LEN o 1 gram soli menej

Michaela Klamová | 29. marec 2023
LEN o 1 gram soli menej

Soli sa nachádzajú v rôznych, najmä priemyselne spracovaných produktoch či minerálnych vodách a často sú ukryté aj tam, kde by ste ich nečakali.

1 gram soli môže zachrániť milióny životov

Aby sme boli presnejší, ide o ten gram soli, ktorý zo svojho jedálničku vylúčite.

Nadmerná konzumácia soli vedie k zvýšenému krvnému tlaku, ktorý môže vyústiť do rôznych kardiovaskulárnych problémov. Tie sa dlhodobo držia na horných priečkach v rebríčku príčin úmrtia. Podľa autorov čínskej štúdie, zredukovanie príjmu soli o 1 gram by mohlo do roku 2030 ochrániť 9 miliónov ľudí pre mŕtvicou a infarktom myokardu (ext. zdroj štúdia). Takmer polovica týchto prípadov končí smrťou. 

Stačí len 6 minút
Prečítajte si tiež:

Stačí len 6 minút

Menej soli

Odporúčaná dávka príjmu soli je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie 5 g (ext. zdroj odporúčaná dávka soli). Nejde len o soľ, ktorú si nasypete zo soľničky do svojho jedla. Soli sa nachádzajú v rôznych, najmä priemyselne spracovaných produktoch či minerálnych vodách a často sú ukryté aj tam, kde by ste ich nečakali. Aj keď sa vedci tentokrát zamerali len na kardiovaskulárne problémy, zníženie príjmu soli by malo na ľudský organizmus oveľa viac benefitov. So zvýšeným príjmom soli sa napríklad spájajú aj ochorenia obličiek či rôzne typy rakoviny. Namiesto soli vyskúšajte pri varení zaradiť rôzne nové korenia či čerstvé bylinky.

Zdroj: www.sciencealert.com

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: