Materská - cesta ku zdraviu?

Martina Balážová | 8. apríl 2008

Materská dovolenka - obdobie naplnené deťmi, radosťou a ... večným prepočítavaním peňazí.

Materská dovolenka - obdobie naplnené deťmi, radosťou a ... večným prepočítavaním peňazí. Ak nemáte to šťastie a Váš manžel nemá dostatočný príjem na zabezpečenie normálneho chodu domácnosti, vitajte v mojom klube. Povedzme si úprimne 4.560 Sk nie je v dnešnej dobe veľký peniaz. Veď len samotné plienky nás stoja okolo 600 Sk (tie lacnejšie) mesačne, o mlieku ani nehovorím. Matka, ktorá má viac detí, veru musí neraz prepočítať celý nákup, a čo to vyhodiť zo svojho košíka. Snažíme sa uškrtiť všade tam, kde je to len možné.  Je smutné, ak musíme premýšľať, či deťom kúpiť jogurty alebo len rožky. Kvalitná saláma sa pre mnohých stala zriedkavosťou. A potom, že sa má človek stravovať zdravo. S radosťou by som nakúpila plný kôš ovocia, rôznych druhov syrov, na obed navarila kvalitné ryby s kopou zeleniny. Často však končíme pri poľských stehnách (či skôr štvrtiach, ktoré sú stále najlacnejšie), zemiakoch a domácich zaváraninách. Keď na večeru navaríme krupicovú kašu (samozrejme z Tesca mlieka), naje sa celá rodina a hlavne ju to zasýti. Vyjde to na necelých 30Sk. Plátok syra, šunky a tanier rôznej zeleniny by nás cez zimu vyšiel oveľa viac, nehovoriac o tom, že sa nám z toho nič neujde. Keď pozriem na maslo za 25 Sk, rozmyslím si to a siahnem radšej po nátierkových maslách, ktoré vydržia podstatne dlhšie. V mysli sa mi vynorí najnovšia reklama a ja sa utešujem predstavou, že som do ich telíčok dostala trocha vitamínov a ochránila ich srdce. Hoci tuším, že to nie je celkom pravda a svoju rodinu kŕmim nezdravými margarínmi. Na nedeľu navaríme segedínsky guláš s knedľou. Rýchlo zasýti a zostane aj na druhý deň.
Takto to išlo aj u nás. Potom prišli dcérke zlé výsledky z krvi. Alergia na mlieko, chudokrvnosť. Zastavilo nás to. Bolo treba zmeniť spôsob stravovania. Šlo nám to pomaly, hlavne mne. Kedže som kojila, musela som sa vzdať mliečnych výrobkov, a ak som nechcela prísť o zuby, bola som nútená hľadať prírodné náhrady kalcia, železa. Postupne som sa zoznamovala s brokolicou, špenátom, cereáliami a podobnými vecami. Na moje prekvapenie to nebola taká záťaž na peňaženku, ako som pôvodne očakávala. Nestala som sa vegetariánkou, ale snažím sa pridávať viac zeleniny, vypustili sme sladkosti, nahrádzame ich ovocím. Taká zapekaná brokolica  v pohode nahradí pečené stehná, aj keď, ani tých sme sa úplne nevzdali. Všetko je to o kompromisoch. Ako sa vraví - aby bol aj vlk sýty, aj baran celý.
Musím uznať, že materská ma naučila ešte jednu dôležitú vec. Šetriť! Už sa mi nestane, že vyhodím zvyšky jedla, všetko sa snažím použiť. Neutrácam na zbytočnosti, ale snažím sa uprednostniť dôležitejšie a zdravšie veci. 
Hoci som rada, že môžem tráviť čas s deťmi, teší ma predstava, že toto obdobie nebude trvať večne a ja sa vrátim späť do práce a troška pozdvihnem náš rodinný rozpočet.
Hovorí sa, že najväčšie zlo, ktoré človek vymyslel, sú peniaze. Veď minimálne 50% problémov súvisí práve s nimi. O čo jednoduchší by bol život bez nich. Ale človek, tvor vynachádzavý, by si určite našiel novú zámienku, aby sa mohol trápiť.


                                                                                                            

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: