Jedenásť vecí, ktoré ma naučila materská

Martina Balážová | 19. May 2019
Jedenásť vecí, ktoré ma naučila materská

Práca mi už klope na dvere a mne nezostáva nič iné, len sa symbolicky rozlúčiť s obdobím, ktoré najviac zasiahlo do môjho života...Materská dovolenka!

Materská dovolenka sa blíži k záveru

Aj v mojom živote prichádza obdobie, kedy sa mi materská dovolenka blíži ku koncu. Veď pozerať sa na svoje rastúce bruško, pocítiť prvé kopnutia, priviesť ten malý zázrak na svet, starať sa o jeho krehké telíčko a  pomáhať mu rozvíjať vlastnú osobnosť je dar, ktorý nemôže dostať každý. 

Boli však aj časy, kedy som mala chuť so všetkým praštiť. Pocit, že nič nezvládam, že všetko robím zle. Cítila som sa izolovaná a občas neschopná obyčajnej komunikácie. V tej chvíli som si uvedomila, že je na čase  vrátiť sa do práce.

Nesmierne sa teším, no napriek tomu hľadím do minulosti s akousi nostalgiou. Určite mi bude smutno. Je však čas zatvoriť dvere a pobrať sa ďalej do života...

11 vecí, ktoré ma naučila materská:

 • Naučila ma nesebeckej láske. Každá žena túži po láske, uznaní, ... a zrazu držíme ten malý uzlík radosti, šepkáme slová vďaky a ...nič nie je dôležitejšie ako naše dieťa. Podriaďujeme sa jeho potrebám, vlastné záujmy odsúvame na vedľajšiu koľaj. Už nie JA, ale MY.
 • Pochopila som svojich rodičov. Ako často sme sa dokázali hádať, presadzovať si svoju vôľu, obviňovať rodičov z našich neúspechov, či podliehať depresii, že nás nemilujú. A dnes to prežívame z druhej strany. Učíme sa spolu s našimi deťmi zvládať život.
 • Zdravie je úžasná vec. Žiaľ, často si to uvedomujeme až  pri posteli nášho chorého dieťaťa. Aký strach prežívame, hoci často ide len o bežné infekcie.  Obdivujem matky, ktorých deti trpia nevyliečiteľnými chorobami. Až vtedy pochopíme, aké nezmyselné a malicherné sú naše problémy.... 
 • Pre každú matku je jej dieťa najkrajšie a najlepšie. Keď si uvedomíme túto skutočnosť, vyhneme sa zbytočným nedorozumeniam s inými mamami.
 • Deti sú veľkí špekulanti. Ak neprekukneme ich hru, ľahko nás obalamutia. Pre dieťa nie je problém dosiahnuť, čo chce. Využije na to všetky dostupné prostriedky – našu naivitu, plač, hnev, mojkanie, kamarátov... Je len na nás, aké hranice si stanovíme. Aj veľká láska môže ublížiť...
 • Naučila ma šetriť. Nielen v kuchyni, ale všade... Beriem to ako veľké plus, hoci som na tento fakt frflala celú materskú.
 • Pokazené manželstvo dieťa neopraví, ale nevšímavosť k partnerovi môže narušiť aj dobré manželstvo. Tak milujeme svoje deti, že niekedy zabúdame na svoje polovičky, ktoré tým zraňujeme. Presťahujeme sa do detskej izby, aby sme boli ,,po ruke“ svojmu bábätku, keby náhodou... A potom, kto by menil milujúce náručie svojho dieťaťa, jeho čistú vôňu, tichučký spokojný spánok za chrápajúceho ,,uslintaného“ chlapa...
 • Čokoláda nie je najlepší spôsob na problémy...  K tomu netreba asi nič dodať, snáď len, že sa ťažko zhadzujú nadbytočné kilogramy.
 • Variť lepšie a zdravšie. Vymyslieť každý deň jedlo, ktoré by deti zjedli bez reptania a navyše by uspokojilo našu túžbu po zdravej plnohodnotnej strave, si vyžaduje nielen každodenné premýšľanie sa nad jedálníčkom, ale aj inšpirácie z kuchárok či internetu.
 • Nezabúdať na vlastné záujmy. Pokiaľ sú deti malé, máme plno roboty okolo nich. Všetko ostatné vypúšťame. Nič nie je dôležitejšie ako oni. Keď vyrastú nastáva v našom živote prázdno a my sa pýtame, kde sme urobili chybu. S našimi koníčkami, ľahšie preplávame životom.
 • ĎAKOVAŤ! Za všetko, čo som smela a čo ešte môžem prežívať...

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: