Mamy radia mamám: Žiarlivosť medzi súrodencami

Redakcia | 5. Dec 2017
Mamy radia mamám: Žiarlivosť medzi súrodencami

Súrodenecká rivalita je pomerne častým javom. Kedy je však neúnosná a ako reagovať, keď si súrodenci nevedia prísť na meno?

Luciin starší syn si stále nevie zvyknúť na mladšieho bračeka, ktorý prednedávnom pribudol do rodiny. Lucii nezostáva nič iné, len obrusovať hrany súrodeneckej žiarlivosti, preto sa obrátila na vás, mamičky, ktoré so súrodeneckou žiarlivosťou máte skúsenosti. Ako vysvetliť staršiemu synovi, že mať súrodenca je jednoducho úžasné? Existuje šanca, ako „bezbolestne“ eliminovať súrodeneckú žiarlivosť?


Mirka, Emmka (2 roky), Ninka (2,5 mesiaca)

Rozprávajte sa iba pozitívne

Milá Lucia, máme detičky približne v rovnakom veku, preto som sa rozhodla napísať ti. Chápem, že každé dieťa je iné, niektoré je vo svojom vývine popredu, iné pozadu, ale predsa je pre mňa zvláštne, že tvoj synček dokáže už v tomto veku sám od seba povedať, že „chcel byť iba sám“. 

Možno naozaj nie je najšťastnejší, že už nie si iba jeho, že sa musí o tvoju lásku deliť, ale nemohlo sa stať, že mu tieto slová „vložil do úst“ niekto z dospelých?

Niekedy stačí otázka: „A ty by si bol radšej sám?“ a už máš na svete problém, dieťatko to zopakuje a myslí si presne to, čo mu práve niekto nechcene poradil. Aj naša Emmka už veľa rozpráva a aj vzdoruje, ale hovorí len to, čo niekde počula (väčšinou od nás).

Stále mám pocit, že ju ešte v tomto veku dokážeme čiastočne ovplyvniť v jej myslení a rovnako sme ju v príprave na mladšieho súrodenca dokázali pozitívne pripraviť a naladiť. Mne osobne sa osvedčilo riešiť všetko (odúčanie od cumlíka, odstavenie od materského mliečka, sťahovanie do vlastnej izbičky a veľkej postieľky, a aj mladší súrodenec) čo najskôr, okolo roku, roku a pol.

Všetky tieto obávané zmeny pre nás prebehli bez problémov. Aj o bábätku v mojom brušku dcéra vedela hneď a vždy sme v súvislosti s bábätkom hovorili pozitívne: budete sa spolu hrať, spinkať v jednej izbičke, pohladkaj Ninku, daj na ňu pozor...

Moja rada: Aj keď už má tvoj synček vytvorený názor na bračeka, skús mu hovoriť, čo budú s bračekom robiť, nie čo mu nemá robiť – tým mu dávaš návod.

Možno by mu to samému nikdy nenapadlo. Keď mu povieš: „nechaj bračeka, aby nespadol“, „pozor, aby si ho neudrel“, možno to skúsi, lebo si mu to nechtiac poradila.

Ak ale povieš: „daj na neho pozor“, nenájde v tom iný zmysel iba to, že má dať pozor. Možno mám skreslené predstavy, ale myslím si, že deti (aj to moje) skôr nechcú urobiť, čo od nich chceme (poupratovať hračky, papať), ale nemyslím, že samy od seba robia zle zámerne.

Moja Emmka zatiaľ ani raz neprejavila známky žiarlivosti voči Ninke, snažím sa nedávať jej na to príležitosť, ale keď sa pred ňou každá návšteva, každá suseda a každá známa na ulici opýta: „A Emmka nežiarli?“ som rada, že Emmka ešte nerozumie, čo znamená slovo žiarliť...

Lenka, Miroslav (11 mesiacov)

Súrodenecké vzťahy trpezlivo vysvetľuj

Vlastné skúsenosti veľmi nemám, ale pozorujem to v našej rodine – brat má tri detičky. Keď čakali druhého chlapčeka, staršieho trpezlivo pripravovali na príchod bračeka.

Všetko mu vysvetľovali, ako to bude prebiehať. Keď už bolo bábätko doma, starší syn spočiatku novej situácii veľmi nerozumel, hoci najprv žiarlil, neskôr si rýchlo zvykol.

Neustále mu vysvetľovali, že oboch majú radi rovnako, že bábätko teraz potrebuje, aby sa mu viac venovali, lebo aj on keď bol taký maličký, tak sa rovnako starali aj oňho. Zapájali ho do prác (doniesol plienočku, trošku ho počľapkal vo vodičke pri kúpaní a pod.) a takýmto spôsobom si rýchlo zvykol.

Len nie v každej rodinke je to jednoduché... Takže, skús sa staršiemu synovi čo najviac venovať (aby to bolo podobné, ako keď bol ešte sám), viem veľmi dobre, že to je dosť ťažké a toho času nazvyš pri deťoch a domácnosti nie je veľa.

Ale tvoj syn by mal pocítiť, že nie je „odsunutý nabok“, a že neuprednostňujete mladšieho. Zapájajte ho do „práce“ okolo mladšieho syna, tak si naňho rýchlejšie zvykne, a určite si ho obľúbi. A postupom času si zvykne na mladšieho súrodenca, zrejme to chce predovšetkým veľa trpezlivosti.

Zuzana, Matúš (3 roky), Michal (1 rok)

Raz súrodenca príjme

Medzi mojimi chlapcami je tiež rozdiel 2 roky a od okamihu, ako som zostala po druhýkrát tehotná, staršieho Matúška som pripravovala na súrodenca. Spočiatku sme nevedeli, či budeme mať dievčatko alebo chlapčeka, tak sme mu hovorili iba o súrodencovi, aké to bude super, lebo sa budú môcť spolu hrať.

Napriek príprave sa Matúško na mladšieho bračeka netešil, možno už tušil, že sa bude musieť deliť nielen o mamu či ocka, ale aj o hračky. Trvalo to veľmi dlhý čas, kým sa so situáciou zmieril, dnes je z neho pomerne pyšný veľký brat.

Preto si myslím, že raz súrodenca prijme, musíš byť iba trpezlivá. Keď príde manžel domov, bábätko prenechaj jemu a ty sa venuj staršiemu.

Popri hre mu neustále prízvukuj, ako ho máte s ockom radi a ako ho má veľmi rád aj najmladší člen rodiny, len mu to ešte nevie dať najavo. Podľa môjho názoru, staršie dieťa žiarli preto, lebo novej situácii nerozumie a chvíľku mu trvá, kým si zvykne, že rodičovská láska je obrovská a rodičia majú svoje deti rovnako radi.

Aďa, Lujza (4 roky), Jurko (5 mesiacov)

Dievčatá sa na súrodenca viac tešia

Keď pozorujem vzťahy medzi deťmi môjho brata, sestry, kamarátok i známych, tak mi z toho vyšlo toto:  podľa môjho názoru sa dievčatká na súrodenca tešia viac ako chlapci. Chlapci zvyčajne už odmalička radi súperia a súperenie o priazeň im ide skutočne dobre. Dievčatá sú viac družnejšie, samozrejme, nedá sa to paušalizovať na všetky deti...

Aj u nás sa moja dcéra na súrodenca veľmi tešila, hocikedy mi hladkala bruško, každému sa chválila, že sa jej čoskoro narodí braček, s ktorým sa bude hrať.

Vytriezvenie prišlo po mojom návrate z pôrodnice, lebo malá očakávala parťáka a nie bábätko, ktoré vyžadovalo veľmi veľa starostlivosti. Ale čoskoro sa novej situácii prispôsobila, pretože sme ju zapájali do starostlivosti o drobca, podávala mastičky, plienky, cumlík, s ockom pripravovala vodu do vaničky na kúpanie...

Dnes už vie, že je veľká sestra a bratovi celkom rada podáva hračky, hladká mu nožičky atď. Dokonale začala využívať situáciu, že je ockove šikovné dievčatko a rada s ním chodí tam, kde Jurko ešte nemôže.

Skúste si s manželom deti rozdeliť, aby mal tvoj synček niektorého z vás iba pre seba, a vtedy sa mu maximálne venoval.

Samozrejme, je dobré, ak sa budete striedať, aby sa nestalo, že sa upne iba na jedného z vás, lebo nadobudne pocit, že mama je iba pre bábätko a jemu sa venuje iba ocko.

Takáto situácia by prilievala olej do ohňa žiarlivosti. Drobec časom pochopí, že nový člen má v rodine rovnaké miesto ako všetci ostatní. Držím palce, aby žiarlivostné trenice u vás čoskoro pominuli.

Jana, Roman (4 roky), Simon (1,5 roka)

Vymysli si nejaký rituál

Naše deti sa na seba neuveriteľne ponášajú (akoby ich jedna mater mala), často sa ma deti na ihrisku pýtajú, či sú dvojičky. Raz ma dokonca jedno neznáme dievčatko presviedčalo, že to dvojičky naozaj sú. No ale to by som o tom asi musela niečo vedieť, nie?

Dodnes je medzi nimi rivalita a žiarlivosť, a niekedy som z toho poriadne unavená. Romanko neznáša, keď mu brat berie hračky, a Simon si zase stále myslí, že všetko je jeho. Navyše začal využívať situáciu a častokrát, keď sa k nejakej Romankovej obľúbenej hračke nevie dostať, začne plakať a žalovať, že ho starší brat bije.

Tak v jednom kuse robím rozhodcu a Romanko veľakrát aj povie, že bolo lepšie vtedy, keď bol iba sám. Takže tvoj problém dôverne poznám. Aby som žiarlivosť trochu eliminovala, snažím sa, aby mal Romanko pocit, že aj on má mamu iba pre seba, a tak Simonka uložím do postieľky a ja si ľahnem k väčšiemu do postele, čítame si alebo sa rozprávame o tom, čo všetko pekné sme prežili počas dňa, ktorý sa chýli ku koncu.

Mladší syn na nás pozerá cez mreže postieľky a počúva. Vidím, ako to Romankovi robí dobre, že v túto chvíľu má mamu len a len pre seba. Je to už náš rituál, takže by si to mohla vyskúšať aj ty. Vymysli niečo, z čoho sa starší bude tešiť a mladšiemu to nebude prekážať.

Počas nášho rituálu nezabudnem Romankovi pripomenúť, že niekedy sa mu síce môže zdať, že sa Simonkovi počas dňa viac venujem, ale rada ich mám obidvoch rovnako a večer som už iba jeho. Verím, že raz bude veľmi rád, že má brata.     

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: