Je tehotenstvo sexy?

redakcia MAMA a ja | 8. november 2016
tehotna sexy tehotenstvo

O tehotenstve a sexe sa toho hovorí veľa... V médiách už táto téma prestáva byť tabu, a tak sa dozvedáme nielen to, ktorá tehotná celebrita je podľa ankety časopisu People najsexi, ale často aj to, či a ako si kto v tehotenstve "užíva".

Tehotenstvo vraj zvyšuje u žien sexuálny apetít a schopnosť dosiahnuť orgazmus

Podľa lekárov stojí za zlepšením libida v gravidite zvýšená hladina ženských pohlavných hormónov, ktorá pozitívne ovplyvňuje citlivosť bradaviek a prekrvenie pohlavných orgánov. Tehuľky si vďaka tomu môžu pripadať neuveriteľne sexy. Môžu, ale nemusia...

S tehotenstvom je spojená aj únava, podráždenosť, nevoľnosti, obavy o zdravie dieťaťa a neskôr aj nemotornosť a myšlienky úplne upnuté na blížiaci sa pôrod. Zatiaľ čo vy sa trebárs budete cítiť ako sexuálna bohyňa, vaša kamarátka nebude mať na nežnosti v tehotenstve ani pomyslenie.

Človek je jedným z mála cicavcov, ktorý môže mať sex kedykoľvek – aj počas tehotenstva.

Rovnako rozdielne vnímajú vec aj muži. Pre jedného sa tehotenstvom erotická príťažlivosť partnerky ešte umocní a druhý naopak úplne stratí o milovanie záujem. Oboje je úplne normálne a v poriadku. Dôležité je nič si nevyčítať (samy sebe ani navzájom) a nebáť sa o tom hovoriť. Riešenie sa pri troche dobrej vôle určite nájde, aj keď sa budete každý nachádzať na opačnom konci názorového (a pocitového) spektra.

Sexuálne aktivity v tehotenstve vraj uľahčujú pôrod.

Aké rôznorodé môže byť vnímanie sexuálnej príťažlivosti v tehotenstve?

Pýtali sme sa niekoľkých žien, či si v tehotenstve pripadali príťažlivé a ako gravidita ovplyvnila ich sexuálny život.

Tehotná som si pripadala ako hroch

Martina: V tehotenstve som si pripadala ako hroch, teda okrem prvých asi 4 mesiacov, kedy som na sex mala chuť. Potom už nebola chuť ani potme, kedy na mňa nebolo vidieť, a asi tak 10 týždňov pred pôrodom už nebolo vôbec nič.
Jej partner: Ale prsia si mala super!

Prečítajte si aj: Tehotenstvo a hmotnosť

Tatiana: Áno, pripadala som si príťažlivá, bruško mi prišlo veľmi sexy, a keď sa mi zväčšili prsia, tak ešte viac. Ale mala som strach o malú, takže žiadny sexík. Ešte že mám takého tolerantného partnera...

Darina:
Príťažlivá som sa necítila ani náhodou. Ešte teraz si pripadám nemotorná, tučná, no proste čokoľvek, len nie sexi. Tehotenstvo náš sexuálny život ovplyvnilo naozaj veľmi. Pri prvom dieťati prišla najprv na niekoľko mesiacov nevoľnosť, potom zákaz od doktora... Po zistení druhého tehotenstva už manžel len sucho konštatoval, že bude mať opäť 9 mesiacov celibát.

Sexy? Možno. Sex? Vylúčené!

Marína:  Pri prvom tehotenstve som si rozhodne sexi nepripadala. Telo sa mi začalo rozbiehať do všetkých strán, namiesto krásneho bruška nasmerovaného dopredu som svojmu bábätku dopriala slušnú obývačku do všetkých strán. Pribrala som 25 kg, bola som nemotorná...

Teraz, počas druhého tehotenstva (4.mesiac), sa mi zatiaľ zdá, že je všetko inak. Na hodnotenie je ešte skoro, ale všeobecne sa cítim oveľa lepšie. A sex? Únava a "žalúdok na vode" v období prvého trimestra prakticky vymazali pojem "sexuálny život" z nášho slovníka. Pri prvom tehotenstve sa po prvom trimestri síce zase vrátil, rozhodne ale nie v normálnej intenzite. A tiež sa s postupujúcim tehotenstvom menilo vnímanie orgazmu na podstatne menej príjemné. Teraz, pri druhom tehotenstve, kvôli nevoľnosti a v neposlednom rade tiež únave zo starostlivosti o mladšie dieťa, sex takmer nie je. Hovoríme o tom, môj muž ma chápe, nevyčíta, nenalieha, ale ja sama mám obrovský pocit viny...

Na začiatku tehotenstva super, teraz už nič moc...

Anna: Zo začiatku som si sexi pripadala, teraz ku koncu sa striami, obrím zadkom a prevládajúcou celulitídou cítim tak už o dosť menej. Zo začiatku to náš sex ovplyvnilo skôr k lepšiemu, mala som väčší apetít. Ku koncu už vadí brucho a v istých polohách je to nepríjemné, aj keď chuť by bola. Manžel má občas divný pocit, že je medzi nami dieťa, a ľahkú obavu, aby niekomu z nás neublížil.

Prečítajte si:  Sexualita tehotných žien

Barbara: Môj manžel mi neustále hovoril, ako som krásna a ako ho moje (naše) tehotenstvo vzrušuje, takže som si sexi pripadala aj s tými kilami navyše.

Chuť na sex mám v tehotenstve stále

Bibiana: Pri prvom dieťati som chuť na sex veľmi nemala – partner je veľmi tolerantný, nikdy mi nič nevyčítal. Zato teraz – od 12. týždňa tehotenstva – mám na sex chuť stále a manžel sa teraz pre zmenu bojí, aby niečo bábätku neurobil.Miriam: Začiatok tehotenstva bol pre mňa určite fajn, pretože mi samozrejme dosť narástli prsia. Počas tehotenstva, keď mi rástlo bruško, som to nijako nepociťovala ako ujmu na kráse, jednoducho to ku mne patrilo. Ku koncu som si pripadala už dosť neforemná, ale rozhodne som z toho nemala zlý pocit, jednoducho to tak bolo a vedela som, že to tak nebude večne.

Prečítajte si aj:   Sex a otehotnenie: pravdy vs. povery

Pri prvom tehotenstve sa na našom sexuálnom živote nič príliš nezmenilo, ale keďže druhé bolo rizikové, tak nás stretla niekoľkomesačná sexuálna  abstinencia.

Daniela: Nepripadala som si príťažlivá, ani keď ma manžel presviedčal o opaku. Počas prvého tehotenstva nebol sex vlastne vôbec, nemala som chuť a tiež som mala trošku problémy, takže nám ho doktor ani neodporúčal. V druhom tehu bola chuť na sex obrovská, len ku koncu som už bola unavenejšia a s tým bruchom to už ide zle.

Ja sex chcem, partner nie, tehotenstvo nás rozdeľuje....

Karin: Teraz pri druhom tehotenstve sa cítim lepšie ako kedykoľvek predtým a všetkým sa páčim viac. Na sex mám stále chuť a väčšiu než predtým, ale partner nie, šialene mu vadí brucho... Takže nás to z môjho hľadiska ovplyvnilo negatívne, pretože ja by som chcela a partner nie.

Nikol: Príťažlivá? Áno, zo začiatku veľmi, ale chuť na sex nebola, pretože mi bolo veľmi zle a bola som v podstate v permanentných mdlobách. Neskôr rozhodne nepríťažlivá, tučná, dýchavičná... Na druhej strane obe tehotenstvá už od začiatku prinášali jednu veľkú výhodu, na ktorú budem už len s nostalgiou spomínať – úžasný, veľkolepý orgazmus...

Prečítajte si aj: 10 malých-veľkých trápení tehuliek

Sexuálny život to ovplyvnilo veľmi, smerom nadol v kvantite. Ale na druhej strane – vďaka tomu, že som mala lepší orgazmus a manžel bol kvôli absencii "nadržanejší", to bolo lepšie ... To je dilema, čo?

Môjmu mužovi ako tehotná pripadám veeeľmi sexy!

Ella: Prvé tri mesiace som väčšinou o tom nemala náladu ani uvažovať, posledné  týždne tiež nie, inak som nemala problém vďaka tomu, že partnerovi tehotenstvo v akejkoľvek fáze pripadá veeeľmi príťažlivé. Každopádne som si pripadala ako asi každá tehuľa výnimočná a mimoriadna. U nás je naozaj viac než jasné, že manžela moje tehotenstvo v akejkoľvek fáze berie. Ale k pôrodu ho nedostanem ani párom volov.


Hanka: Tehotenstvo akoby podčiarklo moju ženskosť. Predtým sme sa buď snažili neotehotnieť, alebo po svadbe naopak otehotnieť, a tak sme si úplne "voľne a slobodne" začali sex užívať vlastne až keď som bola tehotná. Nevoľnosti ma netrápili, boli sme šťastní ako blchy a fungovalo nám to na 200 percent. Posledné milovanie sme zažili ešte v deň pôrodu. A najlepšie na tom je, že to tak zostalo aj po pôrode a po 10 rokoch manželstva máme sex lepší ako "za mlada".

A čo vy? Ako sa cítite vo svojom tehotenskom tele? Pripadáte si alebo pripadali ste si počas tehotenstva sexy? Napíšte nám váš názor a skúsenosť do diskusie pod článkom.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: