Keď vedia všetci všetko najlepšie: užitočné tipy, ako zaobchádzať s nechcenými darmi a radami

Mgr. Jarmila Hýroššová | 11. Apr 2017
Keď vedia všetci všetko najlepšie: užitočné tipy, ako zaobchádzať s nechcenými darmi a radami

Aj vy už ste niekedy mali pocit, že všetci naokolo vedia lepšie, ako by ste mali vychovávať svoje deti? Čo by ste im mali dovoliť a čo nie, kedy by mali jesť, piť, spať?

Miešanie sa do výchovy je pre mnohých rodičov dráždivou témou. Formy sú rôzne. Začínajú od „Nemyslíš si, že by bolo lepšie...“ cez „Za našich čias...“ až po osočujúce „Ty to dieťa rozmaznávaš!“.

Zakrádajú sa i v podobe darčekov – favorizovaná vlnená čiapka od starej mamy alebo moderná bábika Barbie, ktorú ste dcére nikdy nechceli kúpiť, a teraz ju krstná mama vyťahuje z tašky so slovami „Áleee, všetky dievčatá už takú majú“.

Najhoršie na tom je, že ak ste si boli doteraz istí, že robíte pre svoje dieťa to najlepšie, po takýchto radách začnete pochybovať. A pri darčekoch, hoci ste naštvaní, máte ešte pocit, že musíte poďakovať.

Tipy, ako konštruktívne zaobchádzať s nevyžiadanými radami i darčekmi

Keď cudzí ľudia komentujú správanie vašich detí

Sedíte s dieťaťom v preplnenom autobuse cestou domov z jaslí a z práce. Deň bol dlhý, vaše dieťa je unavené a má zlú náladu. Cumeľ pristáva veľkým oblúkom na zemi, spustí sa plač.

Ostatní spolucestujúci sa začnú nervózne hmýriť na svojich sedadlách a prvý komentár nenechá na seba dlho čakať. Vraj, či dieťa nie je hladné, pýta sa staršia dáma. Jeden pán zašepká druhému: „Zaslúžil by si jednu po zadku...“
Čistý stres! Lebo nielen plač dieťaťa vám drása nervy. Musíte túto situáciu ustáť pred publikom. A to je náročné. Mali by ste si uvedomiť, že dieťa má právo plakať.

Tak vám padne ľahšie odrážať komentáre. Pravdepodobne sa vám to nepodarí hneď, ale časom sa naučíte zvládať takéto situácie s pokojom.

Tip MAMA a ja:
Poďakujte sa za dobre mienenú radu, poskytnete tým menej priestoru pre ďalšie útoky. Nebojte sa však poukázať i na to, že si s danou situáciou poradíte sama. Alebo sa spýtajte, čo by „expert na výchovu“ urobil na vašom mieste. Tým odlíšite mudrlantov od ľudí, ktorí vám chcú skutočne pomôcť. Takáto otázka je i dôkazom vášho sebavedomia – a dodá vám silu na čas, kým nevystúpite z autobusu.

Keď je rodina príliš starostlivá

„Nemyslíš si, že je tomu dieťaťu bez svetríka príliš chladno?“ Vonku je 24 stupňov a doteraz ste si boli celkom istá, že je váš syn v tričku a bermudách oblečený primerane počasiu. Potom však príde ustarostená otázka vašej mamy. A zrazu zneistiete.

Ak sa mieša do výchovy nejaká blízka osoba, ako napr. vlastná mama, reagujú mnohí oveľa citlivejšie ako u cudzích ľudí. Lebo v otázke sa skrýva oveľa viac ako len starosť o vnuka.

Veľkú úlohu tu zohráva i vzťah k mame. Zrazu sa cítite opäť ako desaťročné dieťa, ktorého správanie je kritizované.  Ujasnite si, že v tejto situácii to nebol zámer vašej mamy. Nechcela vás zraniť, len pomôcť.
Niekedy však postupujú staré mamy jemnejšie. Namiesto upozorňovania na to, že má dieťa príliš tenkú čiapku, prinesú pri budúcej návšteve jednoducho hrubú vlnenú čiapku – ako darček. A vy sa hneváte

Tip MAMA a ja:
Aby ste si ujasnili situáciu, spýtajte sa vašej mamy priamo: „Myslíš, že tá čiapka, ktorú máme teraz, nie je dobrá?“ Ak to poprie, ale vy máte napriek tomu pochybnosti, mali by ste ešte raz zasiahnuť a opýtať sa. Lebo len tak si budete istá a ubezpečíte sa, že ste si situáciu vyložili správne. A vášmu náprotivku dáte najavo: Ja sa nedám! To je dôležitý signál pre mamu, ale aj pre vlastné sebavedomie.

Najmä pri zaobchádzaní s ustarostenými starými mamami a otcami sa odporúča aj pokoj a trochu humoru. Možno sa vám to bude dariť lepšie, keď si uvedomíte, že starorodičovská rola je jednoducho iná ako tá vaša.

Prečítajte si: Pochvalou k sebavedomiu detí?

Keď o radu vôbec nestojíte

Typická situácia v supermarkete: S dieťaťom ste sa dohodli, že dnes nebudú žiadne sladkosti. Ale ako sa blížite k pokladni, ozve sa dieťa hlasno, že chce aspoň jednu malú čokoládku.

Vy trváte na svojom, plač je však silnejší. Zrazu sa nahne starší pán k vášmu dieťaťu a chce od neho vedieť, prečo tak strašne plače. Potom sa obráti smerom k vám so slovami: „Veď jedna malá čokoládka hádam dieťaťu neuškodí.“

V tom momente by ste najradšej začali plakať aj vy. Situácia je o to nepríjemnejšia, že vás pri tejto akcii pozorujú ostatní nakupujúci.
Odborníci radia, že by ste si mali najskôr uvedomiť, že mudrlant vníma situáciu z úplne inej perspektívy ako vy sama. On nevie, že ste predtým uzavreli s dieťaťom jasnú dohodu. Hnev treba preto prehltnúť a odpovedať zdvorilo.

Tip MAMA a ja:

Poďakujte sa za dobrú radu a povedzte mu, že nevie situáciu dobre zhodnotiť, a preto nebudete postupovať podľa jeho rady. Tak signalizujete, že zostanete dôsledná a viete, čo robíte. Okrem toho ste už na pána a jeho dobre mienenú radu reagovali. A to je vhodnejšie, ako keby ste takýto komentár jednoducho ignorovali.

Vševediace kamarátky a susedky

Aj kamarátky či susedky mávajú vždy poruke dobré tipy. Paleta je pestrá – od „Cumeľ je vraj škodlivý pre detské zúbky“ až po „Ja by som mu tie antibiotiká nedávala“.

To, že ide o nákazlivý streptokokový zápal a priateľka nemá diplom z medicíny v zásuvke svojho stola, je, zdá sa, vedľajšia vec. Len trpezlivosť. Nadýchnite sa a najmä nevybuchnite. Inak by mohol nasledovať komentár: „Jasný prípad preťaženia. Skúšala si už echinaceu...?“

Ťažké je to i vtedy, ak sú rodičia vo výchovných metódach menej prísni ako priatelia. Ten, kto dovolí svojmu sedemročnému dieťaťu glg koly, musí počítať u dogmatických zástancov zdravej životosprávy s výčitkou o nesprávnom prístupe k výchove dieťaťa.
TIP MAMA a ja:
Ak sa vám nepáči, že sa niekto príliš montuje do vašich záležitostí týkajúcich sa starostlivosti a výchovy vášho dieťaťa, zvoľte nasledujúcu stratégiu: Poďakujte sa za podnety a povedzte, že budete o nich premýšľať. Tak sa vyhnete dlhším poúčaniam. Účinné je tiež odbočenie od témy tým, že začnete hovoriť o niečom inom.

Prečo chcú všetci radiť

Pri mnohých nevyžiadaných radách ide viac o osobu radcu ako o dobro vášho dieťaťa. A je pritom jedno, či sú to starí rodičia, priatelia, susedia – ľudia, ktorí radi rozdávajú rady, to pociťujú ako ohodnotenie ich vlastnej osoby.

Lebo tým vyjadrujú, že niečo vedia lepšie ako vy a vnucujú vám svoju pomoc v otázkach výchovy. To im dáva pocit dôležitosti. A k výchove má veru každý čo-to povedať, lebo každý z nás si určitou výchovou prešiel a väčšina ľudí, ktorí poskytujú nevyžiadané rady, už sami deti vychovali alebo vychovávajú.

Tým, že teraz rozdávajú rady naokolo, chcú v podstate obhajovať svoj hodnotový systém a výchovné metódy. A čím je osoba, ktorej sú rady určené, neistejšia, tým viac sa cíti byť názormi ostatných ohrozená. 

Mamy reagujú citlivejšie ako otcovia

Rodičia pociťujú nevyžiadané rady iných právom za neprimerané. V konečnom dôsledku sú oni skutočnými expertmi pre svoje dieťa a poznajú si ho najlepšie. Preto nepotrebujú, aby im niekto hovoril, čo je pre ich potomka dobré a čo nie.

Pre mamy je úspech (alebo aj neúspech) výchovy detí z veľkej časti aj osobným úspechom (alebo neúspechom). Preto reagujú na kritiku svojho výchovného štýlu oveľa viac s neistotou alebo aj nahnevane. Otcovia reagujú na miešanie sa do výchovy oveľa pokojnejšie a necítia ho ako osobný útok

Niektoré nevyžiadané rady môžu byť nápomocné

Mnohé tipy a rady týkajúce sa výchovy sú úplne zbytočné, ale nie vždy musia byť neužitočné. Vývin vášho dieťaťa môže vnímať nezainteresovaný človek úplne inak ako vy sami, ktorí ste s ním denne v kontakte.

Pomalé procesy, ako napr. nepriberanie na hmotnosti alebo oneskorenie rečového vývinu, môžu rodičia relatívne ľahko prehliadnuť.

Ak vás na to upozornia iní ľudia, mali by ste sa pokúsiť reagovať otvorene bez toho, aby ste sa cítili dotknuto. Spýtajte sa sami seba, či sa za tým naozaj nemôže niečo skrývať a vyvoďte z toho potrebné dôsledky, napríklad návštevu detského lekára či logopéda.

Niekedy sa možno nepozorovane a nevedome vkradli do vašej vlastnej výchovy aj zlé návyky. Ak ste v neustálom strese, môže sa napríklad stať, že reagujete podráždene alebo prudko.

Ak vás na to vaša mama citlivo upozorní a zároveň vám ponúkne, že vezme dieťa na celé popoludnie niekam preč, aby ste mali čas iba pre seba, oplatí sa o tom popremýšľať...

Je jedno, či je vaše dieťa bábätko alebo tínedžer, vy ho poznáte najlepšie, viete, čo má rado a akým spôsobom na čo reaguje. Každé dieťa je malou osobnosťou, a nie modelom, na ktorý možno použiť rovnaké smernice. Preto treba dať pri mudrlantských radách najmä na vnútorný pocit či intuíciu a rozhodnúť sa individuálne podľa situácie a vášho vlastného rozumu.

 Prečítajte si: Výchova detí: Nikdy ako moji rodičia!  

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: