamičiek má každý deň menej ako jednu hodinu času pre seba. Až dve tretiny pracujúcich rodičov spĺňajú definíciu rodičovského vyhorenia.

Nečudujem sa. Lebo máme pocit, že by sme mali...

  • Mali by sme mať kariéru a tiež chodiť na každú školskú akciu a športový zápas.
  • Mali by sme si nájsť čas na svoje záujmy a zároveň variť každý večer výživné jedlá pre našu rodinu.
  • Mali by sme sa starať o svoje manželstvo a tiež ukladať naše deti do postele každú noc. 

Ale toto jednoducho nie je možné. So všetkými týmito protichodnými povinnosťami pripravujeme matky na zlyhanie. Alebo budú mať pocit, že zlyhali, ak čokoľvek neurobia. 

Naše deti sú stredobodom nášho života, sú našimi veľkými láskami a mám obrovské šťastie, že ich mám. Vychovávať deti je drina a absolútna radosť zároveň. Ale je čas, aby sme prestali oslavovať obety materstva a robili zo seba martýrky na úkor radostí.
By Christine Organ 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: