Leto praje žltačke typu A

Redakcia | 24. máj 2010

Žltačka typu A patrí medzi nechcené dovolenkové suveníry. A medzi najohrozenejších patria deti predškolského a školského veku.

Možno ste už doma premýšľali, čo s blížiacim sa letom. Kúpaliská, cestovanie, stará mama na vidieku? Tie väčšie deti možno už zveríte do detských táborov. Idyla prázdnin sa však môže ľahko rozplynúť. Žltačka typu A patrí totiž medzi nechcené dovolenkové suveníry. A medzi najohrozenejších patria deti predškolského a školského veku.

Pokiaľ ste mali to šťastie, že sa vám a vašim blízkym žltačka vyhla, isto ste aspoň počuli o nepríjemnostiach, ktoré spôsobuje – problémoch s trávením, poškodení pečene a rekonvalescencii, ktorá si vyžaduje niekoľkomesačný diétny režim. Pravdou je, že aj pri tej najlepšej hygiene sa môže stať, že sa „choroba špinavých rúk“ odrazu objaví aj u vás. Medzi rokmi 2008 a 2009 podľa štatistiky Úradu verejného zdravotníctva SR, stúpol počet prípadov hepatitídy typu A u nás o 98%. A dramaticky najväčšiu skupinu tvoria práve malé deti predškolského a ranného školského veku. Pozitívny žltačkový nález u dieťaťa znamená nielen hospitalizáciu malého pacienta na infekčnom oddelení, ale aj špeciálne  opatrenia pre celú rodinu a okolie, v ktorom sa dieťa pohybovalo.

Vírus infekčnej hepatitídy typu A je veľmi odolný. Na ochorenie stačí, aby si dieťa, ktoré chytilo kontaminovanú hračku, dalo do úst tou istou rukou cukrík alebo jablko. Vírus žltačky dokáže prežiť aj v zamrznutej vode či zmrzline. Myslite na to, keď budete svojim deťom kupovať zmrzlinu na pláži v stredomorských krajinách ako Grécko, Egypt či Turecko, kde je rozšírenie hepatitídy A ešte vyššie ako u nás. Hepatitída isto nie je suvenír, ktorí by ste si radi od mora doniesli.

Rovnako „vďačnými“ miestami na šírenie žltačky sú aj detské kolektívy v prázdninových táboroch či  kúpaliská. Vaše deti sú proti hepatitíde typu B už očkované v povinnej schéme, proti hepatitíde typu A je však očkovanie odporúčané a dobrovoľné. Práve teraz je najvhodnejší čas, kedy sa môže vaše dieťa, ale aj vy, pred touto nepríjemnou infekčnou chorobou aktívne chrániť. Správna hygiena je veľmi dobrý prostriedok, ale skutočnú a bezpečnú ochranu vášmu dieťaťu dokáže poskytnúť práve očkovanie. Umývať si ruky totiž nestačí. O možnosti očkovania sa poraďte u detského lekára.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: