Jarná únava: Čo by sme si mali v tomto období naložiť na tanier?

Jana Guráňová | 25. marec 2022
Jarná únava

Pre niekoho môže byť jarná únava synonymom lenivosti, pre iného je to však vážny problém, s ktorým sa v týchto dňoch často stretáva. Akými typickými príznakmi sa môže prejavovať a prečo sa vlastne objavuje najčastejšie v tomto období?

Jarná únava nie je choroba, ale všeobecne známy a akceptovaný jav, ktorý netreba ignorovať. Na jej vzniku sa podieľa viacero faktorov. Jedným z nich je napríklad aj nedostatok slnečného svetla počas zimného obdobia, v dôsledku čoho sa znížia zásoby dôležitého vitamínu D v organizme. Medzi ďalšie faktory patrí aj zmena vonkajších teplôt, hormonálna nerovnováha, oslabená imunita a rekonvalescencia z rôznych viróz a chorôb, ktoré sme prekonali v chladnejších mesiacoch.

Typické príznaky jarnej únavy:

 • pocit ospalosti napriek dostatku spánku
 • fyzická a psychická vyčerpanosť
 • malátnosť
 • nesústredenosť
 • strata záujmu o bežné činnosti
 • pocity smútku
 • náladovosť
 • bolesti hlavy
 • prejaviť sa môžu aj alergie

Organizmus sa očisťuje

V starovekej Číne sa praktizovalo učenie o fungovaní organizmu v súlade s rytmom prírody. Každému mesiacu v roku bol pridelený konkrétny orgán, ktorého dysfunkcia sa v tom období prejavovala najsilnejšie. Práve na jar svoju slabosť prejavuje pečeň, hlavný orgán látkovej premeny. Oslabená pečeň so sebou prináša pocity jarnej únavy, nakoľko sa telo ťažšie vyrovnáva s vonkajšími vplyvmi. Mnoho ľudí si práve teraz zvykne dopriať rôzne očistné a pôstne kúry, ktoré majú celý tento proces podporiť a pomôcť organizmu zbaviť sa nepríjemných príznakov čím skôr.

V zásade však nie je nutné nasadiť si nejakú extrémnu očistu. Práve naopak, mnoho odborníkov to ani neodporúča. Dôležitejšie je počúvať signály svojho tela. Pokiaľ na sebe pociťujete príznaky únavy, je lepšie si oddýchnuť, zamerať sa na zdravú životosprávu. 

Najlepší bojovníci proti jarnej únave

S teplejšími slnečnými lúčmi si organizmus žiada odľahčiť jedálniček. Pestrá a vyvážená strava je dobrým pomocníkom v boji s jarnou únavou. 

Čo by sme si mali v tomto období určite naložiť na tanier?

 • banány – obsahujú aminokyselinu tryptofán, ktorý spolu s vitamínmi skupiny B uvoľňujú v tele serotonín.  Serotonín zabezpečuje našu dobrú náladu – pôsobí antidepresívne.
 • kyslá kapusta – je bohatá na vitamíny C, B3, B5, B6 a B12, minerály a stopové prvky, draslík, železo, horčík, zinok a fluór. Ideálne by sme ju mali konzumovať bez tepelnej úpravy, ktorá v kapuste ničí cenné mikroorganizmy a enzýmy.
 • brokolica – prítomný koenzým Q10 má významnú úlohu v produkcii bunkovej energie.
 • ryby, morské živočíchy, riasy – potraviny, ktoré doplnia po zimnom období deficitný, ale dôležitý vitamín D.
 • orechy a oriešky – sú zdrojom dôležitých polynenasýtených mastných kyselín a vitamínu E. Prítomné železo po zabudovaní podporuje prenos kyslíka k bunkám, a tým odstraňuje únavu a posilňuje koncentráciu.

Vyvetrajte sa po zime

Pravidelné vetranie nielen domu, ale aj nás samých pomáha efektívne bojovať s príznakmi jarnej únavy. Pohyb v organizme rozprúdi krv, a tým pomáha k efektívnejšiemu prenosu kyslíka k bunkám. Možno sa vám zdá, že na aktivity vonku je ešte chladno. Opak je však pravdou. Organizmus sa potrebuje aklimatizovať na meniace sa podmienky.

Pobyt na vzduchu nemusí byť dlhý, hlavne by však mal byť pravidelný. Nech vás neodrádza ani choroba. Pokiaľ vy alebo vaše deti nemáte práve horúčkové stavy, pobyt vonku bude určite prospešným prínosom na boj s virózou. Chladný vzduch pomáha uvoľňovať dýchacie cesty a prirodzene zvlhčuje namáhané sliznice. Zaraďte preto vychádzky, ale i bicyklovanie a ďalšie športové aktivity do vašich voľnočasových aktivít. 

Pitný režim a jarná únava

Aj nedostatok tekutín môže spôsobovať únavu, preto dodržujte pitný režim. Osobitne na to dbajte u detí. Ideálne je dopĺňať tekutiny v menších dávkach po celý deň. Najvhodnejšie sú voda, bylinkové čaje a výdatne riedené ovocné šťavy.  Všeobecne sa odporúča vypiť 2 až 3 litre tekutín denne, ale, samozrejme, záleží to od individuálnych potrieb, od aktivity, prostredia a teploty. Pri fyzickej záťaži, športových výkonoch, chorobe alebo v extrémnych podmienkach to môže byť až päť litrov – v závislosti od veku a zdravotného stavu.

Existuje malý vzorec, ktorý vám môže pomôcť. Na každých 15 kilogramov vašej hmotnosti treba vypiť 0,5 litra vody.

Príklad výpočtu:

Ak vážite napr. 70 kilogramov, množstvo vody zistíte nasledovne:

70 : 15 = 4,7 x 0,5 = 2,3 litra.

Vitamíny a minerály, ktoré by vám nemali v jari chýbať:

 jarná únava vitamíny

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: